Exista viata dupa moarte. Coordonatorii de transplant nu au fost platiti de cinci luni

×
Publicitate

Am ajuns sa ne miram atunci cand functioneaza o parte din sistemul nostru de Sanatate. In timp ce medicii care fac prelevari de organe muncesc de aproape cinci luni neplatiti, pe harta spitalelor care fac recoltari apar noi centre.

De la Arad si Baia Mare, se intorc la Cluj si in Capitala mai multe echipe chirurgicale care poarta, de fapt, salvarea unor vieti.

Printre cei care asteapta acum raspunsul testelor de compatibilitate pentru rinichi si ficat se afla si o maicuta de la o manastire din Moldova.

Din 25 de ani cati a trait la manastirea Varatec, multi au fost cu tratament greu, pentru ciroza. Maica Taisia are si o grupa rara de sange, dar, in sfarsit, are acum sanse reale sa primeasca un ficat sanatos.

transplant
Maica Taisia: "M-au mai chemat, n-am fost compatibila. Acum mi-au crescut doi noduli pe ficat. Sper, cu ajutorul lui Dumnezeu, ca o sa fie bine intr-o buna zi".

Din februarie, s-au facut deja aproape la fel de multe transplanturi ca in tot anul trecut.

Gabriela Smirnea, medic gastroenterolog: "Ii rugam pe colegii nostri din tara sa aiba atentia marita pentru acesti pacienti care ar putea beneficia de transplant, sa ii trimita la timp".

Pentru ca pacientii ca maica Taisia sa ajunga suficient de puternici la momentul transplantului, medicii fac eforturi pe care greu le putem imagina. Intre timp, coordonatorii explica fiecarei rude a unui potential donator importanta gestului lor. Si, dupa cinci luni in care aproape 300 de romani au fost salvati, o fac tot voluntar si fara sa fie platiti.

Valabil si pentru medicii din Arad, unde s-a facut miercuri prima prelevare de organe.

Teodora Olaru, managerul Spitalului Arad: "Sper sa fim un centru bun, este un debut pentru Arad. In cele cinci luni de cand am intrat in program inca nu am primit niciun ban".

Si totul pleaca de la un document, care de zece luni zace intr-un sertar de la Ministerul Sanatatii. Actul care ar permite managerilor sa le dea cateva sute de lei celor care au venit de acasa si in noaptea de Inviere.

Evident ca pentru recoltarea organelor nu exista plati informale. Ar ramane asadar ca medicii inimosi sa mearga in fata ministrului cu mana intinsa. Desi raspunsul pare deja pregatit, ca pentru toti angajatii din Sanatate.

Eugen Nicolaescu, ministrul Sanatatii: "Le-am prezentat o serie de aspecte cu care ne confruntam ca fiind dificile, cum ar fi un buget destul de mic, faptul ca vrem sa facem reforma".

Ramane totusi dilema - daca rolul ministrului e sa gasesca solutii sau scuze.

Articol recomandat de sport.ro
Haos în Grecia după meciul de titlu dintre Olympiakos și Panathinaikos: pumni la vestiare și intervenția poliției
Haos în Grecia după meciul de titlu dintre Olympiakos și Panathinaikos: pumni la vestiare și intervenția poliției
Citește și...
Medicii din Cluj au realizat primul transplant reusit de pancreas, dupa o lunga pauza. Doua vieti, salvate si la Bucuresti

Specialistii au implantat cu succes o astfel de grefa unui barbat de 25 de ani, care era diabetic. In paralel, la Bucuresti, un baietel de doi ani si un adult au fost salvati de acelasi ficat. Organul provine de la un donator din Sibiu.

Medicul Pivniceru, supravietuitorul din Apuseni, s-a intors in sala de operatii, la timp pentru un transplant in premiera

De vineri, medicul Catalin Pivniceru, unul dintre supravietuitorii tragediei din Apuseni, s-a intors in sala de operatii. A fost o dubla bucurie, spune chirurgul, care si-a vazut implinit visul de a asista la primul transplant facut in spitalul sau.

Exista viata dupa moarte. 24 de ore in care medicul Radu Zamfir, scapat cu viata din Apuseni, a salvat alte 4 persoane

La 10 zile de la cumpana vietii lui, medicul Radu Zamfir a incheiat vineri o misiune de nota 10. In numai 24 de ore, a facut la Fundeni o operatie complicata, dar si o prelevare de organe, extrem de dificila, tocmai la Sibiu.

Recomandări
Eugen Tomac depune astăzi lista Guvernului în Parlament. Ce se întâmplă dacă Executivul nu primește votul de învestitură

Premierul desemnat, Eugen Tomac, urmează să depună duminică, la Parlament, lista cu miniştrii care vor face parte din noul Cabinet şi programul de guvernare.

Dosarul mineriadei din 1990, fără verdict după 36 de ani. Dosarul a fost întors pentru a patra oară la Parchetul Militar

Se împlinesc 36 de ani de la Mineriada din iunie 1990, unul dintre cele mai sângeroase evenimente din România post-comunistă. Procesul propriu-zis, tergiversat mai bine de trei decenii, e departe de final. 

Donald Trump susține că a convins Iranul să renunțe la arma nucleară. Acordul ar putea fi semnat duminică

Preşedintele american Donald Trump a anunţat sâmbătă că duminică va fi semnat acordul cu Iranul pentru a pune capăt războiului, ceea ce va permite redeschiderea imediată a Strâmtorii Ormuz, informează EFE.