Apple a pierdut titlul de cea mai valoroasă companie din lume. Cine a depășit-o

62259242
Getty

Apple a pierdut tiltul de cea mai valoroasă companie din lume, după ce acțiunile sale au scăzut cu aproape 20% de la începutul anului, informează BBC.

 

Saudi Aramco, o companie petrolieră din Arabia Saudită, a trecut pe primul loc, poziție pe care producătorul de telefoane iPhone a deținut-o în ultimii doi ani.

Miercuri, acțiunile Apple au scăzut cu peste 5%. Astfel, compania din SUA a încheia ziua de tranzacționare cu o evaluare pe bursă de 2,37 miliarde de dolari.

În schimb, Saudi Aramco a avut o evaluare pe bursă de 2,42 de miliarde de dolari.

Compania saudită a beneficiat de pe urma creșterii prețurilor la petrol și la gaze, iar anul trecut veniturile sale nete s-au dublat față de 2020, la 110 miliarde dolari.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
SUA: Un pui de urangutan a primit numele unei piese pe care a făcut-o celebră Dolly Parton

Grădina Zoologică din oraşul american Portland se laudă cu un nou locatar.

Descoperirea uluitoare făcută de un cluplu din Cluj care și-a închiriat apartamentul unui bărbat. Ce au găsit în casă

Aveți grijă cui îi închiriați o locuință! Fără să își dea seama, un cuplu din județul Cluj și-a închiriat apartamentul unui traficant de droguri care a mai fost condamnat și în trecut.

Incendiu la o pensiune din Tulcea. Proprietarul a sunat la 112 și a dat alarma

O pensiune a fost cuprinsă de flăcări puternice în miercuri dimineaţă în localitatea Murighiol, judeţul Tulcea.

Recomandări
Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.

Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.