Proteste anunţate în această seară în Piaţa Victoriei din Capitală pentru susţinerea DNA

×
Publicitate

Un protest faţă de propunerea ministrului Justiţiei Tudorel Toader de revocare din funcţie a şefei Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) este anunţat pentru vineri seară în Piaţa Victoriei din Capitală.

Manifestaţii au fost convocate pe Facebook şi pentru duminică, în Bucureşti şi în alte oraşe din ţară şi din diaspora.

"Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declanşat procedura de revocare din funcţie a şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi. Vino în Piaţă să protestăm împotriva acestor decizii îndreptate împotriva luptei anticorupţie care încalcă angajamentele europene ale României şi demonstrează încă o dată că PSD nu a înţeles unul dintre principalele mesaje ale manifestanţilor din Piaţa Victoriei: Vrem Justiţie, NU Corupţie!”, se arată pe pagina de Facebook a evenimentului.

Protestul de vineri seară din Piaţa Victoriei ar urma să înceapă în jurul orei 19.00.

Manifestaţii pentru susţinerea DNA şi faţă de anunţul ministrului Justiţiei au fost anunţate pe Facebook şi pentru duminică, în Bucureşti, Cluj, Ploieşti şi în diaspora, sub sloganul "Tudorele, pleacă tu, cu hoţii tăi!”.

Peste o mie de persoane au protestat şi joi seară în Piaţa Victoriei, imediat după anunţul ministrului Justiţiei de declanşare a procedurilor de revocare a Laurei Codruţa Kovesi, oamenii strigând: ”DNA să vină să vă ia”, ”Nu scăpaţi!”, ”Hoţii”, ”Tudorel, demisia!”. Proteste au fost şi în Cluj-Napoca, Sibiu, Constanţa, Braşov sau Iaşi.

Protestele au continuat şi vineri. La Cluj, peste 100 de oameni au ieşit în pauza de masă şi au protestat în fata sediului PSD.

Manifestanţii au mărşăluit prin centrul oraşului până în fata Prefecturii şi au cerut demisia ministrului Justiţiei.

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
Petiţie online pentru susţinerea şefei DNA: ”Domnule Iohannis, nu cedați presiunilor”

O petiţie pentru susţinerea procurorului şef al DNA, Laura Corduţa Kovesi a fost iniţiată online, fiind semnată, de la anunţul ministrului Justiţiei de declanşare a procedurilor de revocare din funcţie a şefei DNA, de peste 12.000 de oameni.

Un bihorean a primit pensie timp de 17 ani cu acte false. Suma pe care a încasat-o pe nedrept

Un bărbat în vârstă de 61 ani din orașul bihorean Ștei este în atenția polițiștilor din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Bihor, după ce a reușit să se pensioneze mai devreme decât ar fi avut dreptul.

Polițistul lovit cu sabia în cap de un interlop, transferat la o clinică de recuperare

Poliţistul sucevean lovit cu sabia în cap, la începutul lunii decembrie a anului trecut, în timpul unei percheziţii într-un dosar de trafic de droguri, a fost transferat, într-o clinică de recuperare.

Recomandări
Economia României, pe minus în prima jumătate a anului 2026. PIB-ul s-a contractat cu 0,8%

În primul semestru din 2026, PIB-ul României s-a redus cu 0,8% comparativ cu perioada similară din 2025, pe seria brută. Pe seria ajustată sezonier, scăderea a fost de 1,6%.

Scandal în Costinești. Turiștii s-au certat cu jandarmii, pentru că nu i-au lăsat să intre pe plaja unde a fost găsită drona

Autoritățile au ridicat, pentru expertiză, drona aeriană, găsită joi în vecinătatea unui dig, în Costinești. Aparatul de zbor a ajuns în mare și a plutit în derivă, până la 15 metri distanță de mal.

Vom avea temperaturi ridicate cel puțin până la jumătatea lunii septembrie. Când vor crește șansele de ploaie

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a publicat estimările pentru următoarele patru săptămâni (17 august – 14 septembrie 2026), realizate de Centrul European pentru Prognoze pe Medie Durată (ECMWF).