Suparare in localitatea bistriteana Feldru. Primaria vrea sa ajute un patron cu bani de la bugetul de stat

61666213

Primaria a decis sa il ajute cu bani pe proprietarul salii de nunti care a ars in totalitate intr-un incendiu saptamana trecuta. Oamenii vorbesc despre suma de 60 de mii de lei ca nu ar fi intamplatoare cu atat mai mult cu cat primarul este cumantul patronului pagubit.

Localnicii spun ca banii ar fi putut fi folosti in folosul comunitatii si i-au atras atentia edilului ca greseste. Primarul se apara si spune ca ideea nu i-a apartinut lui ci consilierilor locali si deocamdata ajutorul este in discutie, iar banii inca nu s-au alocat. In urma cu o saptamana, proprietarul unei sali de nunti si-a vazut in doar cateva ore munca mistuita de flacari. Incendiul a izbucnit in urma unui scurticircuit in camera frigorifica si din nefericire, cladirea era doar pe jumatate asigurata. Imediat dupa incediu oamenii ar fi auzit pe ulita ca patronul salii de nunti ar putea fi ajutat chiar de Primarie cu bani de la bugetul local. S-au suparat pentru ca intre patron si primar sunt si legaturi de rudenie. iar suma de 60 de mii de lei promisa omul de afaceri nu e deloc mica. Primaria recunoaste ca cei 15 consilieri au votat cu totii sa i se aloce patronului banii. Insa edilul si-a dat seama ca nu a procedat conform legii si va rediscuta propunerea. Oamenii spun ca nu se justifica ajutorul oferit de edil cu atat mai mult cu cat in localitate mai exista o sala de nunti care este adminstrata chiar de Primarie. Cel mai probabil in zilele urmatoare se va decide daca ajutorul va fi putea fi acordat.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Fosile de dinozaur, bucati de meteorit si amoniti uriasi, la un targ din Cluj-Napoca

Targul International de Minerale, Roci si Bijuterii revine la Cluj cu piese de colectie de pe vremea dinozaurilor.

L-ati vazut? Un barbat de 60 de ani din Bistrita a disparut de mai bine de o luna

Cei 5 frati ai barbatului sunt disperati ca nu mai au nicio veste de la el. Oamenii spun ca era usor de pacalit: nu stie sa citeasca ori sa scrie si probabil ca a fost luat sa munceasca la negru, pe la ferme ori cioban la vreo stana de oi.

O tanara de 17 ani din Cluj a disparut de acasa. Bunica ei o cauta disperata de cinci zile

O bunica din Cluj nu mai are liniste de zile intregi dupa ce nepoata ei de 17 ani a plecat de acasa si de sambata nu mai e de gasit. Fata a avut o viata grea si de curand mama cu care locuia impreuna cu fratiorul ei de numai 4 ani a fost decazuta din drep

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.