Tara unde barbatii cu chelie risca sa fie sacrificati in ritualuri magice. Ce comoara se crede ca ar ascunde in cap

61890611
iStock

Politia dintr-un sat african a emis o avertizare pentru toti barbatii fara par.

Autoritatile din Mozambic i-au avertizat pe toti barbatii cu chelie ca risca sa fie ucisi si sacrificati in ritualuri magice. Potrivit BBC, anuntul a fost facut dupa ce nu mai putin de 5 oameni au fost ucisi in ultimele zile in baza unei susperstitii populare care asociaza calvitia cu norocul si bogatia.

„Se crede ca in capul unei persoane cu chelie vei gasi aur”, declara Afonso Dias, seful politiei din regiunea Zambezia, unde deja 2 tineri au fost arestati pentru ca au luat in serios aceasta superstitie. Unul dintre ei si-a decapaitat si apoi eviscerat victima, cand a vazut ca in capul acesteia nu se ascundea nicio bogatie.

In aceeasi zona, mai multi albinosi au fost sacrificati recent in cadrul unor ritualuri, iar parti din cadavre folosite pentru a obtine potiuni magice.

Corespondentul BBC spune ca multi tineri din aceasta tara sunt pacaliti de vracii traditionali sa ucida persoane cu chelie, pentru ca apoi sa foloseasca partile corpului victimelor in ritualuri despre care se crede ca ar aduce bogatie. Astfel de practici sunt raspandite nu doar in Mozambic, ci si in Tanzania si Malawi.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Doi tineri au murit striviti dupa ce au intrat cu masina sub remorca unui TIR, in Neamt. FOTO

Doi tineri au murit miercuri intr-un accident grav petrecut in judetul Neamt. Victimele au fost practic strivite dupa ce masina in care se aflau a intrat sub remorca unui TIR.

Scandal la o gradina zoologica din China. Investitorii parcului au aruncat un magar viu la tigri, in semn de protest

Actionarii nemultumiti ai unei gradini zoologice din China au aruncat la tigri un magar viu, iar momentul a fost filmat de un martor.

Moarte suspecta in camera unui hotel din centrul Bucurestiului. Fostul primar din Eforie, gasit decedat intr-o camera

Fostul primar din Eforie a fost gasit mort, miercuri, intr-o camera a unui hotel din centrul Capitalei. Un apropiat al victimei, care se afla si el in hotel, alarmat ca fostul edil nu mai raspundea la telefon, a sunat la politie.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.