Agricultorii de varză din Lungulețu au producții de milioane, dar nu știu cum să își vândă marfa: "E fiecare pentru el"

×
Codul embed a fost copiat

Agricultorii din Lungulețu, Dâmbovita, vestiţi în toată ţara pentru culturile de varză şi cartofi, au ajuns în pragul disperării.

Au avut o producţie de milioane, dar n-au clienţi, aşa că cel mai probabil, marfa se va strica pe câmp ori va ajunge la animale. Gospodarii refuză în continuare să se asocieze, plantează cam aceleaşi lucruri, iar toate astea îi duc la faliment.

La Lunguleţu, în Dâmboviţa, 3.500 de agricultori cu 1.000 de tractoare scot ce e mai bun dintr-un pământ roditor. Produc în fiecare an 100.000 de tone de varză şi încă 100.000 de tone de cartofi.

Au, totuşi, o problemă. Nu ştiu să îşi vândă marfă. Deşi anul acesta au avut o producţie bună de varză, agricultorii din Lunguleţu se plâng că vor fi nevoiţi să lase mare cantitate din ea pe câmp. Asta pentru sunt nevoiţi să vândă şi cu 10 - 20 de bani kilogramul.

Marin Stanculescu cultivă varză pe 10 hectare. De pe unul singur a strâns 30 de tone. De profit nu poate fi, însă, vorba. De lângă remorcă plină cu varză, se uită lung după clienţii care întârzie să apară. Şi nici nu ar vrea să vândă marfa intermediarilor la preţuri de nimic.

Citește și
Varza hibrid
Românii atrași de specialitățile preparate din varză „hibrid”

Marin Stănculescu, fermier: Nu se mai vinde, 10 bani kilogramul, nu se merită. ”
Reporter: „Rămâne şi varza pe câmp?”
Marin Stănculescu:Da, mai rămâne, mi-e că băgăm freza în ea. Nu ne mai convine să o mai aducem din câmp."

Nu este singurul personaj al acestei poveşti.

Sorin Neagu, fermier:Anul ăsta a ieşit bine la cartofi şi la varză.”
Reporter: „Aveţi cui să daţi?”
Sorin Neagu: „Deocamdată, nu. Băgăm freza în ea... o să rămână multă."

Reporter: „Ce faceţi cu asta care rămâne?”
Ionuț Gabi, fermier:La animale. Multă, multă..."

În timp ce în fiecare an ajung să îşi lase marfă pe câmp ori să o dea la animale, refuză să se asocieze şi nu au nicio strategie pe termen lung.

Reporter: „V-ați gândit să vă asociați?”
Vasile Ciobanu, fermier: „Nu, aici la noi e mai greu.”
Reporter: „De ce?”
Vasile Ciobanu: „Fiecare e pentru el."

Primarul pare şi el resemnat.

Reporter: „Ați încercat să îi ajutaţi, să le spună să îşi facă o asociaţie?
Ion Vlad, primar Lungulețu: „Asta am bătut moneda tot timpul, aşa poţi pătrunde în lanţurile mari de magazine.”
Reporter: „Ce spun?”
Primar: „Că nu se poate la noi, aşa e tradiţia, să îşi facă fiecare pe terenul lui."

Lipsa de viziune a fermierilor din Lunguleţu a făcut celebră localitatea, după ce a ajuns şi subiect de film.

Regizorul Şerban Georgescu a petrecut un an alături de săteni, ca să înțeleagă cum de ajung să îşi vândă recolta uriaşă pe nimic.

Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Agricultura ecologică, tot mai populară în România: cereale și legume fără chimicale
Agricultura ecologică, tot mai populară în România: cereale și legume fără chimicale

Agricultura ecologică prinde tot mai mult teren în România. Sunt peste 12.000 de ferme care cultivă cereale, legume şi fructe fără chimicale.

Românii atrași de specialitățile preparate din varză „hibrid”
Românii atrași de specialitățile preparate din varză „hibrid”

Dacă până acum câţiva ani cultivau numai varză autohtonă, cu foi fine ideală pentru sarmale, de câţiva ani fermierii români trec la varză hibrid, potrivită pentru murături coreene sau mâncăruri nemţeşti.

Scolile agricole ar putea fi o solutie pentru agricultura. Paradoxal, unde sunt scoli profesionale, absolventii sunt someri
Scolile agricole ar putea fi o solutie pentru agricultura. Paradoxal, unde sunt scoli profesionale, absolventii sunt someri

Inchiderea scolilor agricole a creat un gol imens in piata muncii din Romania. Fermierii se plang ca nu mai au cu cine lucra pamantul, iar autoritatile nu par sa aiba un plan sa ii ajute.

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online
Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online

Autoritățile vor ca datoriile pe care românii le au la Fisc și la direcțiile de taxe locale să apară pe liste publice care pot fi accesate online.

A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi
A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi

În premieră pentru infrastructura din România, a ajuns la noi un utilaj uriaș care va fora prin munți, cu ajutorul unei tehnici noi, un tunel rutier de autostradă.