Bătrână de 81 de ani, lovită cu sălbăticie și sugrumată de propriul fiu

62006162
Pro TV

Un bărbat din comuna Guşoeni, bănuit că şi-ar fi omorât în bătaie mama în vârstă de 81 de ani, a fost reţinut joi dimineaţa de poliţişti, după patru zile de la producerea crimei, informează reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vâlcea.

Potrivit sursei citate, femeia a fost găsită decedată în casă, la începutul acestei săptămâni, având urme de violenţă la nivelul capului, pe corp şi pe membre, suspectul principal fiind fiul său, care locuia în aceeaşi casă şi cu care bătrâna s-ar fi certat în ziua crimei.

"Având în vedere modalitatea în care femeia a fost găsită, leziunile pe care aceasta le prezenta, precum şi aspectele stabilite în primă fază de către poliţiştii Secţiei 3 Poliţie Rurală Suteşti, s-a luat legătură cu Parchetul de pe lângă Tribunalul Vâlcea, fiind înregistrat un dosar penal. În urma probatoriului administrat şi având în vedere concluziile preliminare s-a stabilit faptul că, în jurul datei de 10 decembrie, în timp ce se afla în locuinţa comună, fiul victimei ar fi exercitat acte de violenţă asupra mamei sale, aplicându-i mai multe lovituri, iar ulterior ar fi sugrumat-o, motiv pentru care s-a dispus continuarea urmării faţă de persoana bănuită, pentru săvârşirea infracţiunii de omor comis asupra unui membru de familie", a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Vâlcea, Sandra Bălteanu.

Bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat magistraţilor Tribunalului Vâlcea cu propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile, au menţionat reprezentanţii IPJ.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Ce a pățit un recidivist, după ce a șantajat o tânără pentru a obține favoruri sexuale

Un bărbat în vârstă de 36 de ani, recidivist, bănuit de şantajarea unei tinere cu scopul obţinerii de favoruri sexuale, a fost reţinut de poliţişti.

Accident șocant în Satu Mare. O mașină a ars cu tot cu șofer după ce s-a izbit de un TIR

Accident înfiorător miercuri seară, în judeţul Satu Mare. O maşină a ars în totalitate, după ce a ajuns pe sensul opus şi a intrat ca o ghiulea sub roţile unui TIR.

Cuplu condamnat la închisoare după ce au întreținut relații sexuale cu o adolescentă

Un cuplu a fost condamnat la închisoare, după ce a întreținut relații sexuale cu o adolescentă de 14 ani, într-o cameră de hotel. Incidentul a avut loc într-un oraș din Yorkshire, Marea Britanie.

Recomandări
Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.

Legea integrității se întoarce în Parlament după decizia CCR. De ce amendamentul care îl vizează pe Fritz este constituțional

CCR și-a motivat decizia pentru legea integrității. Magistrații susțin, că amendamentul care l-ar costa mandatul pe Dominic Fritz este constituțional pentru că fapta produce efecte chiar dacă a avut loc înainte de intrarea legii în vigoare.

De la ce ar fi pornit incendiul de la Institutul Clinic Fundeni. Focul a fost stins și nu există victime

Intervenție contra cronometru sâmbătă dimineață la Institutul Clinic Fundeni, din Capitală. Un incendiu izbucnit într-o rezervă din secția de Chirurgie a dus la evacuarea promptă a zeci de pacienți.