Vremea azi, 5 august. Zonele unde vor fi ploi și rafale puternice de vânt

×
Publicitate

Ziua de luni aduce vreme călduroasă în sud-vest, în sud și în zonele estice. Maximele pleacă de la 23...24 de grade în depresiuni și ajung pe la 33 de în sudul României.  

Ploile apar după-amiază la deal și la munte, după care se extind treptat și în celelalte regiuni. Vor lăsa în urmă 25...30 de litri de apă pe metru pătrat.

Vedem cum va arăta vremea în fiecare regiune și începem cu Dobrogea și Bărăganul. Pe aici urmează o zi destul de însorită, cu temperaturi un pic mai ridicate decât duminică și un vânt mai activ pe litoral. La noapte o să plouă în unele zone. Vor fi și descărcări electrice și intensificări ale vântului.

Mai sus, în Moldova sudică și în nordul Munteniei avem o amiază caldă, cu soare și maxime de 30...31 de grade. Mai târziu se adună norii. Apar ceva averse, care se extind și se intensifică după lăsarea nopții.

În nordul Moldovei și în Bucovina se face mai cald decât duminică. Temperaturile urcă până la 30 de grade. Avem soare și vreme bună în prima parte a zilei. Apoi atmosfera devine instabilă. O să plouă destul de mult în orele serii și pe timpul nopții.

Și în nordul Transilvaniei și în Maramureș se mai încălzește puțin, însă maximele nu trec de 28 de grade. Ploile vin în a doua parte a zilei, cu tunete, fulgere și vânt intens. Pot aduce cantități însemnate de apă, chiar și într-un timp foarte scurt.

O să plouă și în vestul țării, în special la apropierea serii. Până atunci avem vreme frumoasă, câțiva nori și temperaturi acceptabile: cel mult 31 de grade în Banat.

În Transilvania, instabilitatea persistă, o să plouă pe suprafețe extinse, iar în intervale scurte de timp, se pot strânge cantități mari de apă. Apare puțin și soarele printre nori, iar temperaturile se opresc la 29 de grade în vestul provinciei.

Și în Oltenia mai vin ceva averse, însoțite de fenomene electrice și rafale puternice de vânt. După prânz se vor înregistra 32 de grade.

În sudul țării, se anunță o zi călduroasă cu temperaturi de până la 33 de grade. Avem soare în prima parte a zilei, înnorări și ploi zgomotoase spre seară și la noapte. Ploile vin cu tunete, fulgere și intensificări de vânt.

În București, avem o zi cãlduroasã, cu 32 de grade dupã prânz, iar spre searã și la noapte se adunã norii și o să plouă.

La munte, atmosfera rãmane instabilã. În a doua parte a zilei, apar averse, cu descãrcãri electrice și condiții de grindinã. Se pot strânge peste 30 de litri de apã pe metru pãtrat, iar vântul va crește în intensitate pe timpul ploilor.

La mare, luni temperaturile ajung la normal. Pe parcursul zilei, se mai adunã norii, dar nu sunt anunțate ploi, iar vântul se intensificã din când în când. Pe plajă se ating cel mult 30 de grade, iar apa mãrii vă avea în jur de 26 de grade.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
Citește și...
Vremea azi, 25 iulie. Temperaturi de până la 34 de grade și ploi torențiale cu grindină în mai multe regiuni

Sâmbătă, temperaturile se mențin sub valorile normale în majoritatea zonelor. Pleacă de la 21...22 de grade în depresiuni și se opresc la 30 de grade în sud-vestul țării.

Prognoza ANM pentru următoarele patru săptămâni. Final de iulie mai răcoros, apoi revine canicula

Săptămâna 27 iulie - 3 august va fi caracterizată de temperaturi sub cele specifice, în sud-estul ţării. În primele trei săptămâni din august, temperaturile vor avea valori peste cele obişnuite, în special în vestul ţării, anunţă meteorologii.

Vremea azi, 24 iulie. Se încălzește ușor, dar ploile și vijeliile lovesc mai multe regiuni din țară

Vineri se încălzește ușor, dar nu scăpăm de ploi. Acestea apar în nordul Dobrogei, în prima parte a zilei, însă, mai târziu, o să plouă și la deal, la munte, precum și în nord și în sud.

Recomandări
Cum a doborât România a doua dronă în mai puțin de 24 de ore. Ce s-a schimbat față de prima misiune

România a trecut prin momente dramatice în ultimele 24 de ore, după ce două drone militare au pătruns în spațiul aerian național, si au fost doborâte de pilotul unui avion F-16 al Forțelor Aeriene Române. 

Studiu Eurofound: România urcă în topul creșterilor salariului minim din UE, dar rămâne printre ultimele state din clasament

România se numără printre țările cu cele mai rapide creșteri ale salariului minim din Uniunea Europeană. Totuși, acesta rămâne printre cele mai mici din Uniune. 

Vestul Europei, sub teroarea flăcărilor. Sute de mii de persoane din Spania și Franța au primit ordine de evacuare

Sunt ore critice în Spania, unde incendiile de vegetație continuă să se extindă. Fumul gros a ajuns până în capitala Madrid.