Eurovision 2018: Semifinala concursului va avea loc la Salina Turda

61935633
Pro TV

Realizarea şi transmiterea în direct a semifinalei Eurovision în Salina Turda, la o adâncime de 90 de metri, reprezintă o istorie absolută în istoria concursului muzical.

Directorul general al TVR, Doina Gradea, a declarat vineri, într-o conferinţă de presă organizată la Turda, că ideea organizării semifinalei în salină a venit din partea primarului municipiului, Cristian Matei, scrie Agerpres.

"Partenerii internaţionali apreciază curajul TVR de a realiza show-ul în Salina Turda. Mai multe televiziuni din străinătate doresc să preia imaginile de la semifinală. (...) Propunerea de a organiza semifinala în decorul inedit al Salinei Turda a venit din partea domnului primar, un om deosebit de curajos", a spus Doina Gradea.

Directorul general al TVR a dezvăluit că numeroase personalităţi vor veni la salină să urmărească show-ul, însă numele rămân o surpriză până în ziua spectacolului.

La rândul său, primarul municipiului Turda a afirmat că organizarea în salină a cunoscutului concurs muzical readuce oraşul în atenţia publicului.

Citește și
Ținuta îndrăzneață purtată de Vera Wang la premiile BAFTA 2026. Designerul de 76 de ani a făcut furori pe covorul roșu. FOTO
Ținuta îndrăzneață purtată de Vera Wang la premiile BAFTA 2026. Designerul de 76 de ani a făcut furori pe covorul roșu. FOTO

"A fost nevoie de mult curaj pentru a realiza acest eveniment. Timp de o săptămână, echipa de organizatori a făcut o muncă titanică şi mă bucur că lucrările sunt aproape finalizate. Vreau să mulţumesc conducerii TVR pentru că a ales să organizeze semifinala alături de noi, iar Turda este, cu această ocazie, în atenţia tuturor", a spus Cristian Octavian Matei.

Diana Dumitrescu, actriţa care prezintă alături de Cezar Ouatu spectacolul din această duminică, a mărturisit că a pregătit o ţinută specială, având în vedere temperatura scăzută din salină.

"Sunt bucuroasă că voi avea ocazia să particip la o premieră absolută în istoria Eurovision, într-un decor extraordinar", a declarat Diana Dumitrescu.

Show-ul va avea loc la o adâncime de 90 de metri, în mina Rudolf şi va fi transmis live, în 11 februarie, de la ora 21,00.

Ultima semifinală a concursului va avea loc la Sighişoara, în 18 februarie, iar pe 25 februarie, la Bucureşti, va avea loc Marea Finală a Selecţiei Naţionale.

Cu o zi înaintea spectacolelor, în fiecare sâmbătă, TVR 1 va transmite, de la ora 22,00, "Culise Eurovision 2018", o serie de emisiuni live despre ultimele pregătiri, impresii la cald, imagini de la repetiţii şi de la conferinţele de presă premergătoare evenimentelor. Concurenţii fiecărei semifinale vor oferi momente inedite, interpretând diferite melodii, altele decat cele cu care s-au înscris în concurs.

În premieră, în concurs au intrat 60 de piese, câte 12 pentru fiecare semifinală. În fiecare semifinală, juriul Selecţiei Naţionale alege câte trei finalişti. Juriul Selecţiei Naţionale îi reuneşte pe Marian Ionescu, Ilinca Băcilă, Nicu Patoi, Liliana Ştefan şi Viorel Gavrilă, cinci artişti legaţi prin experienţa participării la cel mai mare concurs muzical din lume.

Pe 25 februarie, în Marea Finală care va avea loc la Sala Polivalentă din Bucureşti, publicul este singurul care va alege reprezentantul României pentru scena din Lisabona, dintre cele 15 piese rămase în concurs.

Eurovision este o competiţie muzicală internaţională, organizată de European Broadcasting Union (EBU), cea mai mare asociaţie a televiziunilor publice din Europa. Prima ediţie a avut loc în 1956, la Lugano, în Elveţia.

