Trupurile băiatului de 14 ani înecat la Corbu şi militarului din Cluj, găsite pe plajă

×
Publicitate

Turiştii aflaţi miercuri dimineaţă pe plajă de la Vadu au alertat autorităţile, după ce au descoperit în mare două trupuri neînsufleţite.

Anchetatorii au confirmat apoi că este vorba despre militarul şi băiatul de 14 ani, dispăruţi duminică în valuri. Adolescentul a fost luat de curenţi în timp ce încerca să-şi salveze un prieten de 13 ani. Scena a fost observată de militarul din Dej, care venise la plajă în timpul unei permisii. Fără şovăire, bărbatul s-a aruncat în mare ca să-l salveze pe băiat, dar nici el nu a avut scăpare.

Anunţul tragic a venit chiar de la medicii de la Ambulanţă. Încă de marți, pe plajă au fost formate mai multe echipe care au plecat în căutarea celor doi. Unul dintre acestea a ajuns miercuri pe plaja de la Vadu la aproximativ şase kilometri de locul dispariţiei celor doi. Când au ieşit pe plajă, medicii de la ambulanţă au observat trupul copilului.

Reporter: „Am inteles că aţi găsit copilul total întâmplător?”
Roxana Linț, medic SAJ Constanța: „Da, întâmplător căutând victima pentru care am fost solicitaţi. A fost găsit la cinci kilometri mai jos de locaţia unde ne aflăm acum, pe o plajă total pustie, nu era nimeni în jur.”

Imediat a fost data alertă, iar în zona au ajuns şi alte echipe de scafandri şi medici.

Nu a durat prea mult până când a fost descoperit şi trupul militarului de 48 de ani. Era la doar doi kilometri depărtare de cel al băiatului de 14 ani. Ţinând cont de aceste informaţii, criminalişti ţin să considere reală ipoteza că militarul a sărit să-l salveze pe băiat, care la rândul său reuşise să-şi aducă la mal prietenul de 13 ani.

Locotenent colonel Mircea Leş, comandantul Centrului Naţional de Instruire Antiaeriană: „Am ajuns cât am putut de repede şi se confirmă că este vorba de militarul care a dispărut duminică în data de 10. Se cofirmă ca a sărit după băieţel, din moment ce au fost descoperiţi la aproximativ 2 kilometri unul de celălalt.”

Militarul era tatăl a două fete şi a participat la două misiuni internaţionale în Irak şi în afganistan în 2003 şi 2007.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Citește și...
Noi bucăţi de dronă descoperite pe litoralul românesc. Plaja pe care au fost depistate

Mai multe bucăţi de dronă au fost descoperite, vineri după-amiază, pe plaja din Tuzla. Un bărbat a sunat, vineri, la 112 şi a anunţat descoperirea unor fragmente de dronă pe plaja din Tuzla, iar la faţa locului s-au deplasat poliţişti şi pompieri.

Cum se pregătesc creștinii catolici pentru Paște. Tradițiile religoase la Vatican

Creștinii catolici se pregătesc pentru Paște. În biserici au loc o serie de slujbe speciale și ceremonii, care marchează ultimele momente din viața lui Isus, de la Cina cea de Taină până la răstignire și momentul Învierii.

Ce primesc angajații din România de Paște, în vreme de criză. „Este o situație economică dificilă pentru toată lumea”

Într-un context economic dificil, unele companii încearcă să le ofere angajaților daruri de Paște - cadou, pachete sau prime.

Recomandări
Călin Georgescu poate să plece din România. A scăpat definitiv de controlul judiciar

Tribunalul Bucureşti a decis, vineri, revocarea măsurii controlului judiciar în cazul fostului candidat la alegerile prezidenţiale Călin Georgescu în dosarul în care este judecat pentru propagandă legionară.

Guvernul a redus temporar acciza la motorina standard cu 30 de bani pe litru, pe perioada crizei. Impactul bugetar estimat

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență prin care reduce temporar acciza la motorină cu 30 de bani pe litru, măsură aplicată pe durata crizei, pentru a atenua impactul creșterii prețurilor la carburanți asupra populației și economiei.

Un avion de vânătoare american a fost doborât deasupra Iranului. Forțele Teheranului încearcă să captureze piloții

Un avion de vânătoare american a fost doborât deasupra Iranului. SUA desfăşoară operaţiuni de căutare a echipajului, Iranul oferă recompensă pentru prinderea piloţilor.