Politistii au cerut desfiintarea terasei care ocupa o trecere de pietoni. Ce au facut patronii

61383081

 Dupa aparitia articolului de ieri pe stirileprotv.ro/vest, Politia Rutiera si-a asumat competenta de a verifica situatia terasei care ocupa o trecere de pietoni din centrul Aradului.

 Contrar asteptarilor, patronii nu au fost sanctionati cu amenda, desi reprezentantii Politiei Rutiere au admis ca a fost incalcata legislatia.

“Nu a fost aplicata nicio sanctiune contraventionala, dar s-a dispus desfiintarea acelei terase”, a declarat comisarul Emil Motiu, din cadrul Politiei Rutiere Arad.

In urma vizitei facute de politisti, reprezentantii restaurantului au eliberat doar trecerea de pietoni, in timp ce parcarea de pe partea carosabila ramane ocupata de mese, in pofida faptului ca zona centrala a orasului sufera de lipsa locurilor de parcare.

Surse oficiale afirma ca terasa respectiva nu are acoperire in acte pentru ocuparea drumului aflat in administrarea Primariei si ca pe acest aspect se pot aplica sanctiuni, iar responsabilitatea ar reveni Politiei Locale.

Amenzile nu au fost aplicate pentru ca, potrivit surselor, Primaria a permis tacit acelei firme, dar si altor doua din zona, sa mentina terasele, desi autorizatia pentru acestea fusese acordata doar pentru perioada 16 – 25 august, adica in timpul Zilelor Aradului.

Astfel, daca Primaria nu se razgandeste, locurile de parcare din spatele Pietei Avram Iancu vor fi ocupate in continuare de mese si scaune, nu de masini, cel putin pana cand vremea se va raci, iar terasele nu vor mai avea clienti.

Se intampla in Arad: Pietonii, nevoiti sa traverseze printre mesele unei terase aflate pe zebra

Articol recomandat de sport.ro
Cum a reacționat strănepoata lui Ferenc Puskas după finala Champions League: ”De neuitat”
Cum a reacționat strănepoata lui Ferenc Puskas după finala Champions League: ”De neuitat”
Citește și...
Padurea abandonatilor din Arad, locul unde animalele de companie sunt "uitate" de stapani. Printre ele sunt si doi pitoni

Un fenomen cel putin ciudat se intampla in ultima vreme intr-o padure apropiata de Arad.

Zeci de copii au luat parte la un concurs de prins purcei, la Pecica, in judetul Arad

Pe locuri, fiti gata, start! Atat au asteptat sa auda zeci de copii din Pecica, judetul Arad, care au participat la un concurs de... prins purcei. Castigatori au fost cei care s-au dovedit mai iuti de picior si mai indemanatici decat grasutele animale.

CANICULA in vestul tarii. Termometrele indica 35 de grade la umbra la Arad si 34 la Timisoara

O arsita cumplita a pus stapanire pe toata partea de vest a Romaniei. Meteorologii spun ca, la orele pranzului, la Arad, mercurul termometrelor indica 35 de grade Celsius, la umbra.

Recomandări
Nicușor Dan, pentru BBC: „Ambasadorul Rusiei va fi expulzat dacă vor mai fi incidente cu drone rusești”

Președintele Nicușor Dan a declarat, pentru BBC, că s-a luat în calcul expulzarea ambasadorului rus la București, Vladimir Lipaev, dacă se va mai repeta un incident cu dronă rusească în România.

Raportul experților români confirmă: drona căzută la Galați este Geran-2. Președintele: „Singurul responsabil este Rusia”

Președintele Nicușor Dan a postat pe Facebook imagini cu resturile din drona militară care a lovit un bloc cu 10 etaje din Galați. Este vorba despre un aparat de zbor rusesc, de tip Geran-2.

Vreme instabilă în următoarele zile în întreaga ţară. Regiunile vizate de averse, descărcări electrice şi vânt puternic

Vremea va fi în general instabilă în următoarea săptămână, cu averse, descărcări electrice şi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a ţării, în timp ce temperaturile se vor menţine apropiate de normalul perioadei, potrivit ANM.