Atenționare meteo. ANM anunță ploi, vijelii și grindină în următoarele zile

62062352
Pro TV

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, miercuri, o informare meteorologică de vreme severă, valabilă până sâmbătă dimineață.

Potrivit informării ANM, se vor înregistra ploi în general moderate cantitativ, fenomene de instabilitate atmosferică, intensificări temporare ale vântului și răcire accentuată a vremii în intervalul 3 octombrie, ora 04:00 - 5 octombrie, ora 09:00.

Astfel, în intervalul menționat, aria ploilor va fi în extindere dinspre vest și va cuprinde treptat toată țara. În intervale scurte de timp sau prin cumulare, cantitățile de apă vor depăși local 15...20 l/mp, izolat 40 l/mp.

Vor fi și perioade cu fenomene specifice instabilității atmosferice, în a doua parte a zilei de joi, 3 octombrie în special în Transilvania și Moldova, apoi și în regiunile sud-estice; se vor semnala averse, ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice și izolat, posibil, vijelii și grindină.

Vântul va avea local și temporar intensificări în majoritatea zonelor, cu viteze în general de 40...50 km/h.

Vremea se va răci semnificativ pe parcursul zilei de joi (3 octombrie) în vest și nord-vest, iar vineri (4 octombrie) și în restul teritoriului.

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Vremea se menține caldă. Vineri se anunță o scădere bruscă a temperaturii

Miercuri avem soare, o amiază cu atmosferă de vară și un vânt mai intens pe crestele montane, dar și prin Moldova, Dobrogea, Banat și Crișana.

Prognoza pentru următoarele 2 săptămâni. Variații de temperaturi și condiții de ploaie zilnic

Vremea va fi, în general, caldă pe durata următoarelor două săptămâni, cu variaţii de temperatură de până la 10 grade, în unele regiuni, reiese din prognoza Administraţiei Naţionale de Meteorologie, valabilă pentru perioada 30 septembrie - 13 octombrie 2019.

Atmosfera de vară se întoarce. Zona în care temperaturile vor ajunge la 32 de grade

Luni se face mai cald şi se ating 32 de grade în Lunca Dunării. Spre seară aşteptăm ploi locale în vestul, nordul, centrul țării, dar şi la munte.

Recomandări
Transportatorii cer Parlamentului să plafoneze adaosul comercial la carburanți și să modifice legea. Acuză marje excesive

Federaţia Operatorilor Români de Transport (FORT) cere Parlamentului să modifice Legea 162/2026 şi să introducă un control real al plafonării adaosului comercial la carburanţi, a declarat preşedintele organizaţiei, Beniamin Lucescu.

Eurostat: România este la coada clasamentului UE la cheltuielile pentru educație. Cât alocă țara noastră pentru școli

Cheltuielile publice pentru educaţie (de la grădiniţă şi până la liceu) în Uniunea Europeană au reprezentat 4,7% din produsul intern brut (PIB) în anul 2023, o cifră care nu a suferit modificări comparativ cu situaţia din anul 2022.

Bolojan, despre banii datorați sportivilor, după mesajul lui David Popovici: „Întotdeauna s-au făcut aceste alocări”

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, luni, la Timişoara, referitor la datoriile statului către sportivii de performanţă, că, atunci când au fost stabilite premii din buget, "întotdeauna s-au făcut aceste alocări" de fonduri pentru plata lor.