Șostakovici și Simfonia Alpilor de Strauss în două concerte simfonice emoționante, pe 22 și 23 mai

p

Orchestra Filarmonicii George Enescu va susține două concerte simfonice emoționante sub bagheta dirijorului german Jesko Sirvend, laureat al Concursului Yevgeny Svetlanov.

Apreciatul violonist Vadim Repin va urca pe scena Ateneului Român în ipostază solistică. Programul serilor include Concertul nr. 1, în la minor, pentru vioară și orchestră, op. 77 de Șostakovici și Simfonia Alpilor, op. 64 de Strauss.

Biletele sunt disponibile pe www.oveit.com sau direct la linkul https://oveit.com/hub/org/l7PDAr7y, iar întregul calendar al Stagiunii 2024/2025 poate fi văzut aici https://filarmonicaenescu.ro/ro/evenimente.

Dirijorul Jesko Sirvend este câștigător al Concursului de dirijat Yevgeny Svetlanov 2022 din Monaco. A colaborat cu Orchestra Națională a Franței, unde a ocupat poziția de Dirijor asistent. Stagiunea curentă îl aduce la pupitrul Orchestrei WDR, Orchestrei Naționale din Țara Loarei, precum și al Orchestrei Simfonice Naționale Daneze, Orchestrei Naționale a Belgiei și al Orchestrei Filarmonice din Monte-Carlo. Ca Dirijor asociat al Orchestrei Simfonice din Düsseldorf (Düsseldorfer Symphoniker), Jesko Sirvend a fost Director muzical al concertelor #IGNITION, în perioada 2014–2020. Aceasta sunt considerate cea mai de succes serie de concerte pentru tineret din Europa.

Cu o activitate concertistică internațională începută timpuriu, Vadim Repin devenea, la doar 17 ani, cel mai tânăr câștigător din istoria Concursului Regina Elisabeta. Artistul a cântat cu cele mai importante orchestre și dirijori ai lumii și în toate marile centre muzicale. De-a lungul carierei sale, a colaborat cu dirijori iluștri, precum Ashkenazy, Boulez, Chailly, Chung, Dohnányi, Dutoit, Gergiev, Jansons, Levine, Mehta, Muti, Nagano, Ozawa, Temirkanov și Thielemann. Printre partenerii săi de muzică de cameră se numără artiști de renume, precum Argerich, Bartoli, Capuçon, Golan, Kissin, Knyazev, Korobeinikov, Lang Lang, Lugansky și Maisky. Repin cântă la o vioară Niccolò Amati, realizată în anul 1664.

Citește și
concert anul nou viena
Concertul de Anul Nou de la Viena 2026. Tradiție îndrăgită de români. La ce oră începe și ce surprize sunt în program

Programul concertelor invită publicul la două seri de reflecție și evadare. Acesta include Concertul nr. 1, în la minor, pentru vioară și orchestră, op. 77 de Dmitri Șostakovici și Simfonia Alpilor, op. 64 de Richard Strauss.

Concertul nr. 1, în la minor, pentru vioară și orchestră, op. 77 de Dmitri Șostakovici este compus între 1947–1948. Din cauza tensiunilor politice, premiera a avut loc abia în anul 1955, cu Filarmonica din Leningrad sub bagheta lui Evgheni Mravinski și cu David Oistrakh în calitate de solist.

Simfonia Alpilor, op. 64 de Richard Strauss este una dintre cele mai grandioase și expresive lucrări din creația compozitorului. Simfonia spune povestea unei drumeții alpine. Partitura presupune o orchestră de mari dimensiuni, îmbogățită cu efecte ce redau natura sălbatică. Simfonia Alpilor reflectă teme profunde, precum condiția umană, efemeritatea și transcendența. Este adesea interpretată ca un răspuns simbolic la moartea lui Gustav Mahler.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
Citește și...
Concertul de Anul Nou de la Viena 2026. Tradiție îndrăgită de români. La ce oră începe și ce surprize sunt în program
Concertul de Anul Nou de la Viena 2026. Tradiție îndrăgită de români. La ce oră începe și ce surprize sunt în program

Televiziunea Română va difuza, în exclusivitate, Concertul de Anul Nou al Filarmonicii din Viena. Telespectatorii se pot bucura de muzica dinastiei Strauss şi a contemporanilor acesteia în direct la TVR1, pe 1 ianuarie, de la ora 12.15.  

Inteligența Artificială nu e creația zilelor noastre. Există de mii de ani. De la Prometeu, la chatbot-ul făurit de un papă
Inteligența Artificială nu e creația zilelor noastre. Există de mii de ani. De la Prometeu, la chatbot-ul făurit de un papă

Departe de a fi creația zilelor noastre, Inteligența Artificială este mai degrabă o constantă a civilizației, care izbucnește periodic în preocupările de moment ale omului. Inteligența Artificială e știută de mii de ani, începând cu mitul lui Prometeu.

 

Biletele la concertele de Anul Nou ale Filarmonicii „George Enescu” s-au epuizat în 30 de minute
Biletele la concertele de Anul Nou ale Filarmonicii „George Enescu” s-au epuizat în 30 de minute

PARTENERAT. Filarmonica George Enescu deschide spectaculos Noul An și a doua parte a Stagiunii 2025-2026 cu două concerte sold-out, pe 8 și 9 ianuarie, la Ateneul Român, avându-i în prim-plan pe dirijorul Vlad Vizireanu și violonistul Remus Azoiței.

Recomandări
Lista bugetarilor afectați de tăierea de 10% a anvelopei salariale. Guvernul ar urma să facă economii de 3,1 miliarde de euro
Lista bugetarilor afectați de tăierea de 10% a anvelopei salariale. Guvernul ar urma să facă economii de 3,1 miliarde de euro

Ministrul Radu Miruţă a anunţat că Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

Pentru prima dată, un oficial din Iran recunoaște că au fost uciși aproximativ 2000 de protestatari ”teroriști”
Pentru prima dată, un oficial din Iran recunoaște că au fost uciși aproximativ 2000 de protestatari ”teroriști”

Aproximativ 2.000 de persoane, inclusiv personalul de securitate, au fost ucise în protestele din Iran, a declarat marți un oficial iranian pentru agenția Reuters.

Alertă în județul Teleorman. O navă care transporta peste 1.100 de tone de fertilizator a început să se scufunde
Alertă în județul Teleorman. O navă care transporta peste 1.100 de tone de fertilizator a început să se scufunde

Autorităţile din Teleorman au anunțat că au constatat o creştere a indicatorilor de amoniu în Dunăre, după ce o navă care transporta peste 1.100 de tone de fertilizator a început să se scufunde în zona Portului Zimnicea.