Grupare din România care folosea fraudulos carduri de carburant emise în Austria, destructurată. Cum procedau indivizii

politia

Patru persoane sunt cercetate, fiind suspectate de folosirea frauduloasă a unor carduri de carburant emise de firme din Austria.

Cei patru sunt acuzaţi de constituirea unui grup infracţional organizat şi fraudă informatică. Gruparea alimenta de la pompă pe baza cardurilor şi revindea carburantul, cu 5 lei pentru un litru, reţinând banii.

”La datele de 03 şi 04.07.2024, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Structura Centrală au dispus reţinerea a 4 inculpaţi, cercetaţi pentru săvârşirea infracţiunilor de constituirea unui grup infracţional organizat şi fraudă informatică”, au transmis, vineri, IGPR şi DIICOT.

Sursa citate au explicat că, în perioada octombrie 2022 – iunie 2024, gruparea, condusă de un cetăţean străin, ar fi ”au acţionat în mod coordonat în scopul obţinerii unor importante beneficii materiale prin folosirea frauduloasă a unor carduri de carburant emise de către persoane juridice străine”.

”Astfel, prin intermediul suspectului au fost obţinute de la două societăţi austrice carduri de combustibil, emise pe numele unor societăţi şi au fost efectuate fără drept mai multe alimentări cu motorină ce au fost achitate la pompă, la preţul real, combustibil ce a fost comercializat unor diferite persoane fizice la faţa locului contra sumei de 5 lei pentru un litru, bani ce au fost încasaţi în integralitate de persoanele utilizatoare a cardurilor de combustibil, prejudiciul produs emitenţilor fiind estimat la aproximativ 200.000 euro”, au precizat sursele citate.

Citește și
sf nicolae
Aproape 800.000 de români îşi serbează onomastica sâmbătă, de Sfântul Nicolae. Mesaje şi urări

Potrivit acestora, activitatea de folosire a cardurilor de carburant se desfăşura în mod organizat, iar pentru a nu petrece prea mult timp în staţiile de alimentare, membrii grupului infracţional stabileau cu clienţii identificaţi momentul şi staţia de alimentare în care aceştia trebuiau să vină.

”Inculpaţii au urmărit să folosească într-un termen scurt de cât mai multe ori cardurile de carburant întrucât cunoşteau că titularul cardului nu va achita contravaloarea motorinei obţinute către societatea emitentă, instrumentele de plată urmând a fi blocate”, se mai arată în comunicatele anchetatorilor.

În urma percheziţiilor efectuate la locuinţele inculpaţilor au fost identificate şi ridicate mai multe carduri de carburant având drept titulari diverse societăţi comerciale străine, bonuri emise ca urmare a alimentărilor cu combustibil, înscrisuri, precum şi alte probe.

Vineri, judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Bucureşti a dispus arestarea preventivă a trei dintre inculpaţii reţinuţi, pentru o perioadă de 30 de zile, pentru un alt inculpat procurorii DIICOT - Structura Centrală luând măsura controlului judiciar.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Aproape 800.000 de români îşi serbează onomastica sâmbătă, de Sfântul Nicolae. Mesaje şi urări
Aproape 800.000 de români îşi serbează onomastica sâmbătă, de Sfântul Nicolae. Mesaje şi urări

Aproape 800.000 de români își serbează onomastica de Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai îndrăgiți sfinți ai creștinătății și ocrotitor al copiilor și al celor nevoiași.

Trei tineri au furat pachete de cafea dintr-un magazin din Timișoara și apoi s-au luat la bătaie cu angajații
Trei tineri au furat pachete de cafea dintr-un magazin din Timișoara și apoi s-au luat la bătaie cu angajații

Trei tineri au ajuns în atenția polițiștilor, după ce au furat mai multe pachete de cafea dintr-un magazin din Timișoara.

Un comisar-şef din IPJ Giurgiu a fost prins în flagrant când primea 10.000 de lei mită. Ce ar fi promis în schimbul banilor
Un comisar-şef din IPJ Giurgiu a fost prins în flagrant când primea 10.000 de lei mită. Ce ar fi promis în schimbul banilor

Adrian Ciulei, comisar-şef în cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Giurgiu - Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice, a fost reţinut, vineri, de procurorii anticorupţie, după ce a fost prins în când primea 10.000 de lei mită.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.