Scandal urias intr-o biserica din Vaslui: enoriasii s-au luptat cu trupele speciale. Miza disputei

×
Publicitate

Tipete si blesteme in Postul Mare, intr-o comuna din judetul Vaslui. Credinciosii s-au batut ca leii pentru preotul lor, caterisit de curand de superiori.

Vineri dimineata, reprezentantii episcopiei Husilor si un executor judecatoresc au intrat in biserica, hotarati sa schimbe incuietorile si sa inchida lacasul.

Insa crestinii, care il sustin pe duhovnic, s-au baricadat in cladire. Politistii si jandarmii au incercat sa-i evacueze, dar s-a pornit prapadul.

Oamenii s-au infierbantat cand i-au vazut pe politisti, insotiti de trupele speciale, intrand pe aleea care duce la biserica din satul Bozia.

Aici, scandalul a inceput in urma cu 2 ani, cand parintele, impreuna cu alti doi colegi din localitati invecinate, Blagesti si Sarateni, au constatat ca pe statele lor de plata apar alte sume decat cele pe care le incasau.

Initial, au cerut socoteala la Episcopia Husilor. Oficial, sefii lor au sustinut ca banii opriti ar fi fost pentru taxe si impozite, dar unul dintre ei a fost inregistrat cand a afirmat ca in realitate ajung la alti preoti.

Cei trei au dat in judecata conducerea institutiei bisericesti. Procesul este in continuare pe rol, dar toti s-au trezit evacuati din bisericile in care slujeau si obligati sa plece din casele parohiale. De fiecare data oamenii au fost de partea lor. La fel si vineri.

In plus, localnicii sunt necajiti ca biserica lor a fost inchisa chiar inainte de Paste.

"Iesiti, mortilor, ca am venit noi, viii, sa ne rugam la voi pentru parinte. Vine invierea si noi nu avem biserica sa
ne rugam. Auzi-ne, Doamne!
", se rugau enoriasii.

Desi situatia s-a calmat dupa plecarea reprezentantilor episcopiei, oamenii spun ca nu vor ceda. Sunt hotarati sa-l pastreze pe preot si sa instaleze un cort in fata bisericii, unde sa se tina slujbele.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
240 mil de euro au fost alocate pentru toate gropile din Romania. Sova: Mi-au cerut 4 miliarde euro

Ministrul delegat pentru proiecte de infrastructura de interes nat, Dan Sova, a declarat ca bugetul din acest an pentru astuparea gropilor de catre CNADNR va ajunge la 240 milioane euro.

Autostrada de 130 mil euro cu gropi inainte de receptie. In ce stare e podul de pe Arad - Timisoara

Romania este, cu siguranta, tara tuturor posibilitatilor. Pe un pod construit in toamna, ce trece peste autostrada Arad - Timisoara, asfaltul a crapat din cauza terasamentului care s-a lasat. Si asta inainte ca o comisie sa faca receptia lucrarilor.

Executorul care a venit sa-i ia 80.000 euro lui Dinu Patriciu n-a fost lasat sa intre

Problemele se tin scai de miliardarul Dinu Patriciu, candva cel mai bogat roman din lume. Omul de afaceri este vizat de un executor judecatoresc care incearca sa recupereze pentru un fost partener de afaceri o datorie neplatita.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Minister: Ultimul element al podului peste Siret, gata de montare. Drumul Expres Brăila-Galaţi se deschide în acest an

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, anunță că se montează ultimul element al noului pod peste Siret de pe Drumul Expres Brăila-Galați (DEx6), care va fi cel mai complex după podul peste Dunăre de la Brăila.

Bilanțul deceselor după viitura devastatoare din Nepal crește uluitor. „Când am ieşit, totul dispăruse, cu excepţia râului”

Cursa contracronometru în care sunt angajate echipele de salvatorii pentru a găsi supravieţuitori la două zile după inundaţiile devastatoare care au ucis peste 550 de persoane în Nepal şi China continuă vineri, sub ameninţarea unor noi viituri.