Ministrul Educației a solicitat evaluarea tezelor de doctorat ale Academiei de Poliție. Ce se va întâmpla cu cele plagiate

Monica Anisie

Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Monica Anisie, a declarat miercuri seară că a solicitat să fie evaluate toate tezele de doctorat care au fost realizate la Academia de Poliţie.

"În conformitate cu articolul 216 alineatul 2 din Legea Educaţiei Naţionale, am decis şi monitorizarea acestei Academii de Poliţie, pentru că trebuie să vedem exact din perspectiva noastră, a MEC, ce se întâmplă în cadrul acestei instituţii de învăţământ. Am solicitat Consiliului consultativ din cadrul MEC, adică am solicitat la CNATDCU, să fie evaluate toate tezele de doctorat care au fost realizate la Academia de Poliţie. Vorbim de acele peste 800 de teze de doctorat care au fost realizate în cadrul Academiei de Poliţie, să fie verificate pentru a vedea dacă sunt sau nu plagiate. (...) Vorbim în prima etapă de acele teze de doctorat ale cadrelor didactice de la Academie şi după aceea, treptat, etapă cu etapă, să fie verificate. (...) Sunt în jur de 700. Consiliul de Etică şi Management Universitar aşa a dispus să se verifice antiplagiat toate tezele de doctorat ale cadrelor didactice care au avut contracte cu Academia de Poliţie şi au realizat aceste teze după apariţia Legii Educaţiei Naţionale din 2011", a spus Anisie la postul B1 TV.

Ea a afirmat că în cazul în care se constată că o teză este plagiată, trebuie să se ia şi o măsură administrativă în acest sens, transmite Agerpres.

"Trebuie să se ia toate măsurile legale care se impun. Adică, odată ce teza a fost considerată ca fiind plagiată, trebuie să se ia şi măsura administrativă în sensul acesta. Aş vrea să vă spun că în momentul în care am preluat mandatul de ministru nu am găsit ca să lucreze de fapt aceste consilii şi a trebuit să operaţionalizez. Nu se întruneau, unele dintre ele nici măcar nu mai aveau membrii desemnaţi. (...) Am operaţionalizat printre altele şi Consiliul de Etică şi Management Universitar şi CNATDCU, tocmai pentru că simţeam nevoia să realizăm acest lucru, de a avea alături aceste consilii consultative pentru minister şi a lua măsuri legale care se impun în situaţia în care se încalcă etica academică", a declarat Anisie.

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Academia de Poliție București a pierdut dreptul de a mai acorda titluri de doctor. Ordinul semnat de ministrul Educației
Academia de Poliție București a pierdut dreptul de a mai acorda titluri de doctor. Ordinul semnat de ministrul Educației

Academia de Poliție a pierdut dreptul de a mai acorda titluri de doctor, după ce ministrul Educației, Monica Anisie, a semnat, vineri, ordinele de retragere a acreditărilor celor două școli doctorale ale instituției.

Monica Anisie: Tezele ar putea dispărea în anul școlar 2020-2021. Schimbările anunțate de ministrul Educației
Monica Anisie: Tezele ar putea dispărea în anul școlar 2020-2021. Schimbările anunțate de ministrul Educației

Ministrul Educației, Monica Anisie, a declarat, vineri, în cadrul emisiunii "Viitor cu Clasă" de pe stirileprotv.ro, că tezele ar putea fi eliminate în anul școlar 2020-2021, iar olimpiadele s-ar putea desfășura online.

Ministrul Educaţiei:
Ministrul Educaţiei: "Inadmisibil ce se întâmplă în Bucureşti". Creşele, after-school-urile şi universităţile rămân deschise

Ministrul Educaţiei, Monica Anisie, a elucidat, pentru corespondentul Ştirilor ProTV Roxana Hulpe, ce instituţii de învăţământ se închid de marţi în Capitală, după ce prefectura a făcut anunţuri contradictorii.

Ministrul Educaţiei anunţă că va monitoriza dacă tabletele au ajuns în şcolile din Capitală
Ministrul Educaţiei anunţă că va monitoriza dacă tabletele au ajuns în şcolile din Capitală

Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Monica Anisie, a declarat luni că va monitoriza dacă cele 8.057 de tablete au ajuns în unităţile de învăţământ din Capitală.

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.