O echipa de arhitecti din Sibiu reprezinta Romania la Bienala de Arhitectura de la Venetia

61512685

Echipa de arhitecti condusa de arhitectul sibian Mihai Sima a castigat concursul national de arhitectura valorificand arhitectura industriala specifica Romaniei. Sibienii vor reprezenta asfel Romania la Bienala de la Venetia.

In urma unui concurs de idei organizat de Uniunea Arhitectilor din Romania, Ministerul Culturii si Institutul Cultural Roman, premiul cel mare a fost castigat de o echipa de arhitecti din Sibiu, care va prezenta lucrarea la unul dintre cele mai mari evenimente de arhitectura din lume, Bienala de la Venetia.

Tema concursului national din acest an a fost „100 de ani de modernism in arhitectura”. Mihai Sima si tanara sa echipa de arhitecti au intors subiectul pe toate fetele si au ajuns la concluzia ca reprezentativ pentru modernismul romanesc poate fi doar industria. Arhitectura industriala a fost luata drept reper, in special prin faptul ca majoritatea zonelor industriale din tara sunt acum abandonate.

„Noi propunem pentru Pavilionul Romaniei crearea unui traseu initiatic, o scurta istorie pornind de la glorie si ajungand la vid. De la gloria industriala la vidul postindustrial. Titlul completeaza tema prin propunerea unei dezbateri in cadrul bienalei a posibilitatilor de construire-re-construire a siturilor abandonate. Dorim ca intregul demers sa aiba o finalitate clara si sa genereze idei pentru solutii abordate in viitor”, a spus Mihai Sima, coordonatorul echipei de arhitecti.

Pornind de la aceste viduri urbane, echipa de arhitecti a creat o imensa cutie neagra pe exterior, formata din trei insule. Constructia are o suprafata la baza de circa 200 de metri patrati si o inaltime cuprinsa intre 4.5 si 6 metri. Titlul proiectului castigator este Site Under Construction.

Bienala de Arhitectura este un eveniment international de referinta la care participa cele mai importante tari din lume, majoritatea avand propriile pavilioane in cadul spatiului expozitional de la Giardini di Castello. Printre cele 29 de pavilioane proiectate de arhitecti celebrii din lume, se afla si pavilionul Romaniei.

Tema Bienalei din acest an este „Fundamentals”, intoarcerea la fundamentele de baza ale arhitecturii.
 

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Canicula a pus stăpânire pe București și 13 județe. Urmează o schimbare bruscă a vremii, cu furtuni și ploi torențiale

După câteva zile în care temperaturile au crescut treptat, canicula s-a instalat în București și 13 județe din țară. La prânz, căldura a devenit greu de suportat, iar disconfortul termic i-a convins pe mulți să renunțe la activitățile în aer liber.

Legea salarizării provoacă nemulțumiri. Sindicatele din Educație și Sănătate amenință cu proteste și grevă generală

Noua formă a proiectului legii salarizării naște nemulțumiri în rândul angajaților din Educație, Sănătate și Asistență Socială.

Armata SUA anunță că doi soldați au murit și unul este dat dispărut în urma atacurilor Iranului asupra unei baze din Iordania

Armata americană a anunțat primele victime în rândul trupelor americane, cauzate de atacul Iranului, precizând că doi soldați au fost uciși și un altul este dat dispărut în urma unui atac asupra unei baze din Iordania.