Olanda - Argentina, 2-2 (3-4 d.p.), în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Sud-americanii merg în semifinale

62308997

Selecţionata Argentinei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Olanda cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, vineri seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, într-un meci terminat la egalitate, 2-2.

Golurile Argentinei au fost înscrise de Nahuel Molina, în minutul 35, dintr-o pasă a lui Lionel Messi, şi de Messi, în minutul 73, din penalti.

Naţionala Ţărilor de Jos a revenit în joc prin golurile marcate de un jucător intrat pe teren în minutul 78, Wout Weghorst. Mai întâi a redus din diferenţă în minutul 83, apoi a egalat la ultima fază a meciului, în minutul 90+11, după o lovitură liberă executată de Koopmeiners.

La loviturile de departajare portarul argentinian Martinez a parat primele două execuţii ale olandezilor, Van Dijk şi Berghuis. Argentinienii au marcat prin Messi, Paredes, Montiel şi Lautaro Martinez, iar Ţările de Jos au înscris prin Koopmeiners, Weghorst şi Luuk de Jong.

Enzo Fernandez a fost singurul care a ratat pentru Argentina.

Desfășurarea meciului:

Min. 123 FINAL! Meciul se va decide la loviturile de departajare.

Min. 105 - Pauză. Finalul primei reprize de prelungiri! Scorul este în continuare 2-2.

Vor urma două reprize de prelungiri, a 15 minute fiecare.

Min. 90+11 Gol Olanda! Weghorst înscrie după ce primește o pasă din lovitură liberă.

Min. 85 - Gol Olanda! Weghorst reduce din diferență cu o lovitură de cap, din centrarea lui Berghuis.

Min. 73 - Messi marchează pentru ARGENTINA!

Min. 71 - Penalty pentru Argentina!

Min. 45 - A început a doua repriză.

Min 45+6. - S-a terminat prima repriză.

Min. 35 - GOOOOOOLLLLLL  ARGENTINAAAAAA.

Min.1 - A început meciul.

Olanda - Argentina, echipele de start:

Olanda: Noppert – Timber, Van Dijk, Ake – Dumfries, De Roon, De Jong, Blind – Depay – Gakpo, Bergwijn
Rezerve: Frimpong, De Ligt, Malacia, Koopmeiners, Berghuis, Taylor, Janssen, Simons, Klaassen, Weghorst, L. De Jong, Lang, Pasveer, Bijlow

Argentina: Martinez – Romero, Otamendi, Martinez – Molina, De Paul, Fernandez, Mac Allister, Acuna – Messi, Alvarez
Rezerve: Almada, Armani, Correa, Di Maria, Dybala, Foyth, La. Martinez, Montiel, Palacios, Papu Gomez, Paredes, Pezzella, Rodriguez, Rulli, Tagliafico

*****

În "optimi", "portocala mecanică" a trecut de reprezentativa Statelor Unite, scor 3-1.

La rândul lor, "Pumele" au învins Australia, scor 2-1.

Ultima confruntare directă dintre Olanda și Argentina a avut loc în semifinalele Cupei Mondiale din 2014, atunci când selecționata sud-americană s-a impus la lovituri de departajare, scor 4-2.

"Avem o revanșă de luat împotriva Argentinei, după ce s-a întâmplat acum două Mondiale (n.r. - în 2014", a declarat selecționerul Olandei, Louis van Gaal.

"Van Gaal e o legendă, e o onoare să jucăm împotriva lui. Toată lumea știe ce a obținut în fotbal, ca antrenor. Acestea sunt bucuriile pe care ți le oferă fotbalul.

Le-am spus oamenilor să se bucure de meci, de echipa lor. Vom da totul pentru ţara noastră. Sper că rezultatul ne va face fericiţi", a spus, la rîndul său, selecționerul Argentinei, Lionel Scaloni.

Cine va arbitra meciul Olanda - Argentina

Pentru meciul Olanda - Argentina, FIFA a delegat o brigadă de arbitri din Spania. La centru se va afla Antonio Mateu, iar asistenți vor fi Pau Cebrián Devis și Roberto Díaz Pérez Del Palomar.

Tabloul complet al sferturilor de finală ale Cupei Mondiale din Qatar

►Croația - Brazilia, astăzi, ora 17:00;

►Olanda - Argentina, astăzi, ora 21:00;

►Maroc - Portugalia, 10 decembrie, ora 17:00;

►Anglia - Franța, 10 decembrie, ora 21:00.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
Argentinianul Emiliano Martinez continuă să îl ironizeze pe starul francez Kylian Mbappe. Fotografia care a uimit internetul

Portarul Emiliano Martinez e pe cai mari la câteva zile după ce a ajutat Argentina să câștige Cupa Mondială din Qatar, dar acest lucru nu l-a oprit să îl atace cel mai bun atacant al naționalei Franței, Kylian Mbappe.

Cine este tânăra din România care a trăit alături de starurile Argentinei emoțiile de la ceremonia de premiere din Qatar

Argentina îşi trăieşte visul suprem prin toţi porii! Regina lumii a ajuns acasă cu trofeul pe care îl aştepta o naţiune întreagă de decenii.

Reacția suporterilor la întoarcerea echipei Franței, după înfrângerea dureroasă din finala Campionatului Mondial. VIDEO

Franţa, vicecampioana mondială, a ajuns, luni seară, în Place de la Concorde din Paris, unde jucătorii sunt aclamaţi de zeci de mii de suporteri.

Recomandări
„Uraniu fără reacție”. Cum a murit încet o industrie care hrănea mii de oameni. Avem resurse și minerale rare, dar importăm

Sub munții României e o lume închisă de zeci de ani. Sute de galerii subterane în care s-a muncit pentru una dintre cele mai importante resurse: uraniul!

Ploile abundente au făcut prăpăd în mai multe zone din țară. Drumuri distruse, terenuri surpate și zeci de familii izolate

Ploile abundente din ultimele zile au făcut prăpăd în unele zone ale țării. Într-o localitate din Buzău, un drum de acces s-a rupt după o viitură, iar 50 de familii au rămas izolate.

UE propune un cont unic de economii și investiții. Vor fi comisioane și taxe mai mici pentru cetățeni

Uniunea Europeană pregătește o nouă oportunitate pentru cetățenii săi conturile europene de economii și investiții.