Atac cibernetic de tip ransomware asupra Complexului Energetic Oltenia. Activitatea, parțial afectată

62346388
Pro TV

Un atac informatic de tip ransomware, denumit „Gentlemen” a afectat, în noaptea de 26 decembrie, infrastructura IT de business a Societăţii Complexul Energetic Oltenia.

”În data de 26 decembrie 2025, în jurul orei 01:40, a fost identificat un atac informatic de tip ransomware, denumit „Gentlemen”, care a afectat infrastructura IT de business a Societăţii Complexul Energetic Oltenia. În urma atacului, unele documente şi fişiere au fost criptate, iar mai multe aplicaţii informatice au devenit temporar indisponibile, inclusiv sisteme de tip ERP, aplicaţii de management al documentelor, serviciul de e-mail şi site-ul societăţii. Activitatea companiei a fost parţial afectată, fără a fi pusă în pericol funcţionarea Sistemului Energetic Naţional”, anunţă conpania.

A fost depusă plângere la DIICOT

Imediat după constatarea incidentului, sistemele afectate au fost izolate, iar situaţia a fost raportată Directoratului Naţional de Securitate Cibernetică, Ministerului Energiei şi altor autorităţi competente.

De asemenea, conducerea societăţii a depus o plângere penală la DIICOT – Biroul Teritorial Gorj, privind săvârşirea infracţiunilor de acces ilegal la un sistem informatic şi alterarea integrităţii datelor informatice.

”Încă de la momentul identificării atacului, specialiştii IT ai Complexului Energetic Oltenia au demarat procesul de reconstrucţie a sistemelor pe o infrastructură nouă, utilizând copiile de siguranţă existente. În prezent, se află în curs de analiză amploarea exactă a incidentului, precum şi existenţa unei eventuale exfiltrări de date. Complexul Energetic Oltenia cooperează cu autorităţile competente şi depune toate eforturile necesare pentru restabilirea completă a sistemelor informatice în cel mai scurt timp posibil”, transmite compania.

În urmă cu o săptămână , un atac cibernetic de tip ransomware a avut loc asupra mai multor staţii de lucru şi servere care aparţin Administraţiei Naţionale Apele Române şi a unui număr de 10, din 11 administraţii bazinale de apă din ţară, inclusiv Oradea, Cluj, Iaşi, Siret, Buzău.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
O sută de tone de deșeuri, oprite la graniță de Garda de Mediu. Cum au fost scanate camioanele

Garda de Mediu a verificat, în perioada 15–19 iunie, peste 4.000 de camioane pe principalele coridoare de transport şi în zonele de intrare în România, fiind oprite la intrarea în ţară aproape 100.000 de kilograme de deşeuri.

Primul oraş din România care a obţinut statutul de „Eco-Proiect”: „Este un motiv de mândrie că am atins acest nivel”

Primarul din Târgu Mureș, Soos Zoltan, a anunțat marți că municipiul a devenit primul oraș din România care a obținut statutul de „Eco-Proiect” în cadrul programului EcoQuartier.

Momentul în care un bărbat din Pitești aruncă deșeuri într-o zonă interzisă. Amenda pe care a primit-o

În Pitești, un bărbat de 48 de ani s-a ales cu o amendă de 2.000 de lei, după ce a aruncat mai multe deșeuri voluminoase într-un loc interzis.

Recomandări
LIVE TEXT. Consultări la Cotroceni. USR refuză un Guvern cu PSD, PNL vrea ”pact pentru România”, PSD își ”asumă guvernarea”

Președintele Nicușor Dan a început, astăzi, o nouă rundă de consultări cu partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării candidatului la funcția de prim-ministru, după ce Guvernul Veștea a fost respins în Parlament.

Război în PNL după votul pentru Guvernul Veștea. Fostul premier desemnat și aliații săi, la un pas de excluderea din partid

Conducerea PNL pregătește excluderea acelor liberali care au susținut și chiar votat cabinetul Veștea. Pe listă se află Adrian Veștea, Cătălin Predoiu, Alina Gorghiu și Hubert Thuma.

Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute.