Criminalul polițistului din Timiș a fost găsit spânzurat în celulă. Anchetă internă la penitenciar

×
Codul embed a fost copiat

Lepa Ionel Marcel, bărbatul arestat după ce a împușcat mortal un polițist în Timiș a fost găsit spânzurat în celulă, duminică dimineață, au anunțat autoritățile.

”La data de 10.06.2019, în jurul orei 06:40, numitul Lepa Ionel Marcel, cercetat pentru uciderea polițistului din cadrul IPJ Timiș, a fost găsit spânzurat în camera de arest de la Penitenciarul Timișoara”, a transmis Poliția. 

Un echipaj medical a constatat decesul. Cauzele producerii decesului sunt cercetate de Parchetul de pe lângă Judecătoria Timişoara.
 

Personalul medical al penitenciarului a intervenit pentru acordarea primului ajutor lui Lepa


Personalul medical al Penitenciarului Timişoara a intervenit luni, în jurul orei 6,30, pentru acordarea primului ajutor în cazul deţinutului Marcel Lepa, care a săvârşit un act de suicid prin spânzurare, în grupul sanitar al camerei de deţinere, a anunţat purtătorul de cuvânt al instituţiei, subcomisar de penitenciare Ramona Ilieş, într-un comunicat de presă, relatează Agerpres.
 

A fost deschisă anchetă internă la Penitenciarul din Timişoara


Concomitent aplicării manevrelor de resuscitare, a fost solicitat Serviciul unic de urgenţă 112. Echipajul SMURD a constatat decesul la ora 7:15, după efectuarea manevrelor de resuscitare.

Citește și
LEPA
Bărbatul care a ucis un polițist din Timiș a fost prins. Unde se ascunsese

În conformitate cu procedurile legale, administraţia locului de deţinere a anunţat familia persoanei decedate, a informat judecătorul de supraveghere a privării de libertate şi a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Timişoara. Totodată, la nivelul penitenciarului s-a declanşat o verificare internă pentru a se stabili împrejurările producerii incidentului, menţionează sursa citată.
 

Cine este Ionel Marcel Lepa, criminalul polițistului din Timiș, Cristian Amariei
 

Vineri, Lepa a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind cercetat pentru infracţiunile de ultraj, omor calificat, nerespectarea armelor şi muniţiilor şi uz de armă fără drept, după ce l-a ucis pe poliţistul Cristian Anarhiei, aflat în misiune.

Lepa le-a spus procurorilor că nu a avut intenţia de a-l omorî pe poliţist şi că regretă cele întâmplate. El şi-a recunoscut fapta în cadrul audierilor de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiş şi le-a spus acestora că regretă cele întâmplate.

Lepa a mai menţionat că nu a avut nicio clipă intenţia de a-l ucide pe Amariei, ci a vrut să tragă în zona picioarelor, însă l-a nimetit în partea de sus a trupului (poliţistul Cristian Amariei a fost împuşcat mortal în zona pieptului şi a gâtului – n.r.).

Lepa le-a mai spus procurorilor că pe perioada căutărilor s-a ascuns în locuri cu vegetaţie înaltă.

Lepa era încarcerat la Penitenciarul Timişoara și avea de ispăşit o pedeapsă de patru ani şi jumătate pentru tâlhărie, după ce a încercat să fure motorină dintr-o fermă agricolă, fiind prins de paznic pe care l-a ameninţat cu un cuţit.

El s-a sustras de la executarea acestei pedepse, fiind dat în urmărire naţională şi internaţională, iar atunci când a fost găsit de poliţişti el l-a împuşcat mortal pe Cristian Amariei.

Ionel Marcel Lepa a fost prins în noaptea de luni spre marţi, în jurul orei 4.45, în casa bunicii unui prieten de-al său din localitatea Remetea Mare. Arma cu care a fost ucis poliţistul a fost găsită asupra lui Lepa. El avea la brâu atât pistolul, cât şi o borsetă cu gloanţe, conform imaginilor din momentul capturării.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Bărbatul care a ucis un polițist în Timiș avea 2 gloanțe în corp. Ce au găsit trupele speciale asupra lui
Bărbatul care a ucis un polițist în Timiș avea 2 gloanțe în corp. Ce au găsit trupele speciale asupra lui

Individul care l-a ucis pe poliţistul din Timiş a fost capturat mari dimineaţă. Luptătorii SIAS l-au prins la câţiva kilometri de locul crimei, în casa în care şi cu o zi în urmă au găsit pete de sânge.

Bărbatul care a ucis un polițist din Timiș a fost prins. Unde se ascunsese
Bărbatul care a ucis un polițist din Timiș a fost prins. Unde se ascunsese

Ionel Marcel Lepa, bărbatul care a ucis un polițist, duminică, a fost prins pe raza localității  Remetea Mare, din județul Timiș.

Recomandări
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Craiova trasmite joi dimineaţă că în zonele montane ninge viscolit, fapt ce îngreunează acţiunile de deszăpezire.

Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”
Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”

Nadia Comăneci, cel mai titrat sportiv român la Jocurile Olimpice, a postat în social media un mesaj de Sărbători, în care menţionează faptul că urmează un an olimpic.  

Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”
Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”

Numărul cazurilor de gripă în București s-a mărit în această perioadă, ajungând la aproximativ 80 de persoane care se prezintă într-o zi la camera de gardă, afirmă Dr. Adrian Marinescu, managerul Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală.