Telefoanele care vor fi interzise în România din 2020. Amenda ajunge la 100.000 de lei

62058169
iStock

Din iunie 2020, telefoanele incompatibile cu aplicaţia RO-ALERT nu vor mai putea fi vândute, iar firmele care totuşi le mai comercializează vor risca amenzi de până la 100.000 de lei.

Guvernul a adoptat, marţi, Ordonanţa de Urgenţă privind operarea Sistemului de avertizare a populaţiei în situaţii de urgenţă RO-Alert. Furnizorii reţelelor publice mobile de comunicaţii electronice au obligaţia de a asigura gratuit distribuirea mesajelor, în toate tehnologiile mobile de acces disponibile, indiferent de formă şi conţinut, fără a modifica/altera conţinutul acestora. 

De asemeena, în următoarele 12 luni, magazinele sunt obligate să vândă sau să retragă de la vânzare telefoanele mobile care nu pot recepționa mesajele sistemului național de avertizare în situații de urgență, supranumit RO-ALERT.

Așa prevede o ordonanță de urgență apărută joi în Monitorul Oficial. Concret, din iunie 2020, telefoanele incompatibile cu RO-ALERT nu vor mai putea fi vândute, altfel comercianții vor risca amenzi de până la 100.000 de lei.

Sistemul de avertizare a populaţiei în situaţii de urgenţă “RO-ALERT” a fost implementat la nivelul României prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 72/2017, care însă nu a stabilit şi condiţiile de operare.

Până în prezent, sistemul a funcţionat în baza unui protocol încheiat între Ministerul Afacerilor Interne prin Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă şi Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă, Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii şi patru furnizori de reţele publice mobile de comunicaţii electronice din România.

Mai multe detalii, pe AvocatNet.ro

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
Citește și...
România, lăudată de SUA că a acceptat folosirea bazelor sale în războiul cu Iran. „Ne-au fost de mare ajutor”

Secretarul american de Stat, Marco Rubio, a lăudat România, Portugalia Polonia și Bulgaria pentru că au permis Statelor Unite să folosească bazele de pe teritoriul lor pentru războiul din Iran.

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Șoferii cu mașini vechi ar putea plăti cu până la 30% mai mult

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică noile tarife pentru cei care vor circula pe drumurile naționale.

Anchetă epidemiologică în vestul țării după ce un tânăr internat la Psihiatrie a fost depistat cu hantavirus. Ce spun medicii

Este anchetă epidemiologică în vestul țării, după ce un tânăr internat într-un spital de psihiatrie a prezentat simptome asociate cu hantavirusul. 

Recomandări
România rămâne pe lista investitorilor, dar ratingul de țară depinde de politicieni. Ce ar însemna statutul de țară „junk”

România riscă să fie retrogradată în categoria țărilor nerecomandate investițiilor din cauza crizei politice, dacă aceasta se prelungește. 

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Șoferii cu mașini vechi ar putea plăti cu până la 30% mai mult

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică noile tarife pentru cei care vor circula pe drumurile naționale.

Cod portocaliu de vreme severă în cinci județe. Bucureștiul, sub avertizare de vijelii și grindină

Vremea se schimbă radical în jumătate de țară, iar două coduri, unul portocaliu, altul galben, sunt deja în vigoare.