Cărțile tradiționale, din nou în preferințele cititorilor. De ce nu mai cumpără ebook-uri

×
Publicitate

Într-o lume condusă de informaţia digitală, cărţile printate au ieşit învingătoare în lupta cu tehnologia. Cel puţin, asta arată datele editurilor din întreaga lume.

Vânzările de cărţi în format digital au scăzut dramatic în ultimii ani, dar au crescut la volumele clasice, pe hârtie. Iar asta se poate observa şi la târgul de carte Gaudeamus.

Pentru majoritatea cititorilor, plăcerea de a scoate o carte din biblioteca şi chiar şi mirosul cărţilor - nu pot fi înlocuite de cărţile electronice.

La nivel mondial, pe piaţa de carte se vorbeşte despre o adevărată prăbuşire a vânzărilor de ebook-uri. în 2017, acestea au scăzut cu 20% faţă de 2016 şi cu 50% faţă de acum 5 ani.

Editurile spun că cititorii preferă să răsfoiască o carte, iar mai multe studii arată că informaţia citită de pe hârtie rămâne mai bine întipărită în memorie, decât cea citită de pe un format electronic.

Raluca Tărnăuceanu: „Piaţa de carte electronică în România este extrem de mică. În cazul editurii noastre, reprezintă undeva între 1 şi 3 % din total vânzărilor.”

Plăcerea de a citi se îmbină perfect şi cu muzica. Aşa se face ca la Gaudeamus oamenii cumpără nu doar cărţi, ci şi CD-uri sau vinyluri, revenite de câţiva ani în forţă în topul vânzărilor muzicale. La unul dintre standuri, muzica celor de la Queen răsună în difuzoare.

După apariţia filmului „Bohemian Rapsody", în România, la fel ca în întreaga lume, au explodat vânzările la albumele Queen.

Vânzător: „Deşi Queen e o trupă care se vinde constant, în urma filmului undeva la 30% au crescut cererile pentru discografia Queen."

Printre cei aproximativ 300 de expozanţi, la Gaudeamus, am găsit standuri cu oferte pentru tot felul de curiozităţi. Iată, de exemplu, standul Feng Shui Publishing.

Marian Golea: „Despre zodiacul chinezesc. E scris de mine şi de soţia mea.”

Majoritatea obiectelor de aici nu au, însă, nicio legătură cu lectura.

Reporter: „De exemplu, acest breloc la ce m-ar ajuta?”
Vânzător: „Pentru dumneavoastră e un breloc. Pentru mine e o amuletă. Dacă vedeţi, aici în centru sunt nişte litere. Aceasta este mantra lui Tara verde.”
Reporter: „Și la ce mă ajută?”
Vânzător: „Protecţie.”

Mergem şi la standul Comunităţii Bahai.

Reporter: „Cu ce vă ocupaţi?”
Vânzător: „Ne ocupăm cu credinţa în Dumnezeu. Puteţi afla informaţii despre unitatea omenirii, despre unicitatea lui Dumnezeu.”

Iar dacă acestea nu v-au convins, puteţi trece şi pe la un psiholog. Inclusiv muzeele naţionale au venit cu cărţi de specialitate.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
Citește și...
Angela Merkel vine în România. Fostul cancelar al Germaniei își lansează memoriile la Ateneul Român

PARTENERIAT. Angela Merkel, fost cancelar al Germaniei și una dintre cele mai respectate voci ale Europei contemporane, vine în România la invitația editurii Litera, pentru prezentarea volumului său de memorii „LIBERTATE. Amintiri 1954–2021“.

Un artist japonez a cântat „Deșteaptă-te, române!” la șamisen, pentru publicul din Hunedoara

Curtea unui castel nobiliar din județul Hunedoara a fost scenă pentru un spectacol tradițional din Țara Soarelui Răsare.

O tânără de doar 16 ani a devenit prima balerină româncă a Operei Naționale din Paris. ”Talent excepțional”

O tânără de 16 ani din București a devenit prima balerină româncă a Operei Naționale din Paris, una dintre cele mai mari și mai prestigioase instituții culturale ale lumii. Carina practică baletul de la 4 ani, iar de câțiva ani se pregătește la Paris.

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul celei de-a treia drone doborâte în spațiul aerian al României. Cum a fost interceptată în doar cinci minute

O nouă dronă care a pătruns ilegal în spațiul aerian al României a fost doborâtă duminică dimineață de un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române. 

România a transmis un avertisment oficial Rusiei după incidentele cu drone. Ce presupune protestul diplomatic

După ce a treia dronă a fost doborâtă în spațiul aerian al țării noastre, România reacționează diplomatic pe toate canalele. Autoritățile de la București au transmis că astfel de incidente sunt "inadmisibile" și "intolerabile". 

Pompierii români, în prima linie a luptei cu incendiile din Franța. Gestul făcut de Emmanuel Macron la adresa lor

Situația se agravează de la o oră la alta și în Franța, unde incendiile de vegetație fac ravagii de aproape o săptămână. Aproape 250.000 de oameni au fost evacuați din sud-vestul țării, în timp ce flăcările amenință în continuare zona orașului Bordeaux.