Cine sunt afaceriștii care au încasat 87 de milioane de lei de la primării, pentru obținerea de fonduri PNRR

62286895
StirilePROTV

Firmele de consultanță care au întocmit dosarele pentru obținerea de fonduri europene la nivelul primăriilor au încasat aproximativ 87 de milioane de lei. Sunt doar câteva, și multe au un singur angajat.

Firmele de consultanță contractate de autoritățile locale din țară promit obținerea de fonduri europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Acestea sunt conduse de afaceriști transpartinici sau foști oameni politici, un fost șef de cabinet al lui Relu Fenechiu, sau un inculpat trimis în judecată pentru luare de mită, relatează Presshub.

De cele mai multe ori, societățile au un singur angajat, iar profitul raportat la ministerul de Finanațe este apropiat de cifra de afaceri. Asta înseamnă probabil că acești consultanți au documentație standard, pe care o completează în funcție de beneficiar. Aceste activități le aduc între 5.000 și 130.000 de lei pentru fiecare contract.

Pe primul loc în topul firmelor de consultanță care au încheiat contracte de achiziții directe cu primăriile din țară se situează IfconsMedia SRL. Societatea din București a avut anul trecut o cifră de afaceri de 3,7 milioane de lei și un profit de 2,9 milioane de lei.

IfconsMedia SRL este condusă de Radu Viorel Dornean și Constanța Luiza Lazăr. Potrivit buletin.de, numele lui apare în controversata hotărâre a Consiliului General București care a dat undă verde Primăriei București să plătească 50 de milioane de EURO pentru 4.6 hectare de teren din Parcul Verdi și care a fost ulterior suspendată. Radu Dornean era, alături de Dragoș Săvulescu, fostul patron Dinamo, unul dintre proprietarii terenului.

Valoarea contractelor de consultanță cu instituțiile publice semnate de IfconsMedia în vederea implementării PNRR este de 4.667.000 de lei. Cele mai multe dintre ele sunt în sumă fixă de 135.000 de lei, contractele fiind achiziționate prin procedură directă. Orașul Otopeni, Primăria Sectorului 5 și Consiliul Județean Prahova apar a fi cele mai frecvente instituții care au plătit consultanța.

Mai multe detalii, în ancheta Presshub.

Articol recomandat de sport.ro
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Citește și...
Un bărbat din Constanţa a tras cu o armă airsoft în părinţii unor copii care se jucau cu mingea lângă curtea sa

Un bărbat în vârstă de 52 de ani din municipiul Constanţa a fost reţinut după ce, supărat că doi copii se jucau cu o minge în apropierea curţii sale, a tras cu o armă de tip airsoft în părinţii acestora şi a spart parbrizul maşinii unuia dintre ei.

Ilie Bolojan anunță că se deblochează accesul la rețelele electrice: „Au fost autorizate multe proiecte speculative”

Ilie Bolojan a anunțat pe Facebook că ANRE a adoptat două noi reglementări menite să deblocheze accesul producătorilor de energie la rețelele electrice.

Reacția Nuclearelectrica, în cazul proiectului SMR de la Doicești: „Este conform planificării ca buget și etape”

Nuclearelectrica susține că proiectul Reactoarelor Modulare Mici (SMR) de la Doicești se desfășoară conform planificării și etapelor asumate. Compania respinge îngrijorările privind amplasamentul și finanțarea.

Recomandări
Consultări la Cotroceni cu parlamentarii neafiliați. Ce noi scenarii și majorități se conturează pentru noul Guvern

Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit cu parlamentarii care nu mai sunt afiliați partidelor pe listele cărora au fost aleși în Parlament - precum SOS, POT și AUR.

Oana Țoiu, despre contestația lui Grindeanu la CCR: Partenerii internaționali nu înțeleg, ”e un risc generat de noi înșine”

Ministrul de Externe Oana Țoiu avertizează că blocarea programului SAFE printr-o contestație la CCR reprezintă un risc pe care România și-l creează singură, tocmai când are nevoie urgentă de finanțare pentru apărare.

ANIMAȚIE. Liftul căzut în gol la Ministerul Transporturilor s-a prăbușit și luni. După prima avarie, fusese făcută o revizie

Un lift în care se aflau șapte persoane a căzut în gol de la etajul patru al Palatului CFR din București, acolo unde are sediul Ministerul Transporturilor.