De ce este necesar ca evaluările examenelor să fie digitalizate. Greșelile cu diferențe mari de punctaj scad masiv

×
Publicitate

Evaluarea digitalizată devine obligatorie pentru toate examenele naționale, inclusiv pentru simulările din primăvară.

Oficialii Ministerului Educației anunță că, la sesiunea de toamnă a Bacalaureatului, corectarea lucrărilor online a redus masiv greșelile cu diferențe mari de punctaj.

Doar 32 la sută din candidați au reușit să ia Bacalaureatul în sesiunea de toamnă. Dar dincolo de finalul dezastruos după 12 ani de școală, mai marii din educație recunosc, în sfârșit, că multe contestații plecau de la situații reale.

Peste 2.700 de absolvenți de liceu au picat, în sesiunea de vară, din cauza greșelilor de corectare.

Rapoartele arată că abia a doua comisie le-a dat notă de trecere.

Când profesorii foloseau un asemenea instrument, să-i spunem clasic, pentru a calcula notele la evaluarea națională și la bacalaureat, mai nimereau altă tastă, mai uitau niște sutimi sau punctul din oficiu ori săreau rândul pe borderou și treceau nota în dreptul altui nume.

Și am avut cazuri cu 4 puncte diferență între nota inițială și cea de după contestații.

În prima sesiune, 580 de lucrări din 54.000 au suferit schimbări de notă mai mari de un punct și jumătate, adică una din 95. În sesiunea aceasta, cu evaluare digitalizată, numai una din 450 a avut rezultatul final la mai mult de 1,5 puncte distanță.

Evaluarea online a redus, așadar, de patru ori și jumătate, erorile mai mari de un punct. Cele între un punct și 1,50 sunt de 10 ori mai puține. Asta, după ce foile au fost scanate, introduse în platformă și corectate cu un barem digital în dreapta imaginii.

Cosmin Hogea, inspector școlar: ”Consider că a fost o evoluție spectaculoasă! Corectorii au fost mai atenți pentru că a fost acest nou sistem. Unora le-a plăcut mult.”

Așa că, la toate examenele viitoare, inclusiv titularizare și definitivat, evaluarea va fi digitalizată.

Sorin Ion, secretar de stat Ministerul Educației: ”Un exercițiu foarte bun va fi simularea din primăvară, pentru că este evident că și la această sesiune au mai fost oarecare dificultăți tehnice pentru o parte dintre utilizatorii platformei, și aici mă refer mai ales la partea inițială, de scanare a lucrării, nu neapărat la cea de evaluare, acolo lucrurile au fost foarte, foarte bune. ”

La următoarele examene, profesorii care au dat note la mare distanță de cele corecte vor fi eliminați din comisii.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Citește și...
O primărie din Ilfov a verificat adresele de domiciliu ale copiilor înscriși la școală. Mulți nu locuiau la adresa din acte

Primăria Chiajna a verificat adresele declarate ale copiilor care vor începe clasa pregătitoare. În mai multe cazuri, minorii nu locuiesc cu adevărat la domiciliile din buletin.

România, între olimpici de top și analfabetism funcțional. Un elev român din doi nu poate calcula un procentaj

Cei care au înțeles matematica la școală pot avea succes în multe domenii: de la inginerie și medicină, la economie, drept și chiar arte. Acest lucru a fost confirmat prin zeci de studii.

Noii colegi virtuali ai dascălilor. Cum ajută inteligența artificială profesorii la planificarea lecțiilor

Dascălii de la noi încep să aibă noi colegi, de această dată virtuali. Sunt dotați cu inteligență artificială și asistă profesorii la planificarea lecțiilor care devin astfel interactive și mai atractive.

Recomandări
Nicușor Dan, discurs de 3 minute după o zi întreagă de consultări: „Am cerut partidelor să dezescaladeze retorica”

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, miercuri seară, că a cerut partidelor, la consultările avute la Palatul Cotroceni, să dezescaladeze retorica publică şi să ”se uite la viitor, ce vom face, mai mult decât la trecut”.

Ilie Bolojan caută sprijin pentru un guvern minoritar după retragerea miniștrilor PSD din Executiv

Cei din PSD caută sprijin pentru o moțiune de cenzură, iar PNL e în căutare de aliați care să susțină un guvern minoritar.

„Inspectorul Balastierelor” scoate la iveală nereguli uriașe. Sute de persoane au făcut deja sesizări

Sute de persoane au făcut deja sesizări pe platforma „Inspectorul Balastierelor”, recent lansată de Ministerul Mediului. Oamenii reclamă săpături ilegale și le cer autorităților să ia măsuri.