Cum au reușit trei bărbați din București să fure aproape 200.000 de euro din maşini. Metoda pe care o foloseau

62380900
Shutterstock

Poliţiştii Capitalei efectuează, luni, zece percheziţii la bărbaţi care ar fi furat din autoturisme suma totală de 193.000 de euro, după ce dezactivau închiderea centralizată a respectivelor maşini.

„Din cercetările efectuate, cu sprijinul colegilor serviciilor de investigaţii criminale - Sectoarele 1 şi 4, s-a stabilit că în perioada 9 iunie - 31 iulie, la intervale diferite de timp, trei bărbaţi, cu vârste cuprinse între 44 şi 52 de ani, prin intermediul unor dispozitive electronice, de captare a semnalului emis de telecomenzile aferente sistemelor de închidere centralizată, ar fi dezasigurat portierele a trei autoturisme din interiorul cărora ar fi sustras diverse sume, cauzând un prejudiciu total de 193.000 de euro (dintr-o maşină fiind sustraşi 180.000 de euro)", informează un comunicat al Direcţiei Generale a Poliţiei Municipiului Bucureşti (DGPMB) transmis, luni, Agerpres.

Din probatoriul administrat a reieşit faptul că în ultima zi a lunii iulie, în jurul orei 14.30, în timp ce bărbatul de 44 de ani asigura locul, pentru a nu fi surprinşi, cel de 52 de ani ar fi pătruns, tot prin metoda precizată, în interiorul unui autoturism parcat la o adresă din Sectorul 2, iar din torpedou ar fi sustras un plic ce conţinea aproximativ 180.000 de euro. Bărbatul de 47 de ani, care ar fi asigurat locul, le-ar fi facilitat deplasarea cu maşina, imediat după săvârşirea faptei.

În toate situaţiile, cei trei bănuiţi ar fi purtat măşti medicinale pentru a nu fi recunoscuţi.

„În vederea completării materialului probator, la data de 28 august au fost puse în aplicare zece mandate de percheziţie domiciliară, fiind identificate şi ridicate mai multe mijloace de probă, precum şi sume de bani", arată sursa citată.

De asemenea, au fost depistaţi doi dintre bănuiţi, iar cu privire la bărbatul de 44 de ani sunt efectuate activităţi specifice, pentru depistarea acestuia.

Cei doi bărbaţi au fost conduşi la audieri, în vederea luării măsurilor legale ce se impun.

Cercetările sunt continuate de către Serviciul de Investigaţii Criminale, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, sub aspectul săvârşirii a trei infracţiuni de furt calificat.

Acţiunea a beneficiat de sprijinul Serviciului pentru Acţiuni Speciale din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti.

Articol recomandat de sport.ro
"Prea mic!" Reacția turcilor după ce au văzut ceremonia funerară a lui Mircea Lucescu
"Prea mic!" Reacția turcilor după ce au văzut ceremonia funerară a lui Mircea Lucescu
Citește și...
Ultimul omagiu pentru Mircea Lucescu: fanii îl mai pot vizita joi la Arena Naţională

După ce miercuri, sute de oameni i-au adus un ultim omagiu lui Mircea Lucescu, fanii pot face acest lucru şi joi, la Arena Naţională, până la ora 20.00. 

Altar din flori și lumânări în fața stadionului unde a antrenat și a jucat Mircea Lucescu. 10 aprilie, doliu în Hunedoara

Suporteri ai echipei de fotbal Corvinul Hunedoara au ridicat un altar din flori și lumânări în fața stadionului unde a antrenat și a jucat Mircea Lucescu.

Scandal între două familii în Prahova. Opt suspecți reținuți după o bătaie generală

Opt indivizi bănuiți că s-au încăierat pe o stradă din Boldești-Scăeni, județul Prahova, s-au trezit cu poliția la ușă. 

Recomandări
Trump analizează retragerea trupelor americane din țări NATO care nu au ajutat Washingtonul în războiul cu Iran

Administraţia Trump intenţionează să sancţioneze anumite state membre NATO cărora le reproşează faptul că nu au ajutat Statele Unite în Războiul din Iran, potrivit unor ofciali din cadrul administraţiei, scrie WSJ.

Altar din flori și lumânări în fața stadionului unde a antrenat și a jucat Mircea Lucescu. 10 aprilie, doliu în Hunedoara

Suporteri ai echipei de fotbal Corvinul Hunedoara au ridicat un altar din flori și lumânări în fața stadionului unde a antrenat și a jucat Mircea Lucescu.

Nicușor Dan a semnat decretele: noi șefi la Parchetul General, DNA și DIICOT. A refuzat o singură numire

Președintele Nicușor Dan a anunțat că a semnat decretele pentru numirea noilor procurori-șefi ai marilor parchete, oficializând astfel schimbări importante în conducerea Ministerului Public.