Monitorul Oficial al Rusiei a publicat un articol despre cyborgi de lupta. Autor: vicepremierul Rogozin

Vladimir Putin terminator

In plina criza din Ucraina, oficialii rusi nu duc lipsa de imaginatie cand e vorba de amenintari nu foarte subtile la adresa Occidentului. De pilda, vicepremierul Dimitri Rogozin vorbeste despre cyborgii de razboi ai Rusiei.

Poate suna SF, dar un articol cu titlul “Cyborgii raspund la chemarea patriei” scris de unul dintre primii oameni in stat a aparut in Monitorul Oficial al Rusiei, “Rosiiskaia Gazeta”. Autorul este viceprim-ministrul Dimitri Rogozin, fost ambasador la NATO si responsabil de industria de aparare ruseasca. Iar publicarea in Monitorul Oficial nu e complet bizara, deoarece Rossiskaia Gazeta are si o sectiune editoriala.

 

 

Cyborgii apara Rusia”, isi prezinta Rogozin articolul pe Twitter, fara a exagera prea mult. Inaltul demnitar rus incepe prin a ironiza “Big Dog”, robotul cu 4 picioare construit acum cativa ani de o companie americana cu sprijinul armatei si al NASA. Pe scurt, Rogozin spune ca daca americanii au facut un catel robotic de lupta, rusii construiesc direct un soldat robotic. El promite “soldati la comanda terminatorilor” si spune ca “in echipamentul de lupta al ostasilor va intra si un sistem inteligent de control al armelor si robotilor”. 

Citește și
Tupac Shakur
Consilierul lui Putin rade de sactiunile SUA, dupa votul din Crimeea: "Nu am nevoie de viza ca sa-l ascult pe Tupac Shakur"

Vicepremierul rus responsabil cu industria de aparare promite ca intr-un an de zile “va incepe testarea unui android capabil sa conduca un automobil si sa traga cu o mitraliera”. Rogozin spune si ca, “in viitorul apropiat cercetatorii militari rusi vor incepe sa lucreze la o platforma robotica cu aspect antropomorf”, care va fi controlata de la distanta de un operator. Androidul rusesc va fi un “avatar”, afirma Rogozin, care conchide ca “o asemenea tehnologie nu exista acum nicaieri in lume”. Rogozin ilustreaza cu imaginea de mai sus, robotul SAR401, prezentat de Rusia in noiembrie 2013 si care ar urma sa fie folosit in explorarea spatiului.

Dimitri Rogozin (foto) are pregatire in jurnalism, economie si filosofie, dar este si presedintele Comisiei de Indutrie Militara din Guvernul Federatiei Ruse. Tatal sau a fost general si, pana in 1989, numarul 2 in conducerea industriei de armament a URSS. Rogozin s-a impus ca politician nationalist, considerat de unii chiar de extrema dreapta, dar si ca unul dintre sustinatorii lui Vladimir Putin. El se afla pe lista oficialilor rusi supusi sanctiunilor americane. 

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
Un robot de la LA Times a fost
Un robot de la LA Times a fost "primul jurnalist" care a scris stirea despre cutremurul din California

Primul breaking news despre seismul care a zguduit California luni a aparut in publicatia Los Angeles Times si a fost scris de un robot, pe baza unui algoritm prestabilit.

Consilierul lui Putin rade de sactiunile SUA, dupa votul din Crimeea:
Consilierul lui Putin rade de sactiunile SUA, dupa votul din Crimeea: "Nu am nevoie de viza ca sa-l ascult pe Tupac Shakur"

Mana drepta a lui Vladimir Putin a inceput sa rada cand a auzit de sactiunile pe care SUA vrea sa le impuna in cazul a 11 oameni politici importanti din Ucraina si Rusia, spunand ca nu are nevoie de viza ca sa asculte muzica lui Tupac Shakur.

Top 12 inventii spectaculoase, lansate la CES 2014. Robotii si dronele, printre vedete
Top 12 inventii spectaculoase, lansate la CES 2014. Robotii si dronele, printre vedete

In ultima saptamana, in Las Vegas s-a desfasurat "The Consumer Electronics Show", cea mai mare expozitie mondiala de gadgeturi electronice, unde au fost prezentate cateva mii de produse. Dintre acestea, 12 au atras in mod special atentia.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan vorbește despre ”problemele din justiție”, după ce a primit de la magistrați ”sute de pagini”
Președintele Nicușor Dan vorbește despre ”problemele din justiție”, după ce a primit de la magistrați ”sute de pagini”

Presedintele României, Nicușor Dan, susține astăzi, de la ora 14:00, o declarație de presă la Palatul Cotroceni, care va putea fi urmărită LIVE pe www.stirileprotv.ro.  

Marş memorial pe 21 decembrie, de la Piaţa Victoriei la Piaţa Revoluţiei: „Dosarul victimelor din 1989 este o ruşine”
Marş memorial pe 21 decembrie, de la Piaţa Victoriei la Piaţa Revoluţiei: „Dosarul victimelor din 1989 este o ruşine”

Un marş memorial pe traseul Piaţa Victoriei - Piaţa Universităţii - Piaţa Revoluţiei, este anunţat pentru 21 decembrie, de la ora 17.00.

S-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România: ”Am fost inconștienți”
S-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România: ”Am fost inconștienți”

În 20 decembrie s-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România. Sirenele, care atunci anunțau că oamenii și-au recâștigat libertatea, au răsunat din nou în oraș, în semn de omagiu.