Alegeri SUA 2020. Primul apel telefonic dintre Joe Biden și Kamala Harris, după victoria din alegeri

×
Publicitate

Alegeri SUA 2020.Vicepreşedintele ales al SUA, Kamala Harris, a postat sâmbătă pe Twitter un video cu momentul în care l-a sunat pe preşedintele ales Joe Biden, după victoria înregistrată în alegerile prezidențiale.

Joe Biden l-a învins pe Donald Trump în alegerile din SUA, după ce victoria din Pennsylvania l-a dus peste pragul de 270 de voturi electorale.

Primul apel telefonic dintre Joe Biden și Kamala Harris

 

„Am reuşit! Am reuşit, Joe! Vei fi următorul preşedinte al Statelor Unite”, i-a spus Harris lui Biden la telefon, izbucnind într-un hohot de râs.

În înregistrare se vede cum Harris este afară, îmbrăcată sport, cu părul strâns şi cu ochelari de soare, cu un zâmbet larg pe chip.

Harris, în vârstă de 56 de ani, cu mamă indiancă şi tată jamaican, a devenit prima femeie care ocupă postul de vicepreşedinte al SUA şi prima femeie de culoare şi cu rădăcini asiatice care va ajunge la Casa Albă.

 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Alegeri SUA 2020. Primul discurs al lui Joe Biden, după ce a fost ales președinte al Americii. VIDEO

Joe Biden le-a mulţumit alegătorilor americani pentru că i-au acordat o „victorie convingătoare” şi s-a angajat să „refacă sufletul Americii” şi fie „un preşedinte care uneşte, nu care divide” în discursul susținut sâmbătă seara la Wilmington, Delaware.

Alegeri SUA 2020. Prima reacție a lui Donald Trump, după ce Joe Biden a câștigat alegerile prezidențiale din Statele Unite

Preşedintele american Donald Trump refuză să îşi recunoască înfrângerea, insistând că el este câştigătorul şi sugerând că au existat nereguli, informează dpa.

Alegeri SUA 2020. Avertismentul lui Donald Trump, după ce Joe Biden a fost declarat câștigător

Alegeri SUA 2020. Preşedintele în exerciţiu al SUA, republicanul Donald Trump, a avertizat sâmbătă că scrutinul prezidenţial este departe de a se fi încheiat, după ce presa l-a declarat câştigător pe candidatul democrat Joe Biden, transmite Reuters.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

”Laura Codruța Kovesi a Ungariei”. Maghiarii au un nou procuror șef: ”Cel mai important lider anticorupție”

Presa și societatea civilă din Ungaria o compară pe Katalin Tasnady, noul procuror șef al recent înființatei structuri anticorupție NVVH, cu românca Laura Codruța Kovesi, șefa Parchetului European.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.