Va fi spectacol total la BIAS 2023. Yurgis Kairys: "O să mă rotesc de două ori pe secundă și o să îmi fac semnătură"

×
Publicitate

Au început pregătirile pentru cel mai mare spectacol aerian din România. Peste 100 de aeronave civile și militare vor survola Capitala și vor picta cerul în culori.

Accesul este gratuit, iar organizatorii promit zece ore de zbor continuu și acrobații spectaculoase. Este cea de-a 13-a ediție a show-ului aviatic BIAS, care marchează 100 de ani de la primul zbor internațional de noapte de pe Aeroportul din Băneasa, unde sunt așteptați spectatorii.

Individual, apoi într-o formație de opt avioane, Șoimii României au repetat ultimele acrobații. Echipa este formată din piloți tineri și talentați, dornici să încânte publicul cu evoluții spectaculoase.

Așa am cunoscut-o și pe Andreea. Are 23 de ani și este prima femeie pilot din lotul de acrobație al României. Este la manșa celui mai performant avion din lume pe care a dorit să îl personalizeze.

Andreea Bănesaru, pilot acrobat: "L-am pus ochi de față, mi-am dorit de mult să fac asta. Voi evolua cu acest avion nou si încă două evoluții în formație".

Se pregătește și vestitul campion mondial de acrobație aeriană Yurgis Kairys, prezent la aproape fiecare ediție a show-ului aviatic.

Yurgis Kairys, pilot: "O să aveți parte de un show grozav. O să vă arăt acrobații individuale, manevre nebune. De exemplu, o să cobor de la 2 kilometri și o să mă rotesc de două ori pe secundă și o să îmi fac semnătură".

Evenimentul va debuta cu un moment special, oferit de o formație de motoparapante. De regulă, piloții zboară doar dimineața și seara, atunci când atmosfera este liniștită și nu apar turbulențe. Sunt piloți cu ani de experiență și recorduri mondiale.

Pilot: "Este un aparatat de zbor cu decolare pe picior, are în componență un motor simplu, se pornește foarte simplu, se accelerează din mână – este unul dintre cele mai sigure aparate de zbor – legal avem voe să urcăm pînă la 3.000 de metri".

Pilot: "Modelul ăsta de paramotor are undeva la 24 de kilograme. Mai putem 10 litri de combustibil".

Și piloții militari se vor urca la manșa avioanelor de tip F16, IAR 99 Șoim sau elicoptere EC 135, în timp ce Forțele Aeriene americane vin cu elicoptere Blackhawk.

Deschisă publicului va fi și cea mai mare aeronavă militară de transport. Cu această aeronavă au fost transportate autospeciale de stingerea incendiilor în Franța sau diferite echipamente în Turcia.

Copil: "Este atât de grandioas, arată așa istoric și ai un sentiment de fericiere, e prima dată când intru într-un avion de armată".

Peste 150 de piloți și parasutiști vor fi prezenți la BIAS. Înainte de începerea pregătirilor și-au făcut prieteni noi. Mai mulți câini salvați din adăposturi au venit să își caute o familie.

Accesul la Romaero Băneasa este gratuit, dar organizatorii vă sfătuiesc să evitați să veniți cu mașinile personale.

Articol recomandat de sport.ro
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Citește și...
Se montează stâlpișori pe trotuare, în București. Primarul Ciprian Ciucu a cerut să nu mai fie mașini parcate pe trotuare

Administraţia Străzilor montează stâlpişori pe trotuare pentru a împiedica şoferii să mai poată parca pe acestea, iar pietonii să poată circula normal.

Premierul Bolojan a cerut controale mai stricte pentru a opri exploatările ilegale la balastiere. Vrea să schimbe legislația

Premierul Ilie Bolojan a cerut intensificarea controalelor la exploatările de agregate minerale și înăsprirea legislației pentru protejarea resurselor naturale, anunță Guvernul.

Primarul din Mureș și un electrician, sub control judiciar pentru furt de curent. Noi detalii surprinzătoare din anchetă

Primarul unei comune din Mureș și un electrician, acuzați de furt de curent de peste un milion de lei, au fost plasați sub control judiciar pentru 60 de zile.

Recomandări
Companiile aeriene românești vor să ceară ajutor de la stat după dublarea prețului la kerosen. Italia impune restricții

Criza combustibililor se adâncește și începe să producă efecte concrete în aviație. Companiile românești iau în calcul să ceară sprijinul Guvernului și al Comisiei Europene. 

Momente critice pentru Mircea Lucescu. Internat la terapie intensivă, medicii caută soluții pentru a-l salva

Sunt momente de mare încercare pentru cel mai titrat antrenor de fotbal al României și pentru familia sa. Internat în secția de terapie intensivă, încă de sâmbătă, Mircea Lucescu este în stare critică.

Premierul Bolojan a cerut controale mai stricte pentru a opri exploatările ilegale la balastiere. Vrea să schimbe legislația

Premierul Ilie Bolojan a cerut intensificarea controalelor la exploatările de agregate minerale și înăsprirea legislației pentru protejarea resurselor naturale, anunță Guvernul.