Temperaturile scad si vom avea parte de ploi pe suprafete mari in vestul si nord-vestul tarii. Prognoza pe urmatoarele zile

×
Codul embed a fost copiat

Vremea este tot calda si joi, desi temperaturile scad fata de zilele trecute. Dimineata va ploua pe suprafete mari in vestul si nord-vestul tarii; e posibil sa picure si prin centru, iar maximele se vor situa intre 8 si 18 grade.

In Dobrogea si Baragan apar ceva innorari si ar putea sa cada cativa stropi pe timpul zilei, iar noaptea o sa ploua pe zone vaste. Vantul ramane intens, iar temperaturile scad, dar inca avem valori peste cele obisnuite la aceasta data.

Mai sus, in Moldova sudica si in nordul Munteniei gasim vreme destul de buna, cu soare, innorari trecatoare si vant activ. Va fi un pic mai racoare, maximele se opresc pe la 13...14 grade, iar peste noapte ploile ajung si aici.

Si in nordul Moldovei si in Bucovina, sansele de ploaie cresc dupa lasarea noptii. Pana atunci avem vreme destul de placuta, chiar daca se mai innoreaza din cand in cand. Temperaturile se mentin ridicate: la amiaza vom avea 13...14 grade.

In nordul Transilvaniei si in Maramures se anunta
inca o zi calda, cu innorari frecvente si cateva ploi in prima parte a zilei. Temperaturile urca pana la 14...15 grade, iar peste noapte ploile se extind.

Citește și
meteo
Vremea va fi calda si schimbatoare. Nu lipsesc ploile sau rabufnirile vantului din sudul si sud-vestul tarii

Si in vestul tarii ramanem cu vremea calda; dar nu prea sunt sanse sa zarim soarele si mai vin ceva ploi in orele diminetii. La capitolul temperaturi stam bine, deocamdata: maximele ajung la 15...16 grade.

In centrul Romaniei asteptam vreme schimbatoare si temperaturi ridicate. Nu va fi la fel de cald ca ieri, cand in zona s-au atins si 19 grade. La noapte vin ploile, iar la munte, pe creste, vor fi si ninsori si lapovita.

In sud-vestul tarii norii se aduna temporar si vor lasa cativa stropi de ploaie. Apare trecator si soarele; vantul se mai domoleste, iar maximele ajung pe la 17...18 grade.

In sudul tarii, desi temperaturile scad, vom avea tot vreme calda pentru aceasta perioada. Norii vor fi numerosi; vantul mai are unele porniri, iar pe inserat isi fac aparitia ploile.

In Bucuresti se anunta atmosfera schimbatoare, cu innorari, un pic de soare si vant activ. Pe seara si la noapte o sa ploua slab. Dupa pranz se vor inregistra 14...15 grade, iar minima va fi in jur de 5 grade. Vineri, in zori, poate aparea ceata.

La munte se face putin mai racoare, dar temperaturile raman ridicate pentru luna martie. Dimineata o sa ploua in masivele vestice, iar pe seara si la noapte in cele sudice. Pe creste se anunta ceva ninsori si lapovita. Stratul de zapada scade cu fiecare zi.

Prognoza meteo pentru urmatoarele zile

Vineri se face mai frig, asa ca temperaturile se vor apropia de valorile obisnuite. Ploile vor uda aproape toata tara, se intetesc in jumatatea estica, iar la munte vor fi mai mult ninsori. In noaptea de vineri spre sambata, ninsori cu lapovita pot aparea si prin estul Transilvaniei si in Subcarpatii Moldovei.

Sambata o sa mai ploua temporar in estul tarii, pe la munte va mai ninge, iar in Transilvania estica si prin Bucovina va fi lapovita. Vantul va sufla cu putere si maximele ating 14 grade.

Duminica avem atmosfera mohorata in sud, est si prin centru, pe unde mai sunt ceva precipitatii. La munte va ninge, iar in est continua lapovita. Se mai raceste un pic.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Vreme neobisnuit de calda, cu temperaturi de pana la 19 grade Celsius. Prognoza meteo pana sambata
Vreme neobisnuit de calda, cu temperaturi de pana la 19 grade Celsius. Prognoza meteo pana sambata

Miercuri se anunta inca o zi neobisnuita de calda pentru acest moment al anului. Vom avea din nou atmosfera schimbatoare, cu innorari, dar si momente insorite.

Vremea va fi calda si schimbatoare. Nu lipsesc ploile sau rabufnirile vantului din sudul si sud-vestul tarii
Vremea va fi calda si schimbatoare. Nu lipsesc ploile sau rabufnirile vantului din sudul si sud-vestul tarii

Maximele vor fi de la 10 la 18 grade. In Dobrogea si in Baragan se anunta vreme buna, fara precipitatii si nefiresc de calda.

Temperaturile ajung saptamana asta pana la 17 grade. Cum va fi vremea in urmatoarele zile
Temperaturile ajung saptamana asta pana la 17 grade. Cum va fi vremea in urmatoarele zile

Temperaturile scad in regiunile intracarpatice, insa avem tot vreme calda pentru aceasta data, mai cu seama in sud si in est. Ploile, indeosebi averse, vor uda jumatatea vestica a tarii, dar apar sporadic si pe partea estica.

Recomandări
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale ale magistraților
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale ale magistraților

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis, vineri, să sesizeze din nou Curtea Constituțională a României (CCR) în privința legii pensiilor speciale ale magistraților.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Noua strategie de securitate a SUA conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei. Trump dezvăluie ce își dorește pentru lume
Noua strategie de securitate a SUA conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei. Trump dezvăluie ce își dorește pentru lume

Noua strategie de securitate naţională a lui Donald Trump, publicată discret joi, conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei, sugerând că aceasta se află într-un declin civilizaţional, şi acordă relativ puţină atenţie Orientului Mijlociu şi Africii.