Coronavirus România, 20 noiembrie 2021. 2.697 de cazuri noi și 214 decese. Situația la ATI

62197712
Shutterstock

Coronavirus România, 20 noiembrie 2021. În intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 2.697 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2, potrivit bilanțului provizoriu emis, sâmbătă, de Grupul de Comunicare Strategică.

 Până astăzi, 20 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.760.765 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.019 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.632.145 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 2.697 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 45 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

covid, 20 noiembrie

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 539 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Coronavirus România. Numărul deceselor

Până astăzi, 54.838 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.11.2021 (10:00) – 20.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 214 decese (105 bărbați și 109 femei), din care 43 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 214 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 9 la categoria de vârstă 40-49 ani, 22 la categoria de vârstă 50-59 ani, 53 la categoria de vârstă 60-69 ani, 58 la categoria de vârstă 70-79 ani și 69 la categoria de vârstă peste 80 ani.

202 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 10 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 43 de decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bacău, Brașov, Constanța, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Harghita, Iași, Prahova, Tulcea, Timiș, Vaslui și Municipiul București, 31 în octombrie 2021 și 12 în noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 171 de decese.

Din totalul de 214 pacienți decedați, 189 erau nevaccinați și 25 vaccinați. Cei 25 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 30-39 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

Coronavirus România. Numărul pacienților internați la ATI

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.123. Dintre acestea, 1.591 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.591 de pacienți internați la ATI, 148 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 157 sunt minori, 141 fiind internați în secții și 16 la ATI.

Coronavirus România. Numărul testelor efectuate

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.614.129 de teste RT-PCR și 5.073.923 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.236 de teste RT-PCR (6.491 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.745 la cerere) și 27.591 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 62.441 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.469 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.196 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 50 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.183 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 313 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor. 2183 313

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 noiembrie, 2.471 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 524.970 lei.
De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.
 

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Lovitură pentru Cristi Chivu: Inter Milano vrea alt antrenor! ”L-au contactat deja”
NEWS ALERT Lovitură pentru Cristi Chivu: Inter Milano vrea alt antrenor! ”L-au contactat deja”
Citește și...
Reduceri de posturi la Primăria Sectorului 6. Cheltuielile de personal vor fi diminuate cu peste 14 milioane de lei

Un proiect de hotărâre privind diminuarea cheltuielilor de personal, în 2026, cu peste 14 milioane de lei, prin modalități prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 7/2026 a fost adoptat de Consiliul Local Sector 6 în ședința de marți.

Proprietarii imobilelor cu „bulină roșie”, obligați să le consolideze în cel mult doi ani. Ce prevede un proiect PSD

Proprietarii clădirilor în pericol să cadă la primul cutremur mare ar putea fi amendați cu până la 20.000 de lei dacă nu încep lucrările de expertizare și consolidare în cel mult doi ani de la încadrarea imobilului într-o clasă de risc. 

Unde va fi construit cel mai lung tunel feroviar din România. Va avea aproape 10 kilometri

Cel mai lung tunel feroviar din România de aproape 10 kilometri va fi construit la Predeal. Turiștii își vor scurta altfel călătoria cu trenul, iar mărfurile grele vor putea urca mai ușor pe acolo.

Recomandări
Specialiștii români au dat verdictul după ce au analizat artefactele recuperate în Țările de Jos. Când vor reveni în România

Procesul celor trei olandezi suspectați că au furat Coiful de aur de la Coțofenești și brățările dacice a început în Țările de Jos. Noi imagini înregistrate de camerele de supraveghere arată că hoții ar fi stat în muzeu mai puțin de un minut. 

Surse: PSD vrea să îi dea ultimatum lui Ilie Bolojan: demisia până în 23 aprilie. Premierul a mers să discute cu Nicușor Dan

Președintele Nicușor Dan a discutat miercuri cu premierul Ilie Bolojan la Palatul Cotroceni, timp de două ore, potrivit unor surse oficiale.

„Grădinița groazei” din Craiova aparține de Mitropolia Olteniei. „Educatoarea îi punea să se bată între ei”

Este anchetă la o grădiniță din Craiova, după ce mai mulți părinți au depus plângeri pe numele unei educatoare în vârstă de 27 de ani.