Prevederea din Legile Justiției care i-a nemulțumit pe experții Comisiei de la Veneția

×
Codul embed a fost copiat

Legile justiţiei au fost analizate marți de experţii Comisiei de la Veneţia, veniţi la Bucureşti.

În a doua zi a vizitei lor, magistraţii s-au întâlnit cu şeful statului şi cu parlamentarii din Comisia Iordache, cea care a scris textele contestate.

Cei şase magistraţi ai Comisiei de la Veneţia au ajuns la Palatul Cotroceni după ce, în luna mai, chiar preşedintele le-a scris că pachetul de legi privind reforma în justiţie, iniţiat de PSD, timorează magistraţii şi încalcă principiile statului de drept.

Klaus Iohannis: "Le-am explicat cum am ajuns la concluzia că este nevoie de această sesizare. O dată, procedura neuzuală de comisie specială a Camerei, împreună cu Senat, pe urmă lipsa totală de transparență în dezbaterea acestei comisii, dar și faptul că anumite prevederi din lege pot duce la blocaje în justiție."

Membrii Comisiei de la Veneţia s-au întâlnit şi cu senatorii şi deputaţii care au modificat cele trei legi. Magistraţii străini nu au făcut comentarii legate de texte, dar s-au interesat în legătură cu o prevedere contestată şi la Bucureşti, prin care magistraţii s-ar putea pensiona după 20 de ani de vechime în muncă. Opoziţia şi asociaţiile profesionale spun că dacă s-ar aplica, aceasta măsură ar duce la retragerea din funcţie a 25% dintre magistraţi şi la blocarea sistemului.

Citește și
augustin lazar
Augustin Lazăr s-a întâlnit cu delegaţia Comisiei de la Veneţia

Ion Stelian, deputat USR: "Chiar au făcut un comentariu că nu ar fi firească o asemenea reglementare."

Comisia de la Veneţia ar trebui să elaboreze în iulie un raport preliminar despre situaţia din România, iar în octombrie un document definitiv. Legile justiţiei sunt acum la CCR, iar magistraţii străini au dat de înţeles că vizita lor s-ar putea să fie "tardivă și inutilă".

Alina Gorghiu, deputat PNL, membru în delegaţia Parlamentului în APCE: "S-ar fi bucurat dacă sesizarea s-ar fi făcut într-o fază mult mai incipientă a dezbaterilor legislative, pentru că acum e aproape de finalizare şi le va fi greu să se încadreze într-un calandar accelerat pentru a emite un raport."

Florin Iordache: "A fost cea mai largă şi mai transparentă dezbatere, toate amandamentele au fost asumate, că nu au fost adoptate, asta e altceva."

Comisia de la Veneţia este un organ consultativ al Consiliului Europei, alcătuit din experți independenți în domeniul dreptului constituțional, care veghează la respectarea democraţiei, a drepturilor omului şi a statului de drept.

Aceştia au fost chemaţi să se pronunţe în mai multe cazuri controversate, precum legea ”Stop Soros” din Ungaria sau în decizia Ucrainei de modificarea a legislaţiei privind limbile minorităţilor. Deciziile Comisiei de la Veneţia sunt însă doar consultative, nu şi obligatorii.

Articol recomandat de sport.ro
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
Citește și...
Iohannis s-a întâlnit cu reprezentanţii comisiei de la Veneţia. “Sunt foarte optimist
Iohannis s-a întâlnit cu reprezentanţii comisiei de la Veneţia. “Sunt foarte optimist"

Întâlnire importantă marți la Palatul Cotroceni. Şeful statului i-a primit pe reprezentanţii comisiei de la Veneţia pentru a discuta despre pachetul de legi privind reforma în justiţie.

Augustin Lazăr s-a întâlnit cu delegaţia Comisiei de la Veneţia
Augustin Lazăr s-a întâlnit cu delegaţia Comisiei de la Veneţia

Procurorul general Augustin Lazăr s-a întâlnit luni cu delegaţia Comisiei de la Veneţia, discuţiile având ca temă legile justiţiei.

Dragnea se luptă cu procurorii şi în afara tribunalului, pentru a o apăra pe Dăncilă
Dragnea se luptă cu procurorii şi în afara tribunalului, pentru a o apăra pe Dăncilă

Magistraţii români iau atitudine, după ce Liviu Dragnea, a declarat că ''speră să nu fie niciun procuror care să rişte atât de mult ca să dea curs la această demenţă. Foarte mulţi procurori riscă să plătească greu''.

Ce trebuie știut despre vizita delegației Comisiei de la Veneția în România
Ce trebuie știut despre vizita delegației Comisiei de la Veneția în România

O delegație a comisiei de la Veneția a ajuns la București. Specialiști în drept constituțional discută cu principalii actori despre modificările legilor Justiției.

Recomandări
Apa revine treptat în Prahova și Dâmbovița, după zile de criză. Testele de calitate a apei vor decide deschiderea robinetelor
Apa revine treptat în Prahova și Dâmbovița, după zile de criză. Testele de calitate a apei vor decide deschiderea robinetelor

Joi seara, responsabilii de la Apele Române au anunțat că alimentarea cu apă se apropie de reluare pentru cei peste 100.000 de locuitori din Prahova și Dâmbovița.

BEC București cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Nicușor Dan, Drulă și Voiculescu: „Material electoral ilegal”
BEC București cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Nicușor Dan, Drulă și Voiculescu: „Material electoral ilegal”

Biroul Electoral de Circumscripţie Bucureşti a cerut eliminarea videoclipului filmat la Cotroceni în care apar candidatul USR la Primărie Cătălin Drulă, preşedintele Nicuşor Dan şi Vlad Voiculescu. 

Putin cere retragerea completă a armatei ucrainene până la Odesa. Rusia ar ajunge astfel la granița cu România
Putin cere retragerea completă a armatei ucrainene până la Odesa. Rusia ar ajunge astfel la granița cu România

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina". Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment într-o discuție cu Zelenski şi alți lideri europeni pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.