Un băiat de 13 ani s-a electrocutat în timp ce se juca de-a v-ați ascunselea

×
Publicitate

Un băiat de 13 ani din Dâmbovița se află în stare critică la spital, după ce s-a electrocutat în timp ce se juca de-a v-ați ascunselea.

Copilul a făcut greșeala să se urce pe un stâlp de electricitate, povestesc prietenii lui, care l-au văzut cum se prăbușește la pământ.

Speriați, au început să țipe după ajutor, iar un vecin l-a dus urgent la spital. Acum, medicii se chinuie să îl țină în viață.

Băiatul provine dintr-o familie sărmana, cu 13 copii. Se lăsase seară când s-a întâmplat necazul

Nicoleta, martor: ”Eram în casă, dintr-o dată am auzit o bubuitură afară, o lumină foarte mare, am auzit pe stradă strigând salvarea, salvarea!E grav de tot, mama mi-a spus că șansele sunt minime, e posibil să rămână fără o mâna, să nu mai meargă niciodată.”

Rudele copilului sunt revoltate din cauza că stâlpul nu este îngrădit și că, oricând, o tragedie se poate întâmplă acolo.

Florian Cobzaru, tatăl băiatului electrocutat: ”Trebuie făcut un gard pe lângă el, au lăsat transformatorul așa, sunt mulți copii pe stradă... ”

Copilul a fost dus în stare critică la spital. Medicii de aici au realizat că viața lui este în primejdie, așa că au decis să-l trimită la o clinică de specialitate din Capitală.

dr. Silviu Colomei, şef UPU Titu: ”Pacient în vârstă de 13 ani, cu arsuri de gradul 2, 3, provocate prin electrocutare. În stare comatoasă, este transferat la Grigore Alexandrescu la București, la chirurgie plastică.”

Cazul a intrat și în atenția asistenților sociali. Aceștia vor face o anchetă pentru a verifica dacă în această situație poate fi vorba și de neglijență din partea părinților.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
O bătrână a ars de vie în curtea casei, iar animalele din gospodărie i-au devorat trupul

Moarte cumplită pentru o bătrână de 83 de ani din localitatea Vermeș, judeţul Bistriţa-Năsăud. Aceasta a murit arsă de vie în curtea casei sale, după ce a încercat să îşi aprindă câteva resturi din gospodărie.

Un bărbat a căzut cu camionul de la 7 metri înălţime şi a murit pe loc

Un bărbat de 51 de ani din Alba a murit după ce căzut de la 7 metri cu utilajul pe care îl manevra. Victima era angajată cu forme legale la o balastieră.

Pericolul arderii resturilor de pe câmpuri. Doi bărbați au murit în flăcări

Incendiile de vegetaţie au pus stăpânire în ultimele zile pe câmpurile din ţară. Tot mai mulţi oameni dau foc resturilor uscate de pe terenurile agricole, iar autorităţile atrag atenţia că un astfel de gest poate fi amendat cu până la 2.500 de lei.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.