Noi proteste în Bucureşti şi alte oraşe. Aproape 180 de manifestanţi au ajuns la poliţie

×
Publicitate

Sute de oameni au continuat să protesteze marți seară în mai multe orașe din țară. Vizibil mai puțini decât în seara precedentă, manifestanții au mărșăluit pe străzi, nemulţumiți de noile restricţii, impuse după creșterea numărului de infectări.

Autorităţile rămân ferme, şi anunţă că nu vor renunţa la restricţii, câtă vreme sunt absolut necesare în lupta cu această boală, care continuă să facă victime în fiecare zi.

În ultimele 24 de ore, COVID-19 a ucis încă 175 de români.

Pentru a treia noapte consecutiv, în Bucureşti s-a protestat împotriva restricţiilor impuse de autorităţi.

În cea mai mare parte fără măşti de protecţie, manifestanţii au fluturat steaguri tricolore, au suflat în vuvuzele și au cerut să nu mai fie obligaţi să poarte măşti în spaţiile publice şi să nu mai existe restricţii de circulaţie.

Antrenor de fitness: „Se poate din relaxarea restricţiilor ăstora. Să ne lase un număr din capacitatea maximă a sălilor. Nu să ne închidă definitiv, pentru ca toată viaţa ne-am petrecut-o prin sălile de sport, vrem să lucrăm, nu cerem mila, suntem sportivi. Nu vrem nimic mai mult.”

Participanţii s-au adunat iniţial în Piaţa Universităţii, după care au plecat în marş spre Ministerul Afacerilor Interne și Piaţa Victoriei. Au mărșăluit apoi până în fața Palatului Cotroceni, unde jandarmii au format două rânduri şi i-au împiedicat să se apropie prea mult de clădire. Oamenii au protestat în fața Cotroceniului, pe Bulevardul Eroii Sanitari - numit astfel în memoria personalului medical care a salvat vieți în Primul Război Mondial.

Chiar dacă protestul de marși seara a fost unul pașnic, nu au lipsit incidentele. Mai mulți tineri au refuzat să se legitimeze, și au sărit turnicheții unei stații de metrou în încercarea de a se face nevăzuți.

Jandarm: „Au intrat cu forţa şi nu s-a ştiut la momentul acela ce a fost. Vor fi identificaţi şi se vor lua măsurile legale.”

 

Macetă confiscată la Galați

 

La Galaţi, cu puţin timp înaintea manifestaţiilor, jandarmii au găsit pietre, bucăţi de marmură şi bâte - ascunse în spatele unui monument.

Mulţi dintre cei care au venit să protesteze împotriva restricţiilor au fost percheziţionaţi de poliţişti. Un tânăr de 24 de ani avea o macetă cu lama de 40 de centimetri în maşină, intre banchete.

Dialogul cu polițistul a decurs...fără obiecțiuni.

-Ai ceva obiecţiuni de făcut la felul cum s-a făcut controlul în maşină?
-Nu
-Alte obiecţiuni cu privire la ce s-a întâmplat aici?
-Nu.

Tânărul s-a ales cu dosar penal. Aproape de miezul nopţii, manifestanţii porniţi în marş spre prefectură şi au dat foc ostentativ măştilor sanitare.

Mişcări similare au avut loc și în Arad, Botoșani și Vaslui. Mult mai pașnice față de protestele din seara precedentă, când situația a scăpat de sub control în Capitală, iar sute de tineri au distrus: vitrine, staţii de autobuz şi bănci.

Col. Ionel Cătălin Stegăroiu, şeful Jandarmeriei Bucureşti:
„Au folosit obiecte contondente, pietre, rănind colegii şi provocând pagube materiale. 12 dintre colegii mei au fost răniţi, trei deplasându-se la spital."

Alin Stoica, prefectul Capitalei: „Din nefericire 300 de protestatari au devenit violenţi iar forţele de ordine au intervenit ferm pentru restabilirea ordinii. majoritatea locuitorilor Capitalei respectă măsurile care sunt o restrângere a confortului ca să ne protejăm, măsurile nu vor fi relaxate, pentru că ele sunt făcute să ne protejeze.”

Ieri, în jur de 180 de indivizi recalcitranţi prinşi de forţele de ordine au fost duşi la audieri. Cei mai mulţi dintre ei vor fi acuzaţi de ultraj şi distrugere, unii chiar de distrugere prin incendiere.

Comisar-şef Bogdan Berechet, șef Poliţia Capitalei: „Referitor la distrugeri, vorbim despre vitrine, despre tonomate de alimente, vorbim despre mobilier stradal, staţii de autobuz dar și geamuri ale mijoacelor de transport.”

 

Articol recomandat de sport.ro
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde". Momentul de răscruce pentru marele antrenor român
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde". Momentul de răscruce pentru marele antrenor român
Citește și...
Trafic paralizat la Constanța după o ploaie torențială. Șoferii blocați au încins o horă pe șosea

O furtună, pentru care a fost emis un cod galben, a paralizat sâmbătă seară Constanța.

O femeie a murit după ce s-a simțit rău în urma unei operații la un spital din Bacău. Familia acuză întârzieri în transfer

O femeie de 50 de ani a murit în condiții suspecte la Spitalul din Moinești, județul Bacău. Pacienta fusese operată acolo și a început să se simtă rău la scurt timp după intervenție.

Peste 42.000 de fani la concertul lui Max Korj pe Arena Națională. Majoritatea spectatorilor au venit din străinătate

Concertul rapperului din Belarus Max Korj a strâns peste 40.000 de fani pe Arena Națională, majoritatea străini.

Recomandări
Farmecul filmului. De ce i-a sărutat marea actriță Tilda Swinton mâna lui Cristian Mungiu, la înmânarea trofeului Palme d'Or

Imaginea marii actrițe Tilda Swinton care îi sărută mâna lui Cristian Mungiu, în momentul în care i-a înmânat trofeul Palme d'Or pentru filmul ”Fjord”, a făcut înconjurul lumii. Un gest simbolic și fermecător al unei admirații profunde.

Cannes 2026. Filmul "Fjord", de Cristian Mungiu, a câştigat marele premiu Palme d'Or. Este al doilea trofeu al românului

Filmul "Fjord", regizat de cineastul român Cristian Mungiu, a câştigat trofeul Palme d'Or la cea de-a 79-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes 2026.

Atac armat lângă Casa Albă. Suspectul a fost împușcat mortal de agenții Secret Service. Donald Trump se afla în clădire. FOTO

Un bărbat înarmat a deschis focul sâmbătă seara asupra unui punct de control de securitate din apropierea Casei Albe, iar agenții Secret Service au ripostat imediat.