BIAS 2019. Participanții au așteptat zeci de minute să intre în noua aeronavă TAROM

×
Publicitate

Spectacol impresionant pe cerul Capitalei. Peste 100 de aparate de zbor au evoluat în faţa unei audienţe numeroase, la cel mai mare miting aerian organizat în România.

BIAS 2019 află la 11-a ediţie şi a marcat anul acesta 50 de ani de activitate a aeroportului Henri Coandă Bucureşti, dar şi 15 ani de la intrarea în NATO.

A fost ziua în care piloţii şi-au arătat măiestria în faţa unui public foarte numeros, adunat încă de dimineaţă la Aeroportul Băneasa, devenit locul tradiţional de desfăşurare a celui mai mare spectacol aerian din ţară.

În ciuda căldurii sufocante, oamenii au venit cu mic cu mare şi au stat numai cu ochii pe cer. Potrivit organizatorilor, pe aici au trecut peste 150.000 de oameni. Evident că în ziua de sâmbătă, caniculară, umbra a fost la mare căutare. Umbra şi apa care a costat 6 lei sticla de jumătate de litru. Dar când afară e cuptor, parcă nici nu mai contează preţul. Important e spectacolul, iar pe cer a fost spectacol.

Manevre de maximă dificultate pe cerul Capitalei

 

„Albinuţele baltice”, cu avioanele lor galben-albastre, au încântat publicul cu zborul în formaţie de șase şi cu manevrele artistice de maximă dificultate.

Nici românii de la „Hawks of Romania” nu au fost mai prejos. După evoluţii spectaculoase la bordul aparatelor Extra 300, ei au efectuat, împreună cu o aeronavă de pasageri Airbus A318 a companiei TAROM, o adevărată demonstraţie de măiestrie într-un zbor de însoţire extrem de dificil, la joasă altitudine.

Iar avioanele de şcoală IAR 99 şi elicopterele IAR330 Puma au atras, la rândul lor, toate privirile.

Momentele cele mai aşteptate au fost, fără îndoială, evoluţiile în forţă ale aeronavelor militare de luptă MIG21 Lancer şi F16 Falcon. Aparatele de luptă au executat manevre uluitoare, care au ţinut publicul cu sufletul la gură.

La fel de palpitant a fost şi momentul lui Jurgis Kayris, o legendă a acrobaţiilor aeriene şi o prezență constantă la mitingul aviatic de la Bucureşti, dar şi zborul inedit executat de Valer Novac, supranumit „tăticul elicopterelor” din România, care a transformat modelul Ka-26 utilitar într-un elicopter de acrobaţie. El a zburat la firul ierbii şi apoi a întors aparatul brusc la 180 de grade cu o precizie spectaculoasă.

Spectacol a fost însă şi la sol, nu doar în aer

 

Una dintre atracţiile principale ale expoziţiei de la sol a fost noua aeronava TAROM, care va intra în flota companiei naţionale în octombrie. Oamenii au aşteptat la coadă zeci de minute ca să urce la bord.

Iar o altă atracţie de succes a fost elicopterul Black Hawk american, unde toţi copiii au putut încerca echipamentul unui pilot de luptă.
Pilot american: „E mult de muncă, într-adevăr, dar ne place, e foarte amuzant!”

Spectacolul aerian se va încheia cu un concert şi un impresionant foc de artificii.

Cosmin Stan, corespondent Știrile ProTV: „Organizatorii spun că ar fi aproximativ 40.000 de persoane aici, în cursul serii, după ce pe parcursul zilei s-au adunat cam 150.000 de oameni. Partea cea mai spectaculoasă urmează, pentru că acrobațiile se văd altfel în lumina apusului de soare.

Sunt foarte mulți oameni, mai ales că temperatura e mai suportabilă față de parcursul zilei când au fost 33 grade, care s-au resimțit la nivelul solului la aproximativ 50 de grade. Mai sunt cel puțin două ore de show, în care spectatorii urmează să vadă piloții de MIG21. Urmează și un foc de artificii și un concert. E un spectacol reușit care a atras foarte multă lume.”

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
ANIMAȚIE GRAFICĂ. Filmul apelurilor false la 112, care au pus pe jar polițiștii Capitalei

Vineri-noapte s-a putut observa o nouă dovadă de inconştienţă, urmată de o operaţiune dificilă şi costisitoare: o adolescentă a sunat la 112 şi a anunţat că este sechestrată.

Polițiști premiați de Mihai Fifor, după ce au ajutat două bătrâne să treacă strada. FOTO

Doi polițiști care au ajutat mai multe persoane în vârstă să treacă strada au fost felicitați de ministrul de Interne, Mihai Fifor.

Cazul tinerei din București, care a pretins că e sechestrată. Pe cine a vrut să se răzbune

Tânăra care a sunat, vineri seara, la 112 reclamând că este ținută cu forța într-un apartament din Capitală ar fi recurs la acest gest din răzbunare, după ce s-a certat cu partenerul.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.