Bani pentru sisteme verzi pentru firme, prin programul ElectricUp. Sunt incluse și pompele de căldură

×
Publicitate

Programul ElectricUp, prin care operatorii din industria ospitalității, firmele mici și mijlocii pot lua bani ca să își instaleze panouri fotovoltaice sau stații de încărcare pentru mașini electrice, continuă.

În noua sesiune, ei ar putea sa obțină finanțare și pentru pompe de căldură. Anul trecut au fost aproximativ 2.500 de cereri, din care au fost aprobate peste 1.800, și s-a terminat bugetul.

Un hotel din centrul orașului Alba Iulia este alimentat cu energie de 176 de panouri fotovoltaice. Sistemul a fost montat pe corpul principal, pe o suprafață de 750 de metri pătrați, și asigură aproximativ 40% din consum.

Iulia Hladiuc, director marketing: „Investiția în acest parc fotovoltaic a fost de 100.000 de euro a însemnat o finanțare integrală prin proiectul ElectricUp”.

Tot prin programul ElectricUp și-a montat un sistem de energie verde și un antreprenor, care are o firmă de decorațiuni. Cu 72 de panouri fotovoltaice reușește să acopere aproape integral energia consumată în sere și birouri.

Peste 2.000 de firme înscrise în 2022

Florin Mărginean, administrator: „E o gură de oxigen. Proiectul presupune stație de încărcare pentru mașini și o să montăm și totodată și doi acumulatori de stocare a energie dacă o să fie pene de curent sau pentru perioada de seară de noapte”.

Aproximativ 2.500 de firme și operatori din industria ospitalității s-au înscris în program anul trecut. Iar mai bine de 1.800 au și reușit să obțină finanțarea de până la 100.000 de euro. Fondurile s-au acordat pentru instalarea de panouri fotovoltaice și stații de încărcare pentru mașini electrice, iar bugetul total a fost de 100 de milioane de euro.

Cristian Ilie, director Eficiență Energetică în cadrul Ministerului Energiei: „Pe noua sesiune vom păstra condițiile de până acum, dar dorința noastră este să creștem de la 100kW puterea instalată către 200kW, iar acele pompe de căldură. Am dori să le putem finanța și pe ele. Nu cred că vom reuși 100%. Va fi o co-finanțare”.

O pompă de cădură care deservește o suprafață de până la 80 mp2 costă aproximativ 4.000 de euro, sumă în care este inclus și montajul. Pentru 120 de mp2, prețul este de aproximativ 6.000 de euro.

Ovidiu Varvara, inginer instalații/manager firmă pompe căldură: „Unul dintre cele mai utilizate modele de pompă de căldură este aer-apă care extrage căldura din aerul exterior. În aerul de -10 grade există căldură. Extrage căldura respectivă și o transmite prin intermediul unui schimbător de căldură freon-apă, încălzirii prin pardoseală sau caloriferelor”.

Și Administrația Fondului pentru Mediu a anunțat că ar urma să fie deschisă o nouă sesiune a programului Casa Verde. De această dată sunt promise mecanisme simplificate pentru a reduce birocrația care a întârziat programul anul trecut.

Articol recomandat de sport.ro
Inter, depunctată pe final de sezon? Scandalul din Italia poate arunca în aer lupta la titlu
Inter, depunctată pe final de sezon? Scandalul din Italia poate arunca în aer lupta la titlu
Citește și...
Un alt municipiu din România a decis să nu închidă păcănelele. Câte săli de jocuri sunt în oraș

Consiliul Local (CL) Bistriţa a decis luni, într-o şedinţă extraordinară de îndată, că sălile de jocuri de noroc vor putea funcţiona în continuare în municipiu, însă limitate numeric raportat la populaţia din oraş.

O tânără din București a fost bătută și sechestrată de partenerul ei gelos. Cum a reușit să scape de individ

Un individ din Capitală este arestat pentru tentativă de omor, după ce și-a atacat iubita și a rănit-o grav. Tânăra a fost lovită cu pumnii și picioarele, apoi cu un lemn.

Cine a descoperit înaintea MApN bucățile de dronă rusească pe un câmp din Tulcea. „M-am apropiat la 10 metri”

Fragmente dintr-o dronă cu încărcătură explozivă au fost găsite ieri pe un câmp din județul Tulcea. Aparatul de zbor, al treilea căzut la noi în 24 de ore, a fost descoperit de un cioban. 

Recomandări
Cum explică Sorin Grindeanu alianța PSD cu AUR pentru moțiunea de cenzură: ”Există un scop comun”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a încercat să le explice jurnaliștilor, luni, la Palatul Parlamentului, cum a ajuns partidul pe care îl conduce să se alieze cu Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) pentru a iniția o moțiune de cenzură în Parlament.

Vreme schimbătoare în România în următoarele două săptămâni. Temperaturi negative noaptea și episoade de ploi locale

Vremea va rămâne schimbătoare în următoarele două săptămâni, cu perioade mai reci, mai ales noaptea, dar și cu zile în care temperaturile vor urca până la 22–23 de grade, depășind chiar aceste valori în unele regiuni.

Ce bonificații a acordat ANAF românilor care și-au plătit anticipat dările. Creștere masivă a conformărilor voluntare

ANAF a anunţat luni că au fost acordate bonificaţii în valoare totală de 43,5 milioane de lei pentru 78.322 de contribuabili care au achitat anticipat impozitul pe venit şi contribuţiile sociale, în termenul stabilit până la data de 15 aprilie.