E interzisa in SUA, dar se vinde in restul lumii. Substanta la care suntem expusi si ne mareste riscul de Alzheimer

60362173

Expunerea la DDT, un pesticid interzis in State dar disponibil in restul lumii, pare sa fie motivul pentru care oamenii sunt mai predispusi sa sufere de Alzheimer.

Un grup de cercetatori a descoperit ca exista o legatura intre o substanta folosita ca pesticid si dezvoltarea bolii Alzheimer. Persoanele expuse la DDT sunt, potrivit oamenilor de stiinta, citati de New York Daily News, mai predispose sa se imbolnaveasca.

“Daca ar fi vorba de un singur factor de mediu care sa contribuie la o afectiune neurologica, ar fi foarte usor de identificat. Dar nu este vorba de asa ceva aici”, spune Jason Richardson, de la Scoala de medicina Rutgers Robert Wood Johnson, din Piscataway, New Jersey.

“Mai degraba este vorba de interactiunile complexe ale mai multor gene. Dar descoperirea pe care am facut-o chiar ne ofera un punct de plecare”, adauga Richardson.

DDT a fost interzis in SUA in anii ’70, dar este inca folosit in alte tari. Organizatia Mondiala pentru Sanatate foloseste pesticidul pentru a ajuta la eradicarea malariei, insa intr-un mediu controlat.

Studiul a fost realizat pe 86 de persoane care sufera de Alzheimer si alte 79 perfect sanatoase.
 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Mergeti cu copilul la oftalmolog chiar daca nu exista probleme. Cum puteti preveni anumite afectiuni

 Asa cum mergeti la pediatru, ajungeti si la un control oftalmolgic de rutina. Doar specialistul poate evalua sanatatea ochilor. Ulterior, pe parcursul vietii, mergeti o data pe an la un control oftalmologic.

Pericolul la care se supun cei care consuma apa plata cu lamaie

Cand este vorba despre dieta sau pur si simplu despre un stil de viata sanatos, majoritatea medicilor recomanda ca apa plata cu lamaie sa nu lipseasca din meniu.

Cercetatorii britanici au realizat, in laborator, primele rosii mov. Sucul lor, o speranta in tratarea unor boli cronice

Oamenii de stiinta au creat rosii mov, din care au extras 2 tone de suc, ce va fi analizat pentru a i se stabili beneficiile pentru sanatate.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.