Olanda - Argentina, 2-2 (3-4 d.p.), în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Sud-americanii merg în semifinale

olanda - argentina
Colaj foto Imago

Selecţionata Argentinei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Olanda cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, vineri seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, într-un meci terminat la egalitate, 2-2.

Golurile Argentinei au fost înscrise de Nahuel Molina, în minutul 35, dintr-o pasă a lui Lionel Messi, şi de Messi, în minutul 73, din penalti.

Naţionala Ţărilor de Jos a revenit în joc prin golurile marcate de un jucător intrat pe teren în minutul 78, Wout Weghorst. Mai întâi a redus din diferenţă în minutul 83, apoi a egalat la ultima fază a meciului, în minutul 90+11, după o lovitură liberă executată de Koopmeiners.

La loviturile de departajare portarul argentinian Martinez a parat primele două execuţii ale olandezilor, Van Dijk şi Berghuis. Argentinienii au marcat prin Messi, Paredes, Montiel şi Lautaro Martinez, iar Ţările de Jos au înscris prin Koopmeiners, Weghorst şi Luuk de Jong.

Enzo Fernandez a fost singurul care a ratat pentru Argentina.

Min. 123 FINAL! Meciul se va decide la loviturile de departajare.

Min. 105 - Pauză. Finalul primei reprize de prelungiri! Scorul este în continuare 2-2.

Vor urma două reprize de prelungiri, a 15 minute fiecare.

Min. 90+11 Gol Olanda! Weghorst înscrie după ce primește o pasă din lovitură liberă.

Min. 85 - Gol Olanda! Weghorst reduce din diferență cu o lovitură de cap, din centrarea lui Berghuis.

Min. 73 - Messi marchează pentru ARGENTINA!

Min. 71 - Penalty pentru Argentina!

Min. 45 - A început a doua repriză.

Min 45+6. - S-a terminat prima repriză.

Min. 35 - GOOOOOOLLLLLL  ARGENTINAAAAAA.

Min.1 - A început meciul.

Olanda - Argentina, echipele de start:

Olanda: Noppert – Timber, Van Dijk, Ake – Dumfries, De Roon, De Jong, Blind – Depay – Gakpo, Bergwijn
Rezerve: Frimpong, De Ligt, Malacia, Koopmeiners, Berghuis, Taylor, Janssen, Simons, Klaassen, Weghorst, L. De Jong, Lang, Pasveer, Bijlow

Argentina: Martinez – Romero, Otamendi, Martinez – Molina, De Paul, Fernandez, Mac Allister, Acuna – Messi, Alvarez
Rezerve: Almada, Armani, Correa, Di Maria, Dybala, Foyth, La. Martinez, Montiel, Palacios, Papu Gomez, Paredes, Pezzella, Rodriguez, Rulli, Tagliafico

*****

În "optimi", "portocala mecanică" a trecut de reprezentativa Statelor Unite, scor 3-1.

La rândul lor, "Pumele" au învins Australia, scor 2-1.

Ultima confruntare directă dintre Olanda și Argentina a avut loc în semifinalele Cupei Mondiale din 2014, atunci când selecționata sud-americană s-a impus la lovituri de departajare, scor 4-2.

"Avem o revanșă de luat împotriva Argentinei, după ce s-a întâmplat acum două Mondiale (n.r. - în 2014", a declarat selecționerul Olandei, Louis van Gaal.

"Van Gaal e o legendă, e o onoare să jucăm împotriva lui. Toată lumea știe ce a obținut în fotbal, ca antrenor. Acestea sunt bucuriile pe care ți le oferă fotbalul.

Le-am spus oamenilor să se bucure de meci, de echipa lor. Vom da totul pentru ţara noastră. Sper că rezultatul ne va face fericiţi", a spus, la rîndul său, selecționerul Argentinei, Lionel Scaloni.

Cine va arbitra meciul Olanda - Argentina

Pentru meciul Olanda - Argentina, FIFA a delegat o brigadă de arbitri din Spania. La centru se va afla Antonio Mateu, iar asistenți vor fi Pau Cebrián Devis și Roberto Díaz Pérez Del Palomar.

Tabloul complet al sferturilor de finală ale Cupei Mondiale din Qatar

►Croația - Brazilia, astăzi, ora 17:00;

►Olanda - Argentina, astăzi, ora 21:00;

►Maroc - Portugalia, 10 decembrie, ora 17:00;

►Anglia - Franța, 10 decembrie, ora 21:00.

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

Argentina a învins Australia cu scorul de 2 la 1 pe arena Ahmad Bin Ali Stadium, în optimile de finală ale Cupei Mondiale.

Olanda a reușit să se impună cu trei la ero în fața SUA, sâmbătă pe stadionul Khalifa International, în optimile Cupei Mondiale 2022.

Olanda - Qatar, 2-0. „Portocala mecanică” s-a calificat în optimile Cupei Mondiale 2022

Selecționata Olandei a câștigat duelul cu Qatar, țara gazdă a Cupei Mondiale 2022, și a reușit calificarea în optimile de finală. Batavii au strâns șapte puncte în Grupa A.

Argentina - Mexic 2-0, la CM 2022. Messi și Enzo Fernandez aduc primele puncte pentru argentinieni

Argentina rămâne în cursă pentru optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Mexic cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în Grupa C.

Olanda - Ecuador 1-1 , în Grupa A a Cupei Mondiale. Portocala mecanică a făcut un meci modest

Olanda și Ecuador s-au confruntă în etapa a doua a Grupei A de la Cupa Mondială. Meciul va fi transmis în format LIVE SCORE de ȘtirileProTV.ro.

Cătălin Cîrstoiu: „Nu sunt în incompatibilitate. La Anemona Med mi-am ajutat colegi”

Medicul Cătălin Cârstoiu, candidatul comun al PSD și PNL pentru Primăria Capitalei a declarat că mandatul său este pe masa coaliției. Liderii celor două partide i-au cerut să lămurească acuzațiile de incompatibilitate.

Statele membre NATO au ajuns la un acord privind Ucraina. Decizia anunțată de Jens Stoltenberg

Statele membre NATO au ajuns la un acord cu privire la trimiterea de sisteme de apărare antiaeriană suplimentare în Ucraina, printre care baterii de rachete Patriot, a anunţat, vineri, secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg.

Trei dintre avioanele de luptă F-16 cumpărate de MApN din Norvegia au ajuns în România. GALERIE FOTO

Ministerul Apărării Naţionale anunţă că vineri trei aeronave F-16 Fighting Falcon achiziţionate de România de la Regatul Norvegiei au aterizat în Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu", de la Câmpia Turzii, în vederea dotării Escadrilei 48 Vânătoare.