Cât costă să îți faci o piscină la tine acasă. Care este cea mai ieftină, dar și cea mai scumpă opțiune

×
Publicitate

Temperaturile fierbinți din ultima perioadă au ridicat profiturile firmelor care vând, proiectează, și construiesc piscine.

Mulți români care locuiesc la curte au descis să își monteze bazine de apă supra-terane ori gonflabile ca să se răcorescă pe caniculă.

Stocurile multor magazine care vând astfel de produse s-au epuizat în ultimele zile. Comenzi multe au și firmele care construiesc piscine, iar potrivit unui studiu global această industrie ar putea ajunge la 36 de miliarde de dolari, în următorii 4 ani.

Vânzările de piscine supraterane și gonflabile au crescut cu 55% la sută fața de anul trecut - au anunțat reprezentanții celei mai mari plaforme de vânzări online de la noi din țară. Creșterea s-a văzut și în magazinele de bricolaj.

Marius Glogovicean, coordonator magazin:
„Piscinele de dimensiuni medii și mari au fost cele mai căutate.”

Piscinele mici, pentru copii - cu diametrul de până în doi metri - costă în jur de o sută de lei. Prețul poate să depăşească însă zece mii de lei dacă vorbim de o piscină supraterană cu lungimea de 5 metri și sisteme de filtrarea a apei.

Valentin Băbuțan din Bistrița a plătit - de pildă - 5 mii de lei pentru o piscină de 16 metri pătrați, în care încap 20 de tone de apă.

Valentin Băbuțan, proprietarul unei piscine supraterane:
„La anul ne gândim, dacă timpul ne permite și va fi tot așa de cald, ne-am gândit să facem o piscină în pământ, mai profesională”.

Proiectarea și construcția unei piscine costă și 800 euro/mp. Astfel o piscină de 8 metri lungime pe 4 metri lățime ajunge chiar și 25.000 de euro. Mai ieftine sunt cele din fibră de sticlă, la care este nevoie doar de excavarea terenului unde sunt amplaste. Una lungă de 10 metri costă în jur de 80.000 de lei.

Chiar și la aceste prețuri, firmele care construiesc piscine nu duc lipsă de clienți.


Liviu Stanciu, reprezentantul unei firme de construcții piscine: „Telefoanele sună continuu, cererile sunt foarte multe.”

Indiferent dacă este supraterană sau îngropată, o piscină vine și cu alte costuri în afară de cele de achiziție ori construcție. Aproximativ 1.500 de lei plătește în fiecare lună Cristian Bucur din Cluj-Napoca pentru întreținerea oazei de răcoare din fața casei.


Cristian Bucur, proprietar piscină: „Trebuie filtrată și aspirați pereții cam odată la 2 săptămâni, este și un consum de apă, piscina are 118 metri cubi, dar undeva pe săptămână 350 de litri de apă prin evaporare și autocurățare.”

Mai trebuie luat în calcul un aspect, în special în cazul piscinelor supraterane cu sisteme de curăţare ce trebuie contectate la rețeaua de electricitate. Cablurile electrice trebuie acoperite cu huse speciale - pentru a evita electrocutarea.

Andrei Croitoriu, inginer electrotehnist:
„În cazul în care se va folosi un prelungitor, trebuie asigurată amplasarea la o distanță sigură de piscină, să se acopere conexiunile electrice, adică îmbinările dintre cabluri, cu huse speciale pentru a le proteja de apă.”

În Brașov doi bărbați și-a pierdut viața după ce s-au electrocutat într-o piscină gonflabilă. Unul dintre ei a atins cu cablu de curent electric care atârna lângă bazinul cu apă.

Articol recomandat de sport.ro
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Citește și...
Un bărbat care și-a dat foc la nervi a fost salvat de polițiști, în Vâlcea. A ajuns la Psihiatrie

Un bărbat de 41 de ani din județul Vâlcea a fost salvat în primele ore ale zilei de sâmbătă de polițiștii chemați să intervină într-un scandal familial. 

Controale ample în piețe și supermarketuri înainte de Paște. Peste 1 milion de euro amenzi

Inspectorii de la Protecția Consumatorului și ai Autorității Sanitar Veterinare anunță că au controlat peste 3.000 de piețe și supermarketuri din toată țara. 

Românii din diaspora și-au anulat vacanțele de Paște din România, din cauza scumpirilor carburanților. Prețurile s-au dublat

Românii care muncesc în străinătate își anunță rând pe rând rudele că nu ajung acasă de Paște. Biletele de avion costă enorm și pot să fie și o mie de euro pentru doi părinţi cu doi copii, care vin din Italia sau din Spania.

Recomandări
Cum ar afecta Europa o eventuală invazie terestră a SUA în Iran. UE, pusă în fața unei dileme complexe

O posibilă invazie terestră a Statelor Unite în Iran ar avea un impact mult dincolo de zona de conflict, afectând Europa prin prețurile energiei, inflație, securitate regională și dezbateri strategice interne, arată o analiză Euractiv.

Măsurile luate de Ilie Bolojan pentru criza combustibililor: Guvernul nu are niciun beneficiu de pe urma creşterii preţurilor

Premierul Ilie Bolojan explică, sâmbătă, măsurile luate de Guvern privind criza combustibililor, el arătând că Executivul acţionează în limita posibilităţilor pe care le are ca urmare a deficitelor bugetare foarte mari din anii trecuţi.

Cum ar fi apărut oferta-surpriză la carburanți. Reacțiile șoferilor care au apucat să alimenteze la cel mai mic preț din țară

Carburanții s-au scumpit din nou sâmbătă, după câteva zile în care am văzut și reduceri la benzinării. Ba chiar la unele stații s-au format și cozi, după ce motorina premium și benzina s-au ieftinit nesperat de mult, dar pentru scurt timp.