iLikeIT. Gadgeturile care vă ajută să vă odihniți. Pot fi controlate cu vocea

×
Publicitate

iLikeIT. Studii recente arată ca cel mai mare impact în rândul nostru, ca specie, îl are sănătatea. Preocuparea numărul unu pentru oricine, indiferent de nivelul social.

Dacă punem în context această informaţie cu faptul că până în 2020 cam 50 de miliarde de produse smart vor fi interconectate global e lesne de înţeles de ce toţi jucătorii din zona tech sunt foarte activi pe această parcelă fertilă.

Inovaţiile curg pe bandă rulantă, iar gadgeturile unui singur producător se structurează cu sutele în veritabile ecosisteme. E amuzant, spre exemplu, cum aceeaşi tehnologie din cauza căreia ne-am pierdut somnul încearcă, acum, să ne ajute să dormim mai bine.

E îmbucurător în schimb, când vedem ce sprijin primesc cei mai puţin norocoşi - persoanele cu deficienţe de vedere ori auz - tinerii care încearcă să aibă copii şi alte categorii de populaţie.

Lipsa de somn. Una dintre cele mai grave probleme ale omenirii, în prezent. 40 la sută dintre locuitorii de pe glob cu vârste între 25 şi 45 de ani - tineri şi activi adică - dorm mai puţin de şapte ore pe noapte. Suntem, pe de-o parte, extenuaţi de muncă. Dar şi distrași de atâta tehnologie.

Ironia face că tot tehnologia să aducă sprijin. Somneo este un gadget gândit de Philips. O reinterpretare a ceasului cu alarmă, care foloseşte lumina pentru a ne linişti. Iar în locul unui sunet enervant în zori, ne oferă un răsărit de soare.

Somneo poate fi controlat cu vocea. De asemenea, pentru un raport complet asupra somnului se conectează la telefon.

Tot Philips vine cu un alt gadget şi mai interesant, în primul rând datorită design-ului: Smart Sleep. Seamănă cu o cască de protecţie de la rugby. Se pune tot pe cap şi induce mult mai uşor somnul adânc, cel care încarcă, de fapt, bateriile. Şapte din zece oameni spun că s-au trezit cu mai multă energie. O aplicaţie monitorizează activitatea de peste noapte şi vine cu soluţii pentru corecţia eventualelor sincope.

Avem şi o inovaţie care lucrează la sănătatea unui mariaj.

Beurer Snore Stopper. Un gadget care promite că opreşte sforăitul.

Se montează pe ureche şi simte exact când "inculpatul" cade prada enervantului obicei. Îi trimite imedaiat pulsuri sonore ori vibraţii. Testele făcute de compania mamă spun că 7 din 10 oameni au scăpat, astfel, de sforăit.

Şi noul ceas inteligent Fitbit Versa ştie să monitorizeze somnul. Şi multe, multe altele. Numără fiecare pas pe care-l faci. Te încurajează să mergi mai mult, să te ridici la fiecare oră de pe scaun şi să te dezmorţeşti.

Pulsul este măsurat 24 de ore din 24. Iar noul ceas vine şi cu o funcţie dedicată doamnelor. Monitorizează inclusiv modificările din timpul ciclului menstrual, care mai apoi pot fi corelate cu anumite simptome ori cu calitatea somnului.

Ce aţi văzut astăzi sunt gadgeturi disponibile care pot fi cumpărate uşor. Viitorul se anunţă cel puţin la fel de spectaculos. Orice poate genera date despre noi, de la trackere pentru fertilitate până la o brăţară care ştie câtă apă bem.

E valabil şi pentru aplicaţii, care nu au nevoie de un produs la care să se conecteze. Estimările spun că până în 2020, piaţa de aplicaţii şi servicii din zona de sănătate va ajunge la 46 de miliarde de dolari.

Articol recomandat de sport.ro
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Citește și...
Apple, cea mai valoroasă companie din lume. Producătorul iPhone a atins o capitalizare de 5.000 de miliarde de dolari

Apple a atins marţi, pentru scurt timp, o capitalizare bursieră de 5.000 de miliarde de dolari, devenind prima companie care revine la acest prag după ce a depăşit Nvidia şi a redevenit cea mai valoroasă societate listată la bursă, transmite CNBC.

O platformă gratuită îi ajută pe elevi să învețe geografia pentru Bacalaureat

Altfel învățăm pentru școală atunci când lecții vin sub formă interactivă, sub formă de aplicație sau platformă web.

Noile telefoane pliabile Samsung au fost lansate. Fold 8 Ultra poate ajunge la peste 11.000 de lei

Este sezonul telefoanelor pliabile, după ce săptămâna trecută am văzut Honor Magic V6 și în urmă cu o lună, Motorola Raizer Fold, acum este momentul gamei Samsung Galaxy prin Flip și Fold, anunțată ieri.

Recomandări
Ilie Bolojan, la finalul ședinței de Guvern: „Greva din sănătate s-a bazat pe minciuni. Niciun salariu nu va scădea”

Premierul interimar Ilie Bolojan a susţinut marţi declaraţii de presă la finalul şedinţei de Guvern, referitor la greva din sistemul de Sănătate.

România, fără Guvern. „I-aș chema pe cei patru președinți și i-aș închide ca la alegerea Papei, până se găsește o soluție”

După aproape 3 luni de interimat, la Palatul Victoria, social-democrații sunt optimiști că vom avea un guvern înspre finalul verii. 

Corespondență Știrile PROTV din Spania, mistuită de incendii. În urma focului au rămas un peisaj apocaliptic și multă durere

În ultimele ore, pompierii spanioli au făcut eforturi supraomenești ca să aducă sub control incendiile înainte ca un nou val de caniculă să se instaleze în țara iberică.