Un bărbat a lăsat moștenire 265.000 de euro, dar familia nu îi poate încasa. Banca vrea să ardă banii

62224455
Shutterstock

Un bărbat din Suedia, care a murit la 98 de ani, în 2018, a lăsat în urmă o moștenire care riscă să fie arsă. Este vorba despre o suma mare de bani pentru care familia nu poate dovedi proveniența.

Gunnar Johansson nu a fost căsătorit niciodată și nici nu a avut copii. El ducea un stil de viață foarte simplu. În ultimii ani el a fost îngrijit de o vecină, care a mărturisit că bătrânul nu o lăsa să cheltuiască mai mult de 20 de euro pe săptămână la cumpărături, conform Bild, care citează presa suedeză. 

Se pare că bărbatul a trăit atât de cumpătat, încât a reușit să economisească foarte mulți bani. Mai exact, după moartea sa, rudele au găsit în dulap o geantă cu bani, 2.663.520 de coroane suedeze, echivalentul a 265.000 de euro.

Problema este că bancnotele sunt vechi. În 2015, în Suedia au fost introduse bancnote noi, iar cele vechi nu mai sunt valabile din 2016.

Gunnar Johansson

Cei care au bancnote vechi le pot schimba la „Riksbanken”, banca de stat suedeză, dar dacă vrei să schimbi bancnote vechi, trebuie să poți dovedi exact de unde au venit, de fapt, banii, altfel pot proveni din anumite “tranzacții infracționale”.
Familia a reușit să scoată extrase de cont din care să rezulte că Johansson și-a retras toți banii lună de lună, dar banca a refuzat să accepte extrasele de cont ca fiind dovadă.

Așa că un nepot al bărbatului a ajuns în instanță cu acest caz. În primă instanță, moștenitorilor li s-a făcut dreptate, dar a doua instanță a dat dreptate băncii. Acum, decizia finală urmează să fie luată de Curtea Administrativă Supremă din Suedia.

Nepotul bărbatului spune că pe lângă faptul că banii ar face foarte mult bine familiei, ei sunt deranjați și de faptul că un bătrân care nu a făcut rău nimănui poate fi considerat un infractor. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
Citește și...
O insulă misterioasă din Grecia, fără turiști sau hoteluri, scoasă la licitație la prețul unui apartament. Care e motivul

O mică insulă grecească, promovată cândva drept o oportunitate de investiție de lux, și-a pierdut dramatic din valoare și urmează să fie scoasă la licitație pentru 247.000 de euro, relatează publicația bulgară Focus, citată de Greek Reporter.

Constanța intră în atmosfera de vară înainte de debutul oficial al sezonului. Cât costă o noapte de cazare

Soare cât vezi cu ochii, apă turcoaz și o atmosferă ca în plin sezon estival. La Constanța, turiștii s-au bucurat de vremea superbă și au umplut faleza Cazinoului cu entuziasmul lor.

Un tramvai a frânat brusc după ce o vacă a ajuns pe șine, în Iași

Apariție surprinzătoare pe linia de tramvai într-un cartier, din Iași. Camera de bord a surprins momentul, în care o vacă aparent dezorientată, grăbește pasul și ajunge în fața mijlocului de transport. 


Recomandări
România rămâne pe lista investitorilor, dar ratingul de țară depinde de politicieni. Ce ar însemna statutul de țară „junk”

România riscă să fie retrogradată în categoria țărilor nerecomandate investițiilor din cauza crizei politice, dacă aceasta se prelungește. 

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Șoferii cu mașini vechi ar putea plăti cu până la 30% mai mult

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică noile tarife pentru cei care vor circula pe drumurile naționale.

Cod portocaliu de vreme severă în cinci județe. Bucureștiul, sub avertizare de vijelii și grindină

Vremea se schimbă radical în jumătate de țară, iar două coduri, unul portocaliu, altul galben, sunt deja în vigoare.