UTA, bombardata in Ungaria! Fotbalistii lui Nagy au fost agresati de suporterii lui Honved Budapesta

madalin smaranda

Aradenii au castigat in conditii vitrege amicalul disputat la Mako, dupa ce au fost atacati cu sticle, bulgari, stropiti cu bere si injurati pe tot parcursul meciului.

În lipsa unei suprafeţe de joc decente în Arad, UTA a susţinut meciul cu echipa de prima ligă maghiară, Honved Budapesta, în Ungaria.

Întâlnirea s-a disputat pe terenul sintetic din oraşul Mako şi s-a încheiat cu rezultatul de 2 la 1 pentru UTA. Jucătorii pregătiţi de Roland Nagy au avut de înfruntat o echipă care sâmbătă începe meciurile de campionat, dar şi pe cei aproximativ 50 de fani recalcitranţi din Budapesta. Înaintea partidei, aceştia i-au forţat pe sporterii arădeni sosiţi cu maşinile personale să se întoarcă, pentru a evita incidente violente. Apoi, au aruncat cu sticle în mijlocul delegației utiste, iar după startul jocului l-au luat la țintă pe portarul Smaranda. Acesta a fost lovit la tâmplă de un bulgăre întărit și a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Chiar și președintele clubului arădean s-a simțit în pericol,mai ales că a asistat la meci împreună cu soția și băiatul său.

A fost nevoie ca arbitrul central, Dorinel Herţeg, să întrerupă jocul pentru ca Sorin Botiş, care evoluează acum la Honved, să-i potolească pe cei mai agitaţi. Din cauza lor, prima repriză a fost scurtată cu cinci minute, pentru ca echipele să schimbe porţile, iart Smaranda să scape de bulgării aruncați din spatele porții.
Prima repriză s-a încheiat în avantajul celor de la Honved, care au transformat prin Ivancisic o lovitură de la 11 metri, acordată în minutul 13, la un fault în careul comis de Bălan. Golurile arădenilor au venit după pauză și au fost înscrise de Mara (minutul 63) și Gligor (minutul 90).

UTA a evoluat în următoarea formulă: Smaranda – Calvin (Nădăban ‘62), Pocuca, Gligor, Neagu (Siminic ‘52) – Bălan (Manea ‘46), Ignea (Pascariu ‘90), Hidişan (Bucur ‘90) – Mara, Capătă (Galanis ‘46).

FOTO Cum a fost surprins Dani Alves la trei zile după ce a ieșit din închisoare

Aradenii au gasit, in cele din urma, un adversar pentru un ultim joc amical in Turcia. „Batrana Doamna” a facut 0-0 cu Lokomotiv Aslana, din Kazahstan.

Echipa de veterani a aradenilor a programat un turneu in Germania, in cadrul caruia vor intalni o formatie similara a marelui club german.

Cât câștigă un muncitor străin în România. „Țara asta este bună, dar unii oameni îmi adresează cuvinte urâte”

În timp ce cererea pentru muncitorii străini este tot mai mare, în România nu ajung suficienți. Agențiile de recrutare spun că unii străini ocolesc țara noastră și aleg Ungaria sau Croația.

Autoritățile ruse susțin că au găsit în sângele teroriștilor o substanţă psihotropă care schimbă percepţia realităţii

Cei patru principali suspecţi arestaţi după atacul terorist de la sala de concerte Crocus City Hall de lângă Moscova s-ar fi aflat sub influenţa drogurilor în momentul în care au executat împuşcăturile în masă - susțin autoritățile ruse.

Pedeapsa primită de paramedicul SMURD care a agresat sexual o pacientă, în ambulanță, în drum spre Spitalul Elias

Un paramedic SMURD, acuzat că a agresat sexual o pacientă pe care trebuia să o transporte în siguranță, la spital, a fost condamnat la 5 ani și 5 luni de închisoare.