Greu incercati de viata. Povestea a 8 frati din judetul Cluj

61612641

Sarbatorile pe care multi dintre noi le asteptam cu bucurie, ii intristeaza pe opt frati din judetul Cluj, care nu viseaza sa primeasca daruri si nici sa aiba o masa imbelsugata.

Copiii, care au intre 3 si 15 ani, au invatat sa se multumeasca in viata cu foarte putin; traiesc doar din salariul tatalui, muncitor in constructii si se inghesuie in doua camarute unde se joaca, isi fac temele, dorm si mananca. Scolarii invata bine, iar mandria parintilor este fata cea mare, eleva la scoala de politie.

In urma cu 4 ani, membrii familiei Ponea s-au mutat din Timisoara, unde stateau la rude, in satul Liteni din judetul Cluj, in casuta primita mostenire de la bunici. Oamenii sunt fericiti ca au o locuinta a lor, dar se descurca foarte greu cu banii. Mama copiilor nu si-a gasit nimic de lucru, iar tatal munceste de la 6 dimineata pana seara tarziu, la o firma din Cluj.

Fetele cele mari invata la scoala, in Timisoara, iar parintii fac eforturi mari sa le intretina acolo. Sunt insa convinsi ca datorita sacrificiilor, ele vor avea o viata mai buna decat a lor. Fratii mai mici au ramas sa-si poarte unul altuia de grija; rareori au dulciuri acasa, pentru ca parintii nu si le permit, dar acum, sunt fericiti ca au primit cateva pungi de la scoala.

Frigiderul familiei este aproape gol si, daca nu se intampla o minune, la fel va fi si de Craciun. Parintii sunt tristi pentru ca nu le pot oferi copiilor o viata normala si sunt coplesiti de ingrijorare ca locuinta, veche de zeci de ani sta sa se naruie peste ei. Din pacate nu au bani sa o renoveze.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Alertă extremă în Tulcea. Un nou atac cu drone rusești la granița României. MApN a ridicat două avioane F-16

Alertă la primele ore ale dimineții la granița României. MApN transmite că forțele ruse au atacat cu drone obiective civile și de infrastructură din Ucraina, la granița cu județul românesc Tulcea.

Consultări politice la Cotroceni. SURSE: Președintele Nicușor Dan nu a spus ce soluție vede pentru ieșirea din blocaj

Prima rundă de consultări de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou guvern s-a încheiat fără un rezultat concret.

Agenția Fitch ”avertizează serios” România. Care este cel mai mare risc pentru țara noastră

Agenţia de evaluare financiară Fitch Ratings avertizează serios asupra riscurilor legate de instabilitatea politică, întârzierile în reformele din PNRR şi presiunile externe asupra economiei, iar următoarele luni sunt decisive, spune ministrul Finanțelor.