Femeia rănită de cei doi autostopişti, în Călărași, a povestit cum a fost ucis soțul ei

×
Codul embed a fost copiat

Alertă în judeţul Călăraşi, după ce un bărbat de 58 de ani fost ucis, iar soţia lui rănită de către doi indivizi. Pentru capturarea agresorilor, autorităţile au mobilizat o armată de oameni.

Victimele i-au luat vineri seară la ocazie pe agresori, însă nu s-au gândit nicio clipă că se va ajunge la o tragedie. După câţiva kilometri, indivizii i-au atacat cu cuţitele, iar apoi au dispărut.

Cei doi soţi mergeau dinspre Drajna spre Feteşti în momentul în care au oprit maşina şi i-au luat pe cei doi indivizi care făceau autostopul. Pe DN3 A, în dreptul localităţii Tudor Vladimirescu, lucrurile au luat o întorsătură neașteptată, iar pasagerii au devenit agresivi.

Marian Iorga, Călărași: "Doi cetăţeni de 58 şi 55 de ani se deplasau cu autoturismul personal. Au luat doi cetăţeni la ocazie, ajunşi în localitatea Tudor Vladimirescu cei doi pasageri i-au cerut conducătorului auto să oprească moment în care au procedat la lovirea şoferului cu un cuţit şi celălat pasager a soţiei şoferului. Au coborât din maşină şi au fugit din maşină."

Citește și
crima
Triplu asasinat în Satu Mare. Criminalul încă este în libertate

Deşi a fost rănită, femeia de 55 de ani a reuşit să sune după ajutor. Medicii au transportat-o de urgenţă la spital, unde au reuşit să o stabilizeze.

În stare de şoc, aceasta a reuşit să le povestească anchetatorilor cum s-a petrecut tragedia.

“E o chestiune de timp până vor fi prinşi. Încă de aseară(n.r: vineri seară) au fost instituite filtre, iar împrejurimile au fost periate de zeci de poliţişti şi anchetatori. S-a scotocit pe câmp, cu lanterne, cu câini de urmă. Se merge pe mai multe piste în acest caz, însă un lucru este sigur: victimele nu-i cunoşteau pe agresori. I-au luat de pe drum, la ocazie, de la Drajna. Au crezut că fac o faptă bună, dar uitaţi-vă la ce s-a ajuns. Femeia rănită a purtat o discuţie cu anchetatorii şi a explicat cum ea şi soţul său au fost atacaţi cu cuţitele de cei doi străini care se aflau pe bancheta din spate a maşinii. Atacul a avut loc în momentul în care au oprit în dreptul localităţii Tudor Vladimirescu pentru ca autostopiştii să coboare, aşa cum ceruseră. Agresorii sunt tineri, cu vârste până în 30 de ani şi amândoi purtau câte un cuţit”, susţin anchetatorii, conform Adevărul.

Din păcate, în urma loviturii puternice soţul acesteia şi-a pierdut imediat viaţa şi salvatorii n-au mai reuşit să facă nimic pentru el.

Marian Iorga, IPJ Călărași :"Acordăm o atenţie deosebită acesui caz. Ne ajută şi cei din judeșele limitrofe. Sperăm ca în cel mai scurt caz să prindem autorii."

Dacă vor fi prinşi, cei doi agresori riscă să-şi petreacă mulţi ani în spatele gratiilor.

 

Articol recomandat de sport.ro
Italienii s-au trezit cu Cristi Chivu în redacția Gazzetta dello Sport: ”Nu a venit pentru un interviu”
Italienii s-au trezit cu Cristi Chivu în redacția Gazzetta dello Sport: ”Nu a venit pentru un interviu”
Citește și...
Șofer de 19 ani, prins de poliţişti conducând cu 218 km/h pe E85, în Buzău
Șofer de 19 ani, prins de poliţişti conducând cu 218 km/h pe E85, în Buzău

Un tânăr de 19 ani din localitatea buzoiană Râmnicelu, aflat la volanul unui bolid, a fost prin conducând pe DN2 E85 cu 218 km la oră.

Triplu asasinat în Satu Mare. Criminalul încă este în libertate
Triplu asasinat în Satu Mare. Criminalul încă este în libertate

Triplă crimă în localitatea Apa, din Satu Mare. Un bărbat de 58 de ani, soția lui de 55 și mama femeii, în vârstă de 79 de ani, au fost găsiți morți, plini de sânge și desfiguraţi în gospodăria lor.

Român judecat în Germania pentru că ar fi ucis 2 tinere.
Român judecat în Germania pentru că ar fi ucis 2 tinere. "Aveam o furie în mine"

Procesul unui român, acuzat de două crime a început în Germania.

O tânără a murit pe zebră, din cauza unui șofer imprudent
O tânără a murit pe zebră, din cauza unui șofer imprudent

O britanică a fost ucisă în drumul ei spre casă, în urma unui accident rutier, după ce se întorcea de la un interviu de angajare.

Recomandări
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea

Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se reunesc vineri pentru a decide cu privire la proiectul de lege care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi şi pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.

Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general
Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general

Vineri este ultima zi în care cei 17 candidaţi aflaţi în competiţia pentru fotoliul de primar general al Capitalei mai pot să îşi prezinte oferta electorală în faţa bucureştenilor.

Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.