CFR-ul se poate "mandri" cu un nou record rusinos. Cate ore a facut un tren de la Cluj pana la Constanta

×
Publicitate

Furtunile violente, dar si vesnicele probleme cu care se confrunta compania, ar putea aduce CFR-ului un nou record rusinos.

Un tren care a plecat duminica seara din Cluj a reusit sa ajunga la Constanta dupa 22 de ore, in loc de 12. Calatorii se plang ca au stat intr-o caldura naucitoare, fara apa sau mancare si fara sa primeasca vreo explicatie.

Doborati fizic de la caldura si psihic de la atata asteptare, sarmanii oameni au ajuns intr-un final in gara Constanta. Au trecut 22 de ore din momentul in care au urcat la Cluj, in trenul Inter Regio, fara sa isi imagineze ca vor avea parte de o calatorie de cosmar.

Initial, locomotiva s-a oprit inainte de Petrosani, din cauza unor copaci cazuti pe sine. Trenul a intepenit 5 ore. Cand, in sfarsit, au pornit, dupa Bucuresti a aparut o alta problema. Locomotiva s-a defectat. Unde anume, nu i-ar fi informat nimeni...

"Suntem vizavi de Autostrada Soarelui, atata stim. Cam de o ora stam aici. Toata lumea e disperata. Azi noapte am stat 5-6 ore, acum o ora si ceva. Ca doar nu mergem in Afganistan", spune un calator.

Dincolo de timp si nervi, pentru alti calatori intarzirea va avea ecourile unei pierderi iremediabile. O calatoare nu a reusit sa ajunga la inmormantarea nepotului, disparut brusc intr-un accident ingrozitor. Intr-o rabufnire disperata, femeia spune ca vrea sa doneze coroana de flori companiei de cai ferate, aflata in moarte clinica, spune ea.

Un alt tren care a plecat luni de la Constanta la Bucuresti a ramas in camp, dupa ce locomotiva ar fi luat foc. A fost tractat de o alta locomotiva pana în Gara Fetesti si a ajuns la destinatie cu o intarziere de 100 de minute.

Reprezentantii CFR Calatori nu au putut fi contactati pentru o reactie oficiala.

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Citește și...
Caz șocant în București: Femeie găsită spânzurată de unitatea exterioară de aer condiţionat a unei locuinţe din sectorul 3

O femeie de aproximativ 42 de ani a fost găsită, miercuri dimineaţă, spânzurată de unitatea exterioară de aer condiţionat situată la etajul al doilea al unei locuinţe din sectorul 3 al Capitalei. 

Culisele luptei pentru Herăstrău. Anii în care primăriile au oprit avizele și autorizațiile pentru terase în parc

Pe 17 aprilie – după ce a dat startul „curățeniei” de chioșcuri și terase în Cișmigiu – primarul Ciprian Ciucu a spus că nu are, încă, o situație din care să reiasă care dintre terasele din Parcul Herăstrău sunt legale și care nu. 

Incendiu violent într-un bloc din Sibiu. Un bărbat a murit după ce a uitat țigara aprinsă lângă canapea

O țigară uitată aprinsă lângă canapea a dus la o tragedie, în Sibiu. Un bărbat de 65 de ani a fost găsit carbonizat, în locuința distrusă de incendiu.

Recomandări
LIVE ACUM: PSD și AUR prezintă în Parlament moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ilie Bolojan. Vot decisiv pe 5 mai

Moţiunea de cenzură intitulată "STOP 'Planului Bolojan' de distrugere a economiei, de sărăcire a populaţiei şi de vânzare frauduloasă a averii statului", este prezentată la această oră în plenul reunit al Parlamentului.

Regele Charles i-a reamintit lui Trump că aliații NATO au sărit mereu în ajutorul SUA. Președintele american: ”Doi regi”

Regele Charles al III-lea a ținut marți un discurs istoric în Congresul American. Și a început prin a condamna tentativa de asasinat împotriva președintelui Donald Trump, de sâmbătă.

Siegfried Mureşan, la EURomânia: 10 miliarde de euro din PNRR, în pericol. Instabilitatea riscă să blocheze banii europeni

Tensiunile politice de la București au ajuns să provoace reacții dure și la Strasbourg, chiar în ziua în care Parlamentul European a discutat viitorul buget al Uniunii Europene.