Difuzat fără întrerupere, timp de 60 de ani, show-ul a devenit unul dintre cele mai longevive şi mai urmărite programe de televiziune din lume. Printre artiştii care au urcat, de-a lungul anilor, pe scena Eurovision se numără: ABBA, Julio Iglesias, Celine Dion, Johnny Logan.

Televiziunea Română, membră a EBU, este organizatoarea Selecţiei Naţionale şi participă la competiţia europeană din anul 1993.

Cele mai bune performanţe ale României la acest concurs au fost: de două ori locul al treilea (Luminiţa Anghel & Sistem - Kiev, 2005; Paula Seling şi Ovi - Oslo, 2010) şi o dată locul al patrulea (Mihai Trăistariu - Atena, 2006).

Eurovision Song Contest 2017 a avut loc la Kiev, cu semifinalele pe 9 şi 11 mai şi finala pe 13 mai. Reprezentanţii României, Ilinca şi Alex Florea, au obţinut poziţia a şaptea, cu un total de 282 de puncte, cea mai bună clasare a României în concurs, de la succesul obţinut de Paula Seling şi Ovi la ediţia din 2010 şi a patra în istoria participării României la Eurovision

Articol recomandat de sport.ro
Italienii au reacționat în două cuvinte după ce a fost anunțată înlocuirea lui Cristi Chivu la Inter
Italienii au reacționat în două cuvinte după ce a fost anunțată înlocuirea lui Cristi Chivu la Inter
Citește și...
Ținuta îndrăzneață purtată de Vera Wang la premiile BAFTA 2026. Designerul de 76 de ani a făcut furori pe covorul roșu. FOTO
Ținuta îndrăzneață purtată de Vera Wang la premiile BAFTA 2026. Designerul de 76 de ani a făcut furori pe covorul roșu. FOTO

Vera Wang, designerul american de modă în vârstă de 76 de ani, a uimit din nou la gala premiilor BAFTA 2026, arătând mai tânără decât mulți membri ai Generației Z. 

Premiile BAFTA 2026. Vedetele care au impresionat pe covorul roșu prin ținute sofisticate. GALERIE FOTO
Premiile BAFTA 2026. Vedetele care au impresionat pe covorul roșu prin ținute sofisticate. GALERIE FOTO

Cele mai mari vedete de la Hollywood au strălucit la cea de-a 79-a ediție a galei premiilor Academiei Britanice de Arte ale Filmului şi Televiziunii (BAFTA), organizată duminică la Royal Festival Hall din Londra. 

Premille BAFTA. Filmul „One Battle After Another” a primit șase trofee. Lista câștigătorilor
Premille BAFTA. Filmul „One Battle After Another” a primit șase trofee. Lista câștigătorilor

„One Battle After Another" a fost desemnat Cel mai bun film la gala BAFTA, care a avut loc duminică la Royal Festival Hall din Southbank Centre, Londra. Filmul a cucerit în total şase premii.

Recomandări
Analist: “Există riscul ca România să sufere pierderi de teritoriu. Se poate întâmpla chiar în acest an”
Analist: “Există riscul ca România să sufere pierderi de teritoriu. Se poate întâmpla chiar în acest an”

România este astăzi un stat atât de slăbit, încât există riscul să nu facă față unei intensificări a presiunilor externe și, din această cauză, să sufere pierderi teritoriale, în viitorul imediat.

Guvernul Bolojan anunță că din toamnă începe reducerea cheltuielilor din universități. Sporul de doctorat, înjumătățit
Guvernul Bolojan anunță că din toamnă începe reducerea cheltuielilor din universități. Sporul de doctorat, înjumătățit

Premierul Ilie Bolojan a anunțat, marți seară, că reducerea cheltuielilor din universități va fi aplicată din toamna acestui an și a precizat că sporul acordat pentru titlul de doctor nu este o practică întâlnită în vestul Europei.

Zelenski dezvăluie pentru prima dată buncărele secrete din Kiev unde a coordonat contraofensiva Ucrainei. VIDEO
Zelenski dezvăluie pentru prima dată buncărele secrete din Kiev unde a coordonat contraofensiva Ucrainei. VIDEO

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a publicat marți, pentru prima dată de la începutul războiului, un video dintr-un vast complex de buncăre sub Kiev, de unde a fost coordonată contraofensiva ucraineană.