Manevra greșită făcută de un șofer care a dus la moartea unei adolescente, pe DN 1

×
Publicitate

Viteza excesivă și ceața au dus la o tragedie în județul Prahova. O tânără de numai 17 ani a murit pe Drumul Naţional 1, în apropiere de Ploiești. Și șoferii celor două mașini implicate în accident au ajuns la spital, în stare gravă.

Martorii spun că că totul s-a petrecut din cauza vitezei mult prea mari cu care circulă unul dintre ei.

Mecanic: "Acul s-a oprit la 120, eu sunt mecanic, cred că a avut în mod normal peste 180.. să sară motorul de pe maşina".

Pe o ceață densă, şoferul, un bărbat de 35 ani din Câmpina, conducea în mare viteză. Martorii spun că a tot dat flashuri şoferilor din trafic să îi facă loc. La un moment dat, la Movila Vulpii, bărbatul a văzut prea târziu un tir ce se încadrase la stânga şi tăiase drumul naţional, într-o zonă marcată regulamentar.

A tras brusc de volan şi a izbit frontal o maşină care circulă regulamentar spre Braşov. Impactul a fost atât de puternic, încât motorul maşinii izbite a ajuns la zeci de metri depărtare.

Martor: "Anormal pe o vreme ca asta să mergi pe drumurile asta cu 130 la cât s-a blocat acul. E prea mult. Suntem şoferi în toată România, dar nici aşa.."

Martorii au constatat că pentru tânăra de numai 17 ani din dreapta şoferului vinovat nu se mai poate face nimic.

Martor: "Dezastruos, ce putem să zicem. Noi am scos victima din maşină. De fapt, fata era deja sub maşină şi el stătea peste ea, se împingea în uşi."

Şoferul tirului susţine că nu l-a incomodat în niciun fel pe bărbat.

Șoferul tirului: "Am semnalizat, am aşteptat şi m-am băgat cu semnalizare în drumul meu frumos şi la un moment dat am auzit o bubuitură în spate. M-am dat jos şi l-am văzut pe domnul că s-a răsucit".

La fața locului au sosit mai multe echipaje SMURD, care i-au preluat pe cei doi şoferi. Medicii spun că starea lor este una destul de gravă.

Comisar Marian Gerea, Poliţa Rutieră Prahova: "În accident au fost implicate doua autoturisme, din păcate accidentul s-a soldat cu decesul unei persoane şi vătămarea corporală a celor doi conducători auto. Se recomandă ca şoferii să circule cu prudenţă şi să respecte regulile de circulaţie specifice pentru aceste condiţii meteo."

Poliţiştii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs tragicul eveniment.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
O femeie a murit după ce ambulanța în care se afla a intrat într-un copac

O femeie de 86 de ani a decedat în urma unui accident petrecut luni pe DN1H, după ce ambulanţa în care se afla a intrat într-un copac, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Sălaj, Maria Cristea, citată de Agerpres.

Accident grav pe DN1. O adolescentă a murit după ce două mașini s-au lovit frontal. VIDEO

O adolescentă în vârstă de 17 ani a murit, iar alte două persoane au fost rănite într-un accident care a avut loc, luni seară, pe DN1, în zona Movila Vulpii, judeţul Prahova, relatează News.ro

Doi tineri îndrăgostiți au murit înainte de a ajunge la propria nuntă. Modul tragic în care au pierit

Doi tineri îndrăgostiți din New Jersey au murit miercurea trecută într-un accident de mașină, în drum locul unde urmau să se căsătorească.

Recomandări
Scădere abruptă a inflației în iulie, cel mai redus nivel din ultimul an. Unde au existat scumpiri serioase

În luna iulie 2026, rata anuală a inflației a înregistrat o scădere semnificativă, coborând pentru prima dată în ultimele douăsprezece luni sub pragul de 10%, la 8,2%.

CCR dezbate azi noua lege ANI, care îi vizează pe Dominic Fritz și Mirabela Grădinaru. Nicușor Dan, PNL și USR au contestat-o

Curtea Constituţională a României dezbate, miercuri, sesizările formulate faţă de legea privind modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul integrităţii. 

Accident înfiorător provocat de un tânăr fără permis, în Dâmbovița. Nimeni nu a supraviețuit

Un tânăr fără permis a provocat o tragedie de proporții, marți noapte, în județul Dâmbovița. Cu un pasager pe locul din dreapta, a intrat în depășire și a spulberat, cu mașina, 3 oameni care mergeau pe marginea drumului. Ulterior, vehiculul s-a răsturnat.