Polițistul local și-a bătut victima încontinuu, timp de două ore și jumătate. Raportul IML a arătat rupturi de organe

×
Publicitate

Un poliţist local din Arad a fost reţinut, iar anchetatorii cer arestarea lui preventivă, după ce a bătut un bărbat în sediul instituţiei. Omul a murit la scurt timp după acest episod.

Agentul este acuzat de tortură soldată cu moartea victimei. Atenție, urmează detalii care vă pot afecta emoțional.

Faptele s-au petrecut pe 14 iulie, când un echipaj al poliţiei locale a fost chemat la o adresă din oraş, pentru că un bărbat deranja trecătorii. Agenţii l-au încătuşat şi l-au dus la sediul poliţiei locale.

Potrivit anchetei, au ajuns în curtea instituţiei la ora 20 şi 10 minute, iar poliţistul reţinut acum

l-ar fi lovit pe bărbat cu piciorul în zona capului.

Procurorii spun că după acest episod, individul încătuşat ar fi fost bătut în sediu cu bastonul.

O jumătate de oră mai târziu, o ambulanţă a fost chemată la Poliţia Locală, iar după câteva minute a ajuns acolo şi un echipaj SMURD.

După alte 30 de minute, bărbatul a fost scos pe targă şi transportat la spital, unde a şi murit.

Pavel Pâlcu, procuror criminalist: „Atâtea leziuni nu am văzut, opt pagini din raportul medico legal sunt descrise leziunile suferite de persoana vătămată. De altfel, am văzut şi primele imagini de la intrarea în sediu cu primele lovituri aplicate, după care au continuat lovirea victimei în birou. A durat aproximativ două ore şi jumătate lovirea încontinuu a victimei, peste patru ore a decedat la spital”.

Iniţial, necropsia a indicat că victima ar fi murit din cauza substanţelor halucinogene ingerate pe stradă. Însă raportul IML, care conţine analize amănunţite, de laborator, a arătat că moartea a fost una violentă, cauzată de loviturile brutale în zona capului şi toracelui, care au dus şi la ruperea unor organe. Cu aceste dovezi noi, procurorii au decis să îl reţină pe agentul de 29 de ani şi să îl acuze de tortură.

Adrian Toma, director general Poliția Locală Arad: „Poliţistul local nu a mai lucrat nicio zi, el a intrat în concediu medical imediat după ce a survenit nefericitul incident, ca urmare a faptului că a fost muşcat de către victima acestei intervenţii, şi în momentul de faţă nu a lucrat nicio zi din seara respectivă”

Bărbatul ucis avea 32 de ani.

Maria Goman, mama decedatului: „Eu ca mamă, aş vrea viaţa lui înapoi, pentru că din câte am auzit, el a mai fost bătut de aceşti poliţişti”.

Elena Goman, sora decedatului: „Trebuia să-l pună pe arest, nu să ni-l omoare să-l punem în pământ, ca din puşcărie mai iasă, dar din pământ nu o să mai iasă toată viaţa”.

Cei de la poliţia locală anunţă că după acest incident vor schimba modul în care se fac testările psihologice.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Citește și...
O femeie a murit după un lifting facial la un cabinet din București. Ministrul Sănătății a trimis un control

Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a cerut Inspecţiei Sanitare să înceapă de urgenţă o verificare la cabinetul medical din Bucureşti unde o pacientă a intrat în comă cerebrală după o procedură estetică şi ulterior a decedat.

Bărbatul din Maramureș împușcat accidental de fiul său, cu o armă de vânătoare, a murit. Fiul, în arest la domiciliu

Bărbatul de 62 de ani din Maramureș, împușcat accidental de fiul său cu o armă de vânătoare, a murit. Tânărul de 26 de ani a fost plasat în arest la domiciliu.

O biserică din Maramureș, aflată în construcție de 12 ani, a fost distrusă de un incendiu, la o zi după montarea clopotelor

Un incendiu violent a distrus marți dimineață o biserică catolică, în comuna Șurdești, județul Maramureș. Lăcașul se afla în construcție de 12 ani și marți muncitorii urmau să-i ridice turla. 

Recomandări
Moțiunea de cenzură PSD-AUR împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament. Au fost strânse semnăturile

Moţiunea de cenzură iniţiată de grupurile parlamentare PSD, AUR şi PACE - Întâi România a fost depusă marţi la Parlament.

Detalii din culisele elaborării moțiunii de cenzură PSD-AUR: Cum au amplificat episodul „șobolanii”

PSD, AUR și PACE au anunțat că vor depue marți la Parlament moțiunea de cenzută împotriva Guvernului Bolojan. În cadrul pregătirii moțiunii, inițiatorii au operat modificări semnificative de formulare în textul documentului.

Parlamentul European a votat pentru ridicarea imunităţii eurodeputatei Diana Şoşoacă. Reacția ei: „Și-au bătut joc de lege”

Parlamentul European a votat marţi pentru ridicarea imunităţii eurodeputatei Dianei Iovanovici Şoşoacă pentru toate presupusele infracţiuni pentru care este anchetată în România.