O comoara de sute de milioane de euro, ascunsa in Romania. Trei romani, implicati in Jaful Secolului

×
Publicitate

7 tablouri de sute de milioane de euro, furate de la un muzeu din Rotterdam, ar putea fi ascunse undeva in Romania.

Potrivit unor informatii, hotii sau intermediarii acestora au ajuns sa negocieze la noi in tara vanzarea unor opere care poarta semnaturile lui Picasso, ori Matisse. Investigatia este tinuta in secret, insa se stie cu siguranta ca 3 suspecti au fost arestati in dosar.

Cap de arlechin de Pablo Picasso, la ultima licitate din 2007, a fost adjudecat cu 15 milioane de dolari.

''Fata citind in alb si galben'', de Hanri Matisse, a carei valoare de piata ar putea urca pana la 28 de milioane de dolari.

''Podul Waterlloo, Londra'' de Claude Monet, fara o evaluare cunoscuta, insa expertii il incadreaza undeva spre 35 de milioane de dolari.

''Podul Charing Cross, Londra'' de acelasi autor, incadrat pana in 4 milioane de dolari.

''Femeie in fata unei ferestre deschise'' de Paul Gaugain, opera creata in ultimii 5 ani de viata ai pictorului. Valoarea lucrarii ar putea ajunge la 39 de milioane de dolari.

''Femeie cu Ochii inchisi ''de Lucian Freud , vanduta pentru 7 milioane 280 de mii de dolari.

Toate aceste tablouri au disparut in 16 octombrie 2012 de la muzeul Kunsthal, din Rotterrdam. Atunci hotii au reusit sa plece cu operele de arta la ora 3 dimineata. In urma lor poltiistii au constatat furtul si au vizionat imaginile de pe camerele de supreveghere.

Lucrarile apartin unei instarite familii olandeze care a fost de acord sa le expuna pentru prima oara in public. Motivul era ca muzeul kunsthal aniversa 20 de ani de functionare.

Trei luni mai tarziu s-a aflat ca o parte dintre panze s-ar afla in Romania.

Investigatia este tinuta sub tacere de procurorii DIICOT care au refuzat sa furnizeze orice fel de informatii despre suspectii prinsi acum pe teritoriul tarii noastre.

Citeste si: Cel mai destept angajat din lume! Si-a pacalit firma sa-l plateasca, fara sa lucreze nimic

Articol recomandat de sport.ro
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Citește și...
Scene halucinante la Arad. Un autocar plin de sportivi s-a prezentat la Urgențe

Un autocar plin de sportivi s-a prezentat sâmbătă la Urgența spitalului județean din Arad, toate persoanele acuzând o toxiinfecție alimentară după ce au mâncat la un restaurant. 

Motorina standard a scăzut cu mult sub 9 lei în a treia zi consecutivă de ieftiniri la carburanți. Noile prețuri la pompă

Deschiderea Strâmtorii Ormuz pentru câteva ore a avut efecte și în România. La unele stații de carburant, prețul motorinei a scăzut sub 9 lei. 

Un bărbat din Sebeș a murit după ce s-a tăiat singur cu drujba

Un bărbat în vârstă de 48 de ani, din municipiul Sebeş, a decedat, sâmbătă, după ce, în timp ce se afla într-o anexă a locuinţei, s-ar fi tăiat cu o drujbă, a anunţat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Alba.

Recomandări
PSD și PNL își aruncă ”șobolanii” de la unul la altul. Schimb de replici de la distanță între Grindeanu și Bolojan

Se agită tot mai tare apele în coaliția de guvernare. Schimbul de replici de la distanță dintre Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan continuă. Cu două zile înainte să îi retragă sprijinul premierului, șeful PSD este în vizită la Timișoara. 

Motorina standard a scăzut cu mult sub 9 lei în a treia zi consecutivă de ieftiniri la carburanți. Noile prețuri la pompă

Deschiderea Strâmtorii Ormuz pentru câteva ore a avut efecte și în România. La unele stații de carburant, prețul motorinei a scăzut sub 9 lei. 

Primele imagini cu blocada navelor din Strâmtoarea Ormuz. Apoximativ 800 de vase sunt prinse pe ruta maritimă

În timp ce toată lumea urmărește conflictul din Orientul Mijlociu, președintele american susține că a avut discuții bune cu iranienii, care nu îl pot șantaja.