Irina Jianu va fi eliberata conditionat, dupa ce a ispasit aproape jumatate din pedeapsa. Decizia este definitiva

60546350

Irina Jianu, condamnata la sase ani de inchisoare in dosarul "Trofeul calitatii" si la patru ani in cazul "Zambaccian", plus un spor de 9 luni, din care a ispasit doi ani si jumatate, va fi eliberata conditionat, a decis definitiv Tribunalul Bacau.

Tribunalul Bacau a mentinut, marti, decizia Judecatoriei Bacau din 7 noiembrie 2014, de eliberare conditionata a Irinei Jianu, decizie care a fost atacata de procurori, potrivit Mediafax.

"Instanta a respins contestatia formulata de Parchet, astfel incat urmeaza sa fie pusa in aplicare de indata sentinta Judecatoriei Bacau. Hotararea va fi trimisa Penitencierului Bacau in vederea punerii in libertate a Irinei Jianu", a declarat purtatorul de cuvant al Tribunalului Bacau, Maria Oboroceanu. Irina Jianu este incarcerata in Penitenciarul Bacau din iunie 2012. Fosta sefa a Inspectoratului de Stat in Constructii a stat in penitenciar doi ani si jumatate și a reusit sa-i convinga pe magistrati ca trebuie eliberata intrucat are peste 60 de ani, iar legea ii permite sa execute doar o treime din pedeapsa.

Un alt argument prin care Jianu a reusit sa ii determine pe magistrati sa o elibereze a fost buna purtare, dar si faptul ca a redactat o lucrare stiintifica. Potrivit legii, poate fi liberat conditionat condamnatul care a executat fractia de pedeapsa prevazuta in mod obligatoriu de lege, este disciplinat, staruitor in munca si da dovezi temeinice de indreptare, tinandu-se seama si de antecedentele penale. Tot legea stabileste ca fractia de pedeapsa executata trebuie sa fie de o treime, in cazul condamnatilor trecuti de varsta de 60 de ani care au primit pedepse de cel mult 10 ani de inchisoare. La inceputul anului 2014, Irina Jianu a fost condamnata la patru ani de inchisoare in dosarul ”Zambaccian”, fiind acuzata de spalare de bani in forma continuata si participatie improprie la fals intelectual la legea contabilitatii in forma continuata.

In acelasi dosar, Adrian Nastase a fost condamnat la patru ani de inchisoare, fostul premier fiind eliberat din penitenciar in luna august. In 15 octombrie 2014, instanța suprema a condamnat-o pe Irina Jianu la cinci luni de inchisoare cu executare, pentru dare de mita, in dosarul de coruptie privind lucrarile de constructie facute la locuinta mamei lui Miron Mitrea, decizia nefiind definitiva. In același dosar, Mitrea a fost condamnat la doi ani de inchisoare cu executare. De asemenea, Curtea de Apel Bacau a decis, in 15 octombrie 2014, printr-o sentinta definitiva, adaugarea unui spor de pedeapsa de noua luni de inchisoare Irinei Paula Jianu, dupa ce aceasta a solicitat contopirea celor doua pedepse din dosarele "Trofeul calitatii" si "Zambaccian".

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Alisha Lehmann l-a uitat complet pe Douglas Luiz: postarea care i-a înnebunit pe fanii fotbalistei sexy
GALERIE FOTO Alisha Lehmann l-a uitat complet pe Douglas Luiz: postarea care i-a înnebunit pe fanii fotbalistei sexy
Citește și...
Plângeri la ANPC pentru panourile despre cezariană apărute în București. „Femeile nu au nevoie de pseudo-ştiinţă”

Ministrul Mediului, deputatul USR Diana Buzoianu, anunţă, joi seară, că a depus o sesizare la ANPC, Primăria Bucureşti şi primăriile de sector pe tema panourilor cu informaţii despre cezariană, pe care le numeşte fake news.

Bricul Mircea pleacă într-un voiaj istoric peste Atlantic. Nava va participa la parada de Ziua Independenței SUA

Bricul Mircea pornește într-o nouă aventură. După 17 ani în care a navigat doar în Marea Neagră și în Mediterana, nava școală a marinei române va traversa Oceanul Atlantic într-un voiaj istoric spre Statele Unite.

Orașul din România care ar putea renaște ca un centru stabil pentru industria de apărare și producția de armament ale NATO

Cugir, un orășel din județul Alba, ar putea deveni un centru pentru producția de armament și muniție de interes internațional. Ministrul Economiei a confirmat că poartă discuții cu investitori care să facă la noi arme de asalt.

Recomandări
Defecțiune la instalația de oxigen a Spitalului Pantelimon, după ce o persoană necunoscută a furat o țeavă și un robinet

Instalaţia de oxigen a Spitalului Pantelimon din Bucureşti nu a funcţionat, joi seară, din cauza unei defecţiuni tehnice. O persoană necunoscută a escaladat gardul, a distrus componente și a furat o țeavă și un robinet. Situația a fost remediată ulterior.

PSD forțează plecarea lui Ilie Bolojan. Mesajul premierului pentru colegii din PNL după întâlnirea cu Nicușor Dan

Se prefigurează o criză fără precedent pe scena politică românească, iar consecințele economice pot fi însemnate. PSD îi va da termen 72 de ore lui Ilie Bolojan să plece din fruntea guvernului, după ce luni, 20 aprilie, îi va retrage sprijinul politic.

România, fostul „grânar al Europei”, a ajuns să importe până și semințele de grâu. Cercetarea și investițiile, ignorate

România a ajuns să importe până și sămânța de grâu. Deși boabele pe care încă le producem în Institutul de la Fundulea, sunt de foarte bună calitate, acestea acoperă puțin peste o treime din necesarul pentru agricultură.