Croația a eliminat Brazilia de la Campionatul Mondial la penaltyuri. Neymar și echipa sa pleacă acasă

Neymar
Profimedia

Croația a eliminat Brazilia de la Campionatul Mondial într-un meci de infarct pe stadionul Educational City, în sferturile de finală. Jocul a fost transmis în format Live Score pe ȘtirileProTV.ro.

LIVE SCORE | Croația - Brazilia - 1-1

Croația se impune la penaltyuri, 4-2, și ajunge în semifinalele Campionatului Mondial. Brazilia este eliminată!!!

Min. 120+2. Sfârșitul prelungirilor! Mergem la penaltyuti.

Min. 117. GOOOL CROAȚIA

Min. 105+3. S-a terminat prima repriză de prelungiri.

Min.105 - GOOOOOL BRAZILIAAAAAAA.

Min.90+4. - S-a terminat timpul regulamentar de joc. Mergem la prelungiri!

Min. 46. - A început a doua repriză.

Min. 45+ 1 - S-a terminat prima repriză.

Min.1 - A început meciul.

Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Brozovic - Kovacic, Modric - Pasalic, Kramaric, Perisic
Rezerve: Grbic, Ivusic - Brisic, Budimir, Erlic, Jakic, Livaja, Majer, Orsic, Petkovivc, Stanisic, Sucic, Sutalo, Vida, Vlasic
Antrenor: Zlatko Dalic

Brazilia: Alisson - Militao, Marquinhos, Silva, Danilo - Casemiro - Paqueta, Neymar - Raphinha, Richarlison, Vinicius Junior
Rezerve: Ederson, Weverton - Alex Sandro, Antony, Bremer, Bruno Guimaraes, Dani Alves, Everton Ribeiro, Fabinho, Fred, Martinelli, Pedro, Rodrygo
Antrenor: Tite

******

Croația, vicecampioana mondială en-titre, a obținut calificarea în sferturile Cupei Mondiale 2022, după un meci epuizant, cu Japonia, decis la loviturile de departajare, scor 1-1 (3-1). Naționala croată a bifat astfel a treia prezență consecutivă în sferturile de finală ale Mondialului, după ce în ultimele două turnee a ajuns în semifinale.

De cealaltă parte, Brazilia a defilat în meciul cu Coreea de Sud, impunându-se cu 4-1, și rămâne una dintre marile favorite la câștigarea trofeului. Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori la Mondial, în 2006 și 2014, brazilienii impunându-se în ambele întâlniri, care au avut loc în faza grupelor, notează Sport.ro

Echipe probabile:

Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Kovacic, Brozovic, Modric - Kramaric, Petkovic, Perisic
Selecționer: Zlatko Dalić

Brazilia: Alisson - Militao, Thiago Silva, Marquinhos, Danilo - Casemiro, Paqueta - Raphinha, Neymar, Vinicius Jr - Richarlison
Selecționer: Tite

Stadion: Education City Stadium, Doha
Arbitru: Michael Oliver (Anglia)

Presa din Spania a reacționat imediat după ce Simona Halep a aflat că joacă cu Paula Badosa în primul meci de la revenire

Selecţionata Argentinei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Olanda cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, vineri seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, într-un meci terminat la egalitate, 2-2.

Argentina a învins Australia cu scorul de 2 la 1 pe arena Ahmad Bin Ali Stadium, în optimile de finală ale Cupei Mondiale.

Polonia - Argentina 0-2, Arabia Saudită - Mexic 1-2. Messi și Lewandowski s-au calificat împreună în optimi din Grupa C
Arma NATO care va tranzita România pentru a ajunge în Ucraina. MApN îi va asigura combustibilul

Între timp, apărarea Ucrainei suferă din cauza stocurilor tot mai mici de muniție. Un ajutor substanțial este pe drum din Finlanda, stat care a aderat la NATO anul trecut.

PSD și PNL s-au înțeles: Cătălin Cîrstoiu va fi candidatul comun al Coaliției la Primăria Capitalei

După aproape aproape ore de discuții, coliția de Guvernare a decis luni seară că medicul Cătălin Cîrstoiu este candidatul PSD-PNL pentru Primăria Capitalei.

Bani europeni pentru înființarea centrelor de colectare, refuzați de primării. Câmpurile au devenit „magnet” pentru deșeuri

Peste 1.900 de primării ar fi putut să ia bani europeni prin PNRR pentru înființarea așa-numitelor centre de colectare cu aport voluntar.