Reacţia profesorului de Religie acuzat că a lăsat gravidă o elevă dintr-un centru social

×
Publicitate

Acuzaţii grave sunt aduse unui profesor de religie din judeţul Alba. O fată care i-a fost elevă spune că a rămas însărcinată cu el, pe când avea 16 ani, în în vara trecută a dat naştere unui bebeluş.

Cadrul didactic neagă acuzaţiile, iar pentru a lămuri situaţia cel care o are în grijă pe tânără, a cerut un test de paternitate. În această dimineaţă, profesorul şi-a dat demisia.

Fata din localitatea Arieşeni, este acum majoră, şi a fost crescută de într-o casă de tip familial, aflată în grija Bisericii. Profesorul de religie bănuit că este tatăl copilului ei, are 50 de ani şi miercuri  şi-a dat demisia din învăţământ.

Între timp, copilul a fost dat în grija unei alte familii, printr-o decizie a celor de la direcţia pentru protecţia copilului.

Inspectoratul şcolar, poliţia şi inspectorii sociali aşteaptă acum o înştiinţare oficială în ceea ce priveşte, fără dubii, paternitatea copilului. Deocamdată nu au anunţat măsurile pe care le vor lua împotriva fostului profesor.

În ceea ce o priveste pe mama bebeluşului, aceasta urmează să intre în clasa a XI-a şi de la toamnă, să-şi continue şcoală.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
O femeie din Cluj a avut o relaţie de durată cu un băiat de 12 ani. Pedeapsa primită

O femeie din localitatea clujeană Aiton a fost condamnată de Curtea de Apel Cluj la 2 ani şi 6 luni de închisoare cu suspendare, sub acuzaţia că a întreţinut relaţii sexuale cu un minor de 12 ani.

O tânără şi-a ucis prietena cea mai bună în stil mafiot de dragul unui fals milionar

O americancă în vârstă de 18 ani a fost inculpată pentru că a organizat asasinarea 'cele mai bune sale prietene', după ce un tânăr cu care intrase în legătură pe internet i-a promis 9 milioane de dolari pentru o crimă

Un tânăr de 25 de ani s-a înecat în râul Dâmbovița. El ar fi vrut să salveze un minor

Un tânăr de 25 de ani a murit înecat în râul Dâmbovița, mircuri dimineață, după ce ar fi intrat în apă să salveze un minor de 16 ani.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.