Vezi aici ce presupune intretinerea gazonului de pe Cluj Arena

60519267

Administratorii stadionului Cluj Arena scot din buzunar 1.200 de euro pe luna pentru intretinerea gazonului. In schimbul acestei sume o echipa de 16 persoane este pregatita sa intervina oricand pentru deszapezirea gazonului.

Costurile de curatenia si intretinere a gazonului de pe Cluj Arena se ridica la 15.000 de euro pe an, o suma relativ mica in comparatie cu pretul gazonului, care s-a ridicat la 550.000 de euro. Firma responsabila de calitatea gazonului, Eco Garden, intervine dupa fiecare ninsoare pentru ca zapada sa nu afecteze calitatea gazonului. Pentru cei 1.200 de euro pe care adiminstratorii stadionului ii platesc in fiecare luna pentru intretinerea stadionului, firma angajata are indatorirea sa curete zapada si sa se ocupe de ingrijirea gazonului. Mai exact, 16 persoane se ocupa in fiecare zi de deszapezirea stadionului, o procedura care dureaza in jur de 3-4 zile.

Avand in vedere ca in weekendul 9-11 martie pe stadionul Cluj Arena se va juca primul meci oficial din acest an, intre Universitatea Cluj si Steaua Bucuresti, cei de la Eco Garden au inceput deja pregatirile pentru eveniment. Au curatat stadionul de zapada si, potrivit lui Mircea Craciun, administratorul Eco Garden, cu o zi inainte de meciul dintre „U” Cluj si Steaua Bucuresti se va porni sistemul de incalzire al gazonului.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Bunici violatori. Unul este chiar administratorul Cetatii Medievale din Targu Mures

O poveste infioratoare a iesit la iveala in Targu Mures, in timp ce procurorii anchetau cazul unei fetite de 12 ani, violata de bunicul sau. O prietena a fetitei sustine ca ar fi fost si ea abuzata de acelasi barbat, dar si de un amic de-al lui.

Clujenii au gasit solutii ingenioase pentru indepartarea zapezii

Pompierii au avut zeci de solicitari pentru indepartarea indepartarea sloiurilor de gheata care pun in pericol viata clujenilor. Totusi, in zonele montane gospodarii se lupta inca cu nametii.

Liviu Ganea a primit cadoul perfect de ziua lui: transferul la CFR

Ganea este fericit! Are sanse duble sa primeasca o medalie de campion la sfarsitul sezonului. Daca nu o castiga cu CFR, atunci fostii colegi de la Dinamo ii vor face cadou una.

Recomandări
CCR dezbate azi noua lege ANI, care îi vizează pe Dominic Fritz și Mirabela Grădinaru. Nicușor Dan, PNL și USR au contestat-o

Curtea Constituţională a României dezbate, miercuri, sesizările formulate faţă de legea privind modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul integrităţii. 

România se pregătește să închidă și Reactorul 2 de la Cernavodă. De unde luăm energie și cum e afectată populația

Criza din energie ia amploare. Estimările actuale ale debitelor Dunării arată că joi dimineață ar putea fi oprit și cel de-al doilea grup de la Cernavodă. Pregătirile au început deja, pentru ca deconectarea să fie una controlată. 

Accident înfiorător provocat de un tânăr fără permis, în Dâmbovița. Nimeni nu a supraviețuit

Un tânăr fără permis a provocat o tragedie de proporții, marți noapte, în județul Dâmbovița. Cu un pasager pe locul din dreapta, a intrat în depășire și a spulberat, cu mașina, 3 oameni care mergeau pe marginea drumului. Ulterior, vehiculul s-a răsturnat